ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Tehnike in oprema
morski uzivac
Posts: 5
Joined: 18 Jan 2020, 11:59

ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by morski uzivac »

Živijo,
sem nov na forumu in me malo zanima še posebej lov arbuna. Vedno, ko se spravim lovit ne ujamem čit nič. :damn:

Hvala za aktivnost,
Morski uzivac.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by BlazPorenta »

Pozdravljen na forumu!

Na zacetku ribolovne poti je veliko odvisno od srece, ker se nimas izkusenj in znanja, da bi se zanasal na pogoje. Se posebej v slovenskem morju, ki je precej prazno.

Nekaj osnovnih karakteristik o ribonu si lahko preberes tu (mesta zadrzevanja, prehranjevanje..):

https://www.ludomore.com/wiki/ribe/clan ... erythrinus

Potem je pa na tebi, da najdes pozicijo kjer se riboni zadrzujejo, izberes pravi cas (jutro ali vecer), ter upas, da se tudi vremenski pogoji poklopijo, ter da je riba lacna. Tudi iz slovenske obale se ga da dobiti, mi je enega ratalo ujeti na pomolu v Portorozu. Sicer pa hrvaska obala, kjer je globina vode vsaj 7m ali vec, kos lignja ali sardele, pa upas na najboljse.

Srecno!
morski uzivac
Posts: 5
Joined: 18 Jan 2020, 11:59

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by morski uzivac »

Imam vse uredu, tudi pozicije so take, da se bi moglo vsaj kaj najt za na trnek, tudi vaba je ligenj srdele pa za arbuna še nisem probal.Edino kar mogoče je malo faljeno je predvez, saj uporabljam skopuško, za orado. Lovim pa na patagonskega lignja, ali je mogoče kaj narobe z njim, saj ne ujamem nič preveč, da bi se pretirano hvalil, kupim pa ga zamrznjega in ga na morju odmrznem.

lep pozdrav,
morski uzivac.
ber_tok
Posts: 115
Joined: 24 Jul 2016, 23:15

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by ber_tok »

Če imaš drsno za orade, menjaj predvez na 2 prame
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by kr'en »

Fiksen svinec na dnu, ena do dve prami nad njim, od teh ena da leži na dnu. Za vabo bi jaz dal kakega Americana črva (podoben kot eunice, samo manjši), ali pa dagnjo, koreanca, kose radele, šele potem patagoskega lignja.

Predvsem pa je najpomembnejša MIKROLOKACIJA! V Portorožu smo jih lovil iz obale, ampak na recimo 70m ali 80m od obale na placu 5x5 metrov (recimo) in če nisi zadel gor nisi imel prijema. ;)
Image
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by BlazPorenta »

Drsni svinec je dober res le za orade oz kaksne kokote, ki vabo kar pogoltnejo. Ribon trga vabo dol, jo ne odnasa. Tako da se mora hitro zapeti, oz najbolje da cakas s palico v roki ko zace trzati, in zateg naredis sam. Vsaj jaz imam take izkusnje, da je bila realizacija najvecja. Samo s cakanjem, da bi se ribon sam ujel, je prej bil prazen trnek.
User avatar
sova
Posts: 1321
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by sova »

Jaz sem do sedaj ujel vse ribone in ni jih bilo malo, na drsni svinec. Tudi sin jih je ujel verjetno še več kot jaz na ta način tako, da to z drsnim po moje ne drži.

lp.
Image
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by BlazPorenta »

No, potem pa se kot kaze motim. Se premalo kilometrine in so le moje izkusnje to pokazale do sedaj.
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by CBB »

Moje izkušnje z riboni izhajajo iz bolentina. Tu se lovi tako, da je svinec na tleh, dve prame nad njim. Tako sem jih ulovil že ogrooooomno. Tak sistem se mi najbolj obnese tudi pri lovu z obale. Tudi za malo orado. Na tak sistem sem v Plominu čez noč nasekal celo skrinjo orad.
robinjo
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: ribolov arbuna in drugih plemenitih rib

Post by robinjo »

Lovil v enemu tednu dvakrat iz čolna ciljno na ribone. 9 ribonov, precej molov ter mali miljon menul. Vaba patagonijec. Naveza fiksna, ena dolga prama pod svincem ena nad njim. Palica bolentino, zelo občutljiv vrh. Osnova vrvica 0.18mm, naveza iz fluorcarbona 0.26mm. Trnki gamakatsu 5. Lokacija Izola, ne več kot 1.5Nm od obale.
Če ti kaj pomaga, mislim da je vse po malo pomembno, predvsem pa bi izpostavil lokacija je po moj ključna. Ter seveda vztrajnost.
Post Reply