Začetek spin-jig

Shore jigging in spinning z obale
jaka
Posts: 4
Joined: 15 Mar 2018, 18:34

Začetek spin-jig

Post by jaka »

Zdravo, mene pa zanima spin-jig ribolov. Kako začeti, kaksne pozicije so dobre za loviti. Kakšno palico ter rolo priporočate za začetek, nek limit bi biv 250€ oboje. Še to da dobiti kaj dobrega?
Ciljna riba je strelka brancin plavice, predvsem ribe ob obali, čolna za enkrat še nimam. Hvala lepa vsem za odgovore.
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Začetek spin-jig

Post by vizi »

Pred nekaj leti sem sam začel tako, s podobnimi željami. Pa sem nabavil premočen, LSJ komplet, ki je bil za začetnika prezahteven.

Naslednja je bila brancinarka, za katero sem si želel, da bi bila moja prva. Bistveno lažja za rokovanje in mnogo bolj lovna!

Nabavil sem seabass palico MC Solpara 10-30, rolo Daiwo BG 2500, vrvico 200m pe 1. To je dobra roba nekako v tvojem cenovnem rangu.

S tem kompletom sem sam začel in z njim ujel svojo do sedaj največjo ribo! Pa dosti vsega, kar si že naštel.

:fish:
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Začetek spin-jig

Post by BlazPorenta »

Zdravo! Jaz bi ti priporočal sledeče:

OPREMA
Pri palici glej rang cw 15-40g. To so po večini brancinarke dolžine 240-270cm, ki ti bodo za vse opisano dobro služile. Lažja palica za dolge ribolovne seanse in dolgi meti vseh možnih voblerjev in površinskih vab, s katerimi boš lahko lovil brancine, strelke, škarame, manjše lice, ter plavo ribo. Prav tako se boš lahko igral s kakšnimi 20g jigi, ki ti bodo prinašali manjšo plavo ribo ala lokarde, skuše, ter šnjure, ušate, iglice in še kakšno presenečenje. Skratka, širok nabor rib. S kakšno Major Craft palico v tem cenovnem rangu načeloma ne moreš falit (100-150 evrov).

Spin rola tipa Daiwa BG 3000 te pride okoli 120 evrov in je super spin rola. Tudi manjše jige zmore. Pred nakupom obvezno skombiniraj s palico, da vidiš ali težišče štima. Verjamem pa, da ti znajo v Monster Bitu predlagat še kakšno dobro rolo v tem ali celo nižjem cenovnem rangu, ki ti bo prav tako dobro služila.

Potem rabiš še pletenico in predvez. Tu predlagam PE 1.2, Daiwa J-Braid recimo, ter Varivas FC shockleader do 20 lb. Povežeš jih z FG vozlom.

Prav ti pridejo tudi sponke za lažjo menjavo vab. Vanfook Twin Claw #1 meni dobro služi.

O vabah ne bi izgubljal besed, ker je neverending story. Ne kupuj predragih, ker jih boš izgubljal. Savage Gear jigi, površinci in stickbaiti so ugodni, hkrati pa zelo lovni. Od voblerjev z Rapalo načeloma ne moreš falit. Ampak tu je vse odvisno katero ribo greš lovit, tako da je preveč splošno govorit o pravi vabi.

LOKACIJE
Skalnati rti in vhodi v zalive in luke so vedno dobro mesto za ribolov. Tam so ponavadi najbolj razgibani tereni pod vodo, oz morski tokovi, ki nosijo hrano za drobno ribo, za katero pride večja riba. Zalivi in luke prav tako držijo manjšo ribo, ki so hrana večji. Za brancina na divjem išči prodnate plaže s kakšnimi večjimi kamni sem in tja, ki jim služijo kot skrivališča v zasedi. Tam bodo tudi ušate. Ostala riba se več ali manj premika, tako da jo iščeš. Škarami in strelke najraje lovijo v temi ali zelo zgodnji/pozni uri. Pomaga, če morje valovi proti obali, se peni, ker tam se riba hrani oz lovi manjše, ki jih voda razmetava. Priporočljiv čas so zgodnje jutranje in pozno popoldanske/večerne ure. Seveda veljajo tudi izjeme in ribo z nekaj sreče dobiš tudi opoldne, a to je bolj sreča. Če piha več kot 10 vozlov, bo težko loviti zaradi windknotow, slabših metov, ter trebuha na vrvici in slabšega stika z vabo.

To mislim, da so neke osnove. Ko boš imel še kakšna bolj točna vprašanja, pa gremo lahko še v detajle. Predvsem pa ne obupaj. Spin in jig nista lahki sorti ribolova, velikokrat se boš vrnil brez ribe, je pa zadovoljstvo ob udarcu in borbi z ribo top adrenalin. Prav tako raziskovanje divjih terenov. Avantura v glavnem :)
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Začetek spin-jig

Post by BlazPorenta »

Tukaj nekdo prodaja zelo ugoden komplet dobre palice in role, pa vrvico imaš tudi že navito.

http://morski-ribolov.net/viewtopic.php ... 16e#p47909
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Začetek spin-jig

Post by peškador »

Ajde, da ti da še nekvalificiran kmet svoje mnenje😅
Jaz sem za svoj začetek kupil palico shimano yasei aori 7_21g.
Z njo zelo zadovoljen.
Zdaj imam nekaj let že drugo, ker eno sem uničil.
Z njo sem ulovil vse ribe, ki si jih ti naštel.
Stane pa okoli 45€.
Za začetek sem imel gor rolo shimano sedona 4000,tudi nekje v rangu 50€.
Tudi odlično služila svojemu namenu.
Za začetek je za moje pojme čisto vredu, zraven računaj še pletenico, sponke, vabe, fc...
Marsikdo, ki se bol spozna na zadevo kot jaz bo napisal, da ni dovolj kvalitetna roba, sam kot si ti napisal"za začeti"...
In ne obupat na prvi neuspeh
L.P. Sebastian
jaka
Posts: 4
Joined: 15 Mar 2018, 18:34

Re: Začetek spin-jig

Post by jaka »

Hvala vsem za hitre odgovore, Evo sem se kar na hitro odločil in vzamem komplet, ki ga predaja vsak, član foruma. In sicer: Major Craft Triplecross 962 M, dolžine 292 cm, 15‐42 gr z rolo Daiwa BG 3000, na njej navita SEAGUAR GRANDMAX X8 300M MULTICOLOUR PE 1.5.
Upam da bo dobra palica za začetek. :D
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Začetek spin-jig

Post by tinker »

jaka wrote: 08 Aug 2023, 17:07 Hvala vsem za hitre odgovore, Evo sem se kar na hitro odločil in vzamem komplet, ki ga predaja vsak, član foruma. In sicer: Major Craft Triplecross 962 M, dolžine 292 cm, 15‐42 gr z rolo Daiwa BG 3000, na njej navita SEAGUAR GRANDMAX X8 300M MULTICOLOUR PE 1.5.
Upam da bo dobra palica za začetek. :D
Komplet bo odličen in za začetek in tudi za resno nadaljevanje !

Zdej rabiš pa pest 30g casting jigov, pest 15cm/20g voblerjev in pest silikonov Fiish black minnow 120 na shore glavi (20g)....Vse to ti bo dal naš Admin Kren v trgovini Monster Bite še s kakim popustom.
4evernikon
Posts: 177
Joined: 24 Oct 2018, 19:36

Re: Začetek spin-jig

Post by 4evernikon »

Pa še pogled iz finančnega vidika (če ti je le ta pomemben,v nasprotnem primeru seveda drži da je dražje tudi bolje :)). Na začetku ne zapravljaj denarja za fluorocarbon lakse ker ne boš opazil razlike. Ne kupuj predragih jigov ker jih boš zapenjal in trgal na skalah. Isto s silikoni, če jih imaš namen vleči po dnu. Po začetnem privajanju pa posezi bo boljših materialih ker naredijo razliko. Komplet si pa super kupil (če je seveda dobro ohranjen ;)). Dober prijem in ne obupat ker bo na začetku ulov najbrž slabši, s časom se statistika popravi:)
piscator
Posts: 206
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Začetek spin-jig

Post by piscator »

pozdravljen Jaka

Po mojem mnenju si kupil zelo primeren komplet za želeni tip ribolova.
Naj ti dobro služi.

Sam se kakovostnemu FC-ju ne bi odrekel. Res, da bo nekaj trganja. Prav tako bo nekaj obrabe (ugriz ribe, drgnjenje ob skale ipd.). A je to eden pomembnejših delov opreme. Če ne drugega bo FC enake nosilnosti opazno tanjši...
Niso sicer vse ribe (enako) občutljive na vidnost in debelino predveza in seveda nekaj ujameš tudi na navaden najlon in verjetno tudi brez predveza.
A vseeno - če je v igri brancin in se lovi z obale in zlasti v območjih večjega ribolovnega pritiska, je lahko FC odločilen (iz več razlogov).
Pri tem potrebuješ tudi različne debeline FC-ja (vsaj na primer ca. 0,2 in ca. 0,3 mm).

Dober prijem.
skoda23
Posts: 131
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Začetek spin-jig

Post by skoda23 »

Pozdravljeni,

zanima me kakšna bi bila "optimalna" gramaža palice za brankolov z silikončki 2g do 7g in kakšen vobler okrog 20g. Želel bi čimdlje vršti male silikončke (s trenutno palico 20-60g spinerico) ne leti nikamor, aja doga je 2,1 m. Je dolžina meta bolj odvisna od dolžine palice ali bolj od gramaže?
Post Reply