Shore Jigi

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
barnes308
Posts: 127
Joined: 10 Aug 2015, 13:25
Location: Gorenc pr´ Lublan

Re: Shore Jigi

Post by barnes308 »

Top :yeah: , potem pa nisem edini ko kaj sami probamo naredit.
LP
User avatar
barnes308
Posts: 127
Joined: 10 Aug 2015, 13:25
Location: Gorenc pr´ Lublan

Re: Shore Jigi

Post by barnes308 »

Končno uspel zaključit domača jiga kopije Tissota. Večji je iz aluminija in je dolžine 210 mm in mase 45 g, manjši je iz medenine in je dolžine 180 mm in mase 64 g. Zdej pa sam še za vodo probat :fish: .

Evo slike
Image
Image

LP vsem
špeci
Posts: 477
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Shore Jigi

Post by špeci »

Dobro zgledajo sam, da še neki prime na home made jig tolk večji užitk. :yeah:
User avatar
BlazPorenta
Posts: 681
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Shore Jigi

Post by BlazPorenta »

Bravo! V trgovinah ne najdes tako dolgih jigov s tako lahko gramazo. Srecno in porocaj o uspehu :)
Gašper
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2018, 18:09

Re: Shore Jigi

Post by Gašper »

Bravo! Poročaj!
User avatar
barnes308
Posts: 127
Joined: 10 Aug 2015, 13:25
Location: Gorenc pr´ Lublan

Re: Shore Jigi

Post by barnes308 »

Hvala bom poročal, če kaj ujamem na njih. Speci mislim, da bova mogla it skupaj lovit ker prinašaš srečo :aaa: .
LP vsem
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Shore Jigi

Post by vizi »

zmešan wrote: 16 Oct 2015, 14:57 Danes sem bil v LJ in našel zanimiv jig.Gre za dtd-jev jig lignjič 35g. 55mm dolžine.Seveda se mu nisem mogel upreti.Mogoče pride še kaka težja verzija.
Ob zadnjem naročilu so mi iz Trofeje pomotoma poslali to vabo in sem jo seveda obdržal - si kaj poskušal/ujel nanjo?
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Shore Jigi

Post by vizi »

Vprašanje za izkušene shore-jiggerje:

Uporabljam večinoma SG needle jig-e, od 40-100g, ki imajo težišče na sredini. Ko štartam z dna, jih vodim (pumpam) klasično z gibanjem palice v vertikali gor-dol, proti gladini pa z zmanjševanjem upora vabe na palici preidem v horizontalne potege vstran. Jig običajno 2x spustim na dno.

Kako se razlikuje akcija (speed) jigov podobne oblike, ki imajo težišče pomaknjeno naprej ali nazaj? Kaj se bolje obnese v sj? Kdaj s obale uporabiti tudi drugi 2 varjanti in kako prilagoditi tehniko? :?:

Letos sem se precej ukvarjal z vodenjem vab, da dejansko čutim, kako dela vaba v vodi. In mi je v tem času kar nekaj vab postalo bolj domačih, čeprav nanje zaenkrat še ni bilo prijema. Sem začel uživat. Je pa še dosti prostora za napredek. :)
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigi

Post by tinker »

Obstajajo določene smernice za akcijo jigov glede na ciljan ulov. V grobem obstajajo dve grupi long jigov- težišče zadaj (rear weighted) in težišče na sredi (center weighted). Akcija obeh tipov se bistveno razlikuje. Center weighted jige razmerava levo-desno z zelo velikim odklonom (kak m) in se postavijo na 90 st. ali več osnovne linije vleka. Pri tonjenju imajo horizontalno frfotajočo - zibajočo akcijo, počasno. Rear weighted jige pa ne razmerava toliko levo-desno in imajo bolj ozjo akcijo in delovanje. Tudi letijo dlje in tonejo hitreje, ko puscica, enakomerno. Pri SJ se večinoma uporablja center weighted jige (jigpara long, needle jig, tissot...). Ker se lovi tudi dol grede med tonjenjem.
Zubo+gof imata rada siroko akcijo, da jig razmerava.
Plava riba ima raje ozjo akcijo z manjsim odklonim.
Ribič potem vzame v roko, kar pač ciljno potrebuje.
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Shore Jigi

Post by vizi »

tinker wrote: 14 Nov 2021, 07:27 Obstajajo določene smernice za akcijo jigov glede na ciljan ulov. V grobem obstajajo dve grupi long jigov- težišče zadaj (rear weighted) in težišče na sredi (center weighted). Akcija obeh tipov se bistveno razlikuje. Center weighted jige razmerava levo-desno z zelo velikim odklonom (kak m) in se postavijo na 90 st. ali več osnovne linije vleka. Pri tonjenju imajo horizontalno frfotajočo - zibajočo akcijo, počasno. Rear weighted jige pa ne razmerava toliko levo-desno in imajo bolj ozjo akcijo in delovanje. Tudi letijo dlje in tonejo hitreje, ko puscica, enakomerno. Pri SJ se večinoma uporablja center weighted jige (jigpara long, needle jig, tissot...). Ker se lovi tudi dol grede med tonjenjem.
Zubo+gof imata rada siroko akcijo, da jig razmerava.
Plava riba ima raje ozjo akcijo z manjsim odklonim.
Ribič potem vzame v roko, kar pač ciljno potrebuje.
Hvala, fajn razumljivo in logično napisano!

Kaj pa akcija long jigov, kjer je težišče pomaknjeno naprej? Imam enega, mislim da iz MB, Shoremasa L-90...
Image
Post Reply