Ostrige

Prostor za (morske) recepte naših forumašev
Post Reply
longcast
Posts: 223
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Ostrige

Post by longcast »

Ne vem, če sem našel najboljše mesto za tale post / vprašanje. Če je potrebno naj ga moderator prestavi.

Imam eno vprašanje. Na Krku zadnje leta opažam, da je vedno več ostrig oz. kamenic (po HR). Pa me zanima (vem, da so zaščitene) ali je ta zadeva zanesljivo užitna, školjke znajo biti v tem oziru malce vprašljive. Oz ali obstajajo kakšne podvrste, ki niso najboljše oz jih lahko s čim zamenjam ... enkrat bi jih nekaj nabral in poizkusil, pa se zaradi zgornjih dvomov malce obotavljam.

Ima kdo kakšne izkušnje, nasvet ... hvala.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Ostrige

Post by Andrej Lazić »

Pazi le, da školjk ne nabiraš v lukah in v pasu bibavice.
longcast
Posts: 223
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Ostrige

Post by longcast »

Andrej hvala za odgovor.

Vseeno sem se malce poglobil in našel par informacij, mogoče bodo pa še koga zanimale.

Star pregovor pravi, da lahko divje ostrige jeste le v tistih mesecih, ki imajo v imenu črko "R" nikakor pa ne junija, julija ali avgusta.

Ostrige se razmnožujejo poleti, ko se voda segreje na temperaturo, ki je zanje prijetna. Tradicionalno je sezona ribolova ostrig zaprta od maja do avgusta, da se lahko v miru razmnožujejo (razen v kontrolirano gojenih bazenih). Poleg tega med razmnoževanjem proizvajajo glikogen. Če se v tej sezoni vseeno odločite jesti divje ostrige, jih morate pred tem zamrzniti, saj uživanje surovega mesa ni priporočljivo.

Poleg tega se v topli vodi se nahaja tudi veliko škodljivih mikroorganizmov in alg, ki so lahko za nas zelo strupene. Ostrige lahko absorbirajo ta toksin in uživanje strupene ostrige lahko povzroči paralitično zastrupitev.

Lahko zaključim, da če se bom odločil, bo to, ko bo že zelo mrzla voda in še v tem primeru bi iskal čisto, divjo lokacijo ...
piscator
Posts: 206
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Ostrige

Post by piscator »

pa ja, poleti itak ne rabiš še posebej afrodiziak uživat :bwahaha:
Post Reply