Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Tehnike in oprema
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by Andrej Lazić »

robinjo wrote: 31 Dec 2020, 13:34 Jaz mam 3 delne, prej imel teleskopke. Razstavljena, torej transportna dolzina je 140cm, logicno 4.2m sestavljena. Nastimam jo v 10 sekundah, rinke poravnane v 0, vzdrzevanje kot je speci napisal - simple ko pasulj. Naveze pa zmeraj spravljam posebej, tako da pustim na palici drsni svinec,gumico,vrtljivko. Palice sem vzel v MB 100eu/kom dve leti nazaj, na njih cutis prijem ribona/borbo pirke najvecjo tezo kar je izvlekla pa je bil ugor cca 3kg. ..zaenkrat :bwahaha:
Nikoli vec nazaj na teleskop, razen za bolentino iz barke..tpa se to ker imam eno serijo palic ki mi zelo ustrezajo in so tel.. vsak ve zase, zato pa so forumi da se vprasa in vsak pove svoje mnenje/izkusnje da se lazje clovek v dilemi odloci.
Lp in srecno 2021
Točno tako. Teleskop enostavno ni primerljiv s trodelno palico.
Tudi sam sem imel teleskop, trenutno pa lovim s trodelno palico že več kot 15 let in nikoli ne bi šel nazaj na teleskop. Razen seveda, če gre za ribolov pri katerem so palice namensko teleskopske (bolognese, ISO). Mimogrede, tudi pri ceni se pozna razlika.
Edina "prednost" teleskopov je transport, pa še to ni problem (torba, trakovi).
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by CBB »

Dobra teleskopska palica nima prav nobene slabosti v primerjavi s trodelno. Sam imam shimano aspire, na tem forumu jih ima še kdo in jih definitivno postavim ob bok kateri koli trodelni. Rinki na palici ..... ne vem katera italijanska ima take :bwahaha:

https://images.app.goo.gl/xpcupzCCDCb2CpFv7

Skratka, shimanovi surf teleskopi višjega cenovnega razreda so top of the top, mene bo težko kdo prepričal v trodelno.
Last edited by CBB on 31 Dec 2020, 20:54, edited 1 time in total.
robinjo
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by robinjo »

Ena izmed bistvenih razlik je da dobis 3delno palico uredu kvalitete v rangu 100eu, za kvaliteten teleskop pa rabis malo vecji cenovni razred gledat ze...mozno pa da se motim
Pa se nekaj...niso vsi pripravljeni dati za opremo 200,300,500 ali vec eurov po kosu...nekdo ki se specializira za ribolov na grunt in ga to veseli bo scasoma prisel do ugotovitev kaj mu odgovarja in koliko je pripravljen za to placat...
https://www.google.com/search?q=vercell ... b8bRRgpYhM
Mogoce niso kot na tvoji aspire, ampak za 100eu se zaenkrat odlicno obnesejo... 😉
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by CBB »

robinjo wrote: 31 Dec 2020, 20:53 Ena izmed bistvenih razlik je da dobis 3delno palico uredu kvalitete v rangu 100eu, za kvaliteten teleskop pa rabis malo vecji cenovni razred gledat ze...mozno pa da se motim
Pa se nekaj...niso vsi pripravljeni dati za opremo 200,300,500 ali vec eurov po kosu...nekdo ki se specializira za ribolov na grunt in ga to veseli bo scasoma prisel do ugotovitev kaj mu odgovarja in koliko je pripravljen za to placat...
https://www.google.com/search?q=vercell ... b8bRRgpYhM
Mogoce niso kot na tvoji aspire, ampak za 100eu se zaenkrat odlicno obnesejo... 😉
Ja, bo kar držalo, vse kar si napisal. Mene trodelna odbija, ker sem imel enega Maverja, sicer match, z njim pa same probleme. Na koncu sem ga zlomil pri metu.
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by Rdečko »

CBB wrote: 31 Dec 2020, 20:44 Rinki na palici ..... ne vem katera italijanska ima take :bwahaha:

https://images.app.goo.gl/xpcupzCCDCb2CpFv7

Skratka, shimanovi surf teleskopi višjega cenovnega razreda so top of the top, mene bo težko kdo prepričal v trodelno.
Jaz sem pisal o Shimanu v rangu do 100€. Punci sem kupil Shimano Nexave 4,20m. Par krat sem jo tudi jaz rabil in sem ostal zelo razočaran. Poleg tega, da je bila zelo nerodna po dveh letih 3 rinke so mi skočile proč.
Med mojimi palicami Italcanna, zadnjo katero sem prodal, sem jo kupil 10let nazaj za 100€ in sem jo lani prodal za isto ceno. Zame Italcanna in Artico so zakon in italcanna rabljene so cenovno dostopne.
Catch & Roštilj :fish:
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by Andrej Lazić »

CBB wrote: 31 Dec 2020, 20:44 Dobra teleskopska palica nima prav nobene slabosti v primerjavi s trodelno. Sam imam shimano aspire, na tem forumu jih ima še kdo in jih definitivno postavim ob bok kateri koli trodelni. Rinki na palici ..... ne vem katera italijanska ima take :bwahaha:

https://images.app.goo.gl/xpcupzCCDCb2CpFv7

Skratka, shimanovi surf teleskopi višjega cenovnega razreda so top of the top, mene bo težko kdo prepričal v trodelno.
Dobri teleskopi so dragi, na koncu pa so še vedno....teleskopi.
Kot sem že rekel, je verjetno edina mala prednost teleskopskih palic transport, pa še ta prednost je zanemarljiva. Imajo pa ti teleskopi kup enih pomanjkljivosti v primerjavi z večdelnimi palicami:

- Zelo so občutljivi na pesek (mivkaste plaže, veter, umazane roke,...). Ti mikro delci pri zlaganju in sestavljanju palice zlahka zaidejo v spoje in pri tem nemalokrat ranijo/spraskajo občutljivi karbon. Vsi vemo kam to lahko vodi. Seveda, je palice priporočljivo redno po vsakem ribolovu spirat z vodo, pa vendar je to veliko lažje izvajat z večdelnimi palicami.
- Stene karbonskih cevi so pri teleskopih zaradi same arhitekture palice veliko tanjši, kar se pozna na moči palice, na vzdržljivosti, na akciji in posledično tudi na dometu.
- Manj ko ima palica sekcij, močnejša je in boljša je sama akcija palice. Teleskopi imajo prib. 5, 6 sekcij, klasične "surf casting" in "beach ledgering" palice pa 3. Nekatere surfcasterice imajo celo samo 2 sekciji, vendar je to že rahel problem transporta, so pa že vstopni modeli cenovno precej "neugodni". Mimogrede obstajajo tudi enodelne palice, vendar so za nas običajne smrtnike praktično neuporabne (transport in izjemno visoka cena).
- Poceni teleskopi so tudi kar zadeva rinke večinoma katastrofalno dizajnirani in se je potrebno izogibat takšnim, katerih rinke pri zlaganju tolčejo ena ob drugo. Tak dizajn kot ga ima tvoja palica je v primeru teleskopov zame edina opcija, vendar pa potem govorimo že o konkretnih cenah.

To je moje skromno mnenje glede surfcasting palic sem pa iskreno vesel, da si s svojim Shimanom zadovoljen.
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by Rdečko »

Po mojem je odvisno, koliko ribič uporablja palico. Jaz sem lovil od aprila do januarja vsaj 3x na mesec in z mojimi teleskopskimi palicami nisem nikoli imel problema. To od peska je legenda. :bwahaha:
Verjamem da je trodelna palica boljša kot teleskopska, kot enodelna spinerka v primerjavi z dvodelno, ampak po mojem pri ribolovu na grund ta razlika ni tako razvidna oziroma je treba upoštevati tudi druge faktorje kot je npr. transport.
Pri nas ena teleskopska Italcanna nova stane 200-250€. Rabljene se jih najde tudi zelo po ceni. Zadnjo, ki sem kupil je bila ena italcanna evo120, katero sem plačal 70€ in potem prodal za 130€.

Srečno novo leto vsem
Lp ErikR
Catch & Roštilj :fish:
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by CBB »

Fantje, da se ne bomo poklali:) najbolje, da se dobimo za vodo, pa probamo. Sveča bo prinesel rumeno artico, jaz aspire z ultegrami, webra in kos mesa. Zapremo ga za 6 - 8 ur, vmes pa malo probamo kako in kaj:) :bwahaha:
robinjo
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by robinjo »

Jaz prispevam moje vercelli in pennove role :mrgreen:
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Palice za lov iz obale (surf-casting,Beach-Ledger)

Post by Rdečko »

Jaz poskrbim za pijačo :bwahaha:
Catch & Roštilj :fish:
Post Reply