Tuna z obale

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Tuna z obale

Post by CBB »

BlazPorenta wrote: 26 Dec 2020, 11:58
CBB wrote: 25 Dec 2020, 23:01
BlazPorenta wrote: 25 Dec 2020, 11:07 Adrenalin in trofeja na stran.. recimo, da zahakljas 50kg tuno in jo spravis na suho. Ce nisi v naprej pripravljen na to (dostop do avta, pripravljene hladilne skrinje, kupec ki ti jo odkupi, itd) je to 50kg stran vrzenega mesa. Tune se ne da spustiti kolikor vem, tako da kot stranski ulov je sigurno nezazeljena. Oz kako vi gledate na to?
Zakaj se je ne da spustit? Seveda se jo da, tudi preživi. Na big game mora marsikatera nazaj v vodo. Če kdo gleda na National Geographic serijo Hot tuna se da tudi videt, da vse kar je manjše kot 80 inčev gre nazaj.
Je pa treba ribo tudi pravilno izkrvavet in ohladit, drugače je vredna natanko nič!
Smatram, da je razlika med ulovom tune iz colna in iz obale. Predvsem, kako jo spravis na suho, kjer je iz colna precej lazje, ce je ne kar direktno odhakljajo ze v vodi, da zmanjsajo stres in poskodbe.
Tuno vleci po skalah oz jo kako drugace hakljati, pa utrpi precej skode. In kolikor sem zasledil, je plava riba precej obcutljiva. Tudi izcrpanost plave ribe menda veliko doprinese k smrtnosti. Vse to je seveda pobrana teorija iz neta in video prispevkov, zato je tole bolj povod v debato tistih z izkusnjami, kot da tu solim pamet :)
Jasno, če jo vlečeš po skalah je konec z njo, bog ne daj kak gaf ali kaj podobnega. Ni pa tako občutljiva, kot npr luc. Slednji redko kater preživi. Namreč med borbo se tako napenja, da mu poči žila in izkrvavi.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Tuna z obale

Post by BlazPorenta »

No, saj to sem mislil. Kako drugace oz na lep nacin potem 50kg zival potegnes iz vode? In po skalah na katerih se jiga, kjer se unicuje gojzarje, jo tudi riba ne odnese poceni. Taksne kilaze pa nihce tu ne dvigne za rep. Zato mi ni jasno, kako bi ob takem ulovu, izvedel C&R?
Za luca sem pa tudi sam videl prispevek, je Vidalis govoril o tem.
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Tuna z obale

Post by vizi »

BlazPorenta wrote: 27 Dec 2020, 01:59 No, saj to sem mislil. Kako drugace oz na lep nacin potem 50kg zival potegnes iz vode? In po skalah na katerih se jiga, kjer se unicuje gojzarje, jo tudi riba ne odnese poceni. Taksne kilaze pa nihce tu ne dvigne za rep. Zato mi ni jasno, kako bi ob takem ulovu, izvedel C&R?
Za luca sem pa tudi sam videl prispevek, je Vidalis govoril o tem.
Ja, Markos je v videu nazorno prikazal, kako se c&r plave ribe (luc) NE obnese v praksi. Notranje poškodbe, poškodbe od zapetja in izčrpanost od boja pogosto rezultirajo v poginu ribe po c&r. Riba lahko že odplava, pa se kasneje obrne na trebuh in ne preživi. Morje da in morje vzame. Nahranijo se drugi prebivalci morja.

50kg tuno spravit na skale? Realno prej 20kg...jaz bi se v primeru uspešnega ulova in neuspešnega c&r obrnil na poznane lokalne ribiče, eden ima tudi ribarnico na Rijeki, pa bi rešili zadevo. Če bi bil zimski ulov, bi bilo vse skupaj lažje zaradi večje obstojnosti mesa.

Nikoli ne veš, kaj te čaka za vogalom :mrgreen:
User avatar
Đony
Posts: 1024
Joined: 09 Oct 2015, 10:24
Location: Krašowc

Re: Tuna z obale

Post by Đony »

Če loviš z opremo, ki bi prenesla 50kg ribo ,na nedostopnih skalah namesto gafa vzameš pač vitel.😁😉
Kolikor mi je znano nedovoljen ,ulov katerega se ne da rešit je potrebno razkosat in vršt v morje...
Ali ni tako... se mi zdi ,da je malo preveč govora o prepovedanem početju 🤔
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Tuna z obale

Post by tinker »

Đony wrote: 27 Dec 2020, 11:11 li ni tako... se mi zdi ,da je malo preveč govora o prepovedanem početju 🤔
Res je. Preveč je govora o prepovedanem početju.
Kriv sem pa jaz, ker sem o tem sploh začel.
Če zapnete tuno in to seveda dokaj hitro tudi spoznate.....z roko prijet odvijajočo špulo da poči predvez. S tem je narejeno najmanj škode.
klemen303
Posts: 13
Joined: 06 May 2017, 16:40

Re: Tuna z obale

Post by klemen303 »

...prijet špulo da poči predvez.. Točno to sem jaz naredil ene 3-4 leta nazaj, ko mi je v Banjolah pred očmi pobrala površinca. Blo je spomladi in ribe niso bile aktivne, pa sem šel na pečine pravocirat z raznimi poperji...v smislu morda pa kej useka. In je usekalo!! Črn sod v velikosti človeka.. Dril je izgledal tako kot da bi zapel gliser.. No po enih par sekundah sem samo prijel za špulo, ona je pa verjetno komaj takrat pogruntala da nekaj šlepa in dodala gas..sledil je POK!
No ne bom heroj. V bistvu sem prijel za špulo, ker sem se čisto POSRAL. Niti na misel mi ni prišlo da bi kar koli počel s to zverino in njeno silo. Še danes se vidim kako sedim na pečinah in s tresočimi rokami poskušam naredit nov palomar.
No to je moja izkušnja s tuno, pa še danes na tistem mestu z velikim spoštovanjem vržem poper!
User avatar
kula shaker
Posts: 147
Joined: 26 Sep 2017, 14:59
Location: Ljubljana

Re: Tuna z obale

Post by kula shaker »

Še moje izkušnje. Tuno sem lovil samo s plovila in to z 50 lb opremo, ter borbenim pasom. Tisti, ki pri ulovu pomaga s plovilom, ti opravi polovico posla. Že spinanje tune s plovila je Ferrari ribolova. Kako pa to izgleda z obale in kako jo pripeljati k sebi čez ovire, si pa ne znam niti predstavljati. Pa kot ste že napisali, tudi če imaš karto za veliko ribo, ne smeš vzeti tune, če nimaš zakupljene kvote, ki se jo pridobi na licitaciji (okoli 10 eur+ za kilogram). Kazni so pa grozno visoke, v povprečju okoli 100 eur za kg. Že na plovilu jo je skoraj nemogoče neopazno vzeti, z obale pa misija nemogoče.
skols79
Posts: 176
Joined: 04 Sep 2013, 18:28
Location: Izola

Re: Tuna z obale

Post by skols79 »

Sigurno bi bilo zabavno zapet tuno iz obale...prvih 10/15 minut...
Mislim, da bi jo bilo skoraj nemogoče spustiti v dobri formi, ker bi drill trajal predolgo. Če pa si sam je že skoraj smrtno nevarno :!: ...za oba, ribo in ribiča.
Izkušeni, ki lovijo tune iz barke jo "spumpajo" v relativno kratkem času, zato so možnosti za uspešen c&r dosti višje...
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Tuna z obale

Post by vizi »

tinker wrote: 27 Dec 2020, 18:22
Đony wrote: 27 Dec 2020, 11:11 li ni tako... se mi zdi ,da je malo preveč govora o prepovedanem početju 🤔
Res je. Preveč je govora o prepovedanem početju.
Kriv sem pa jaz, ker sem o tem sploh začel.
Če zapnete tuno in to seveda dokaj hitro tudi spoznate.....z roko prijet odvijajočo špulo da poči predvez. S tem je narejeno najmanj škode.
Se strinjam. Če je prepovedano, se to spoštuje. Slučajen prijem je pa vedno možen in je fajn izvedet, kako ravnat v tem primeru. Zato zahvala izkušenim!👍

(Tip se je na Pelješcu pred dnevi 45min boril, preden mu je makina poravnala split rinko na vabi in se rešila. Ni imel opreme dimenzionirane za tuno, pa mu je vseeno nekako uspevalo do poka...)
ziga123
Posts: 59
Joined: 27 Oct 2019, 18:48

Re: Tuna z obale

Post by ziga123 »

pozdravljeni imam eno vprašanje ob primeru kolateralnega zpateja tune. ali je za tuno 20-30kg mogoče malo več dovolj nova shimano saragosa 8000 ali pa daiwa bg mq 10000. v teoriji bi šlo na te špuli okoli 400-430m pe3(v mislih imam 0.28- ne vem pa ali je to pravi pe3 al so razlike) pletenice. je to dovolj? hvala za odgovor 😁
Post Reply