Oprema za začetnika

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
klimbo
Posts: 49
Joined: 11 May 2022, 10:05

Re: Oprema za začetnika

Post by klimbo »

Živjo zanima me ali bi kombinacija palice in role delovala za ribolov na dnu?
https://www.monster-bite.com/izdelki/40 ... =&parent3=
https://www.trofeja.si/artikel/rola-oku ... baitfeeder
User avatar
sova
Posts: 1321
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Oprema za začetnika

Post by sova »

Bi. Samo jaz bi vzel palico namensko za lov na dnu. Nekje do 4,5m in do 150gr. Lahko pa tudi manj.

lp.
Image
klimbo
Posts: 49
Joined: 11 May 2022, 10:05

Re: Oprema za začetnika

Post by klimbo »

sova wrote: 13 Jul 2022, 13:21 Bi. Samo jaz bi vzel palico namensko za lov na dnu. Nekje do 4,5m in do 150gr. Lahko pa tudi manj.

lp.
Najlepša hvala za info.
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Oprema za začetnika

Post by rj85 »

Seveda deluje.
Ti pa raje predlagam da si namesto teleskopske krap palice kupis pravo teleskopsko surfcasting. Dobis jo ze za isti denar.
Drug predlog je pa rola. Okuma custom c 7000 ali cb 60. Za 70 eur dobis ze tank od okume surf 8k. Išči longcast / surfcast role, moj predlog gre seveda okumi.
Seveda s tvojim kompletom ni nic narobe, moj je samo malo bolj morsko usmerjen - močnejše palice s odzivimi spicami in trezje role z vecjimi glavami za daljše mete.
klimbo
Posts: 49
Joined: 11 May 2022, 10:05

Re: Oprema za začetnika

Post by klimbo »

rj85 wrote: 13 Jul 2022, 13:37 Seveda deluje.
Ti pa raje predlagam da si namesto teleskopske krap palice kupis pravo teleskopsko surfcasting. Dobis jo ze za isti denar.
Drug predlog je pa rola. Okuma custom c 7000 ali cb 60. Za 70 eur dobis ze tank od okume surf 8k. Išči longcast / surfcast role, moj predlog gre seveda okumi.
Seveda s tvojim kompletom ni nic narobe, moj je samo malo bolj morsko usmerjen - močnejše palice s odzivimi spicami in trezje role z vecjimi glavami za daljše mete.
Super, najlepša hvala za predloge
PepeTheRibic
Posts: 5
Joined: 08 Nov 2022, 17:58

Re: Oprema za začetnika

Post by PepeTheRibic »

Pozdravljeni kolegi ribiči.
Na forumu sem dokaj nov, v ribolovu pa tudi. Prosil bi za malo pomoči, letos imam namen čim več jiggati na morju. Kupil sem palico Daiwa MF Megafroce Sensitip 2,40m/4-21g, na kateri imam rolo Daiwa Crossfire LT BS 3000-C in laks 0,255mm.
Zanima me kakšna je maksimalna gramaža jigga, voblerja,...na katero lahko lovim? In pa do kakšne teže ribo, se lahko na to opremo
potegne ven (preden se palica zlomi)?
Hvala za vašo pomoč.
Lp.
piscator
Posts: 205
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Oprema za začetnika

Post by piscator »

Pozdravljen,

glede na specifikacije (4-21g) lahko mečeš vabe v tem rangu. Torej 4-21 gramov.
Jiggal boš na morju torej z jigi do 20 gramov. Voblerji pa do 21 g, ker je povsem ok. Tudi na jige in voblerje te gramaže lahko dobiš konkretno ribo.

Kar se tiče velikosti ribe se ne rabiš bati. Tudi palice, katerih (občutljiv) vrh ne zdrži metov težkih vab, z drilom tudi večje ribe običajno nimajo težav (saj je za to zadolžen spodnji del palice - in zavora na roli). Palica se zlomi ponavadi zaradi napačne uporabe in ne zato, ker bi ti jo riba zlomila (razen morda, če težjo ribo iz vode ven na skalo/pomol vlečeš s palico pod preostrim kotom).

Boš pa nekoliko težje jiggal z laksom (ker se razteza) oz. vsaj imel manj veselja s tem. Za to tehniko je dosti bolj primerna pletena vrvica, ki se ne razteza. To zamenjaš za ustrezno palici in roli - kar ti bodo pa v dobri trgovini vedeli svetovati - in je.
Ne vem pa če je palica za slano vodo.

Veliko uspeha.
PepeTheRibic
Posts: 5
Joined: 08 Nov 2022, 17:58

Re: Oprema za začetnika

Post by PepeTheRibic »

piscator wrote: 28 May 2023, 20:37 Pozdravljen,

glede na specifikacije (4-21g) lahko mečeš vabe v tem rangu. Torej 4-21 gramov.
Jiggal boš na morju torej z jigi do 20 gramov. Voblerji pa do 21 g, ker je povsem ok. Tudi na jige in voblerje te gramaže lahko dobiš konkretno ribo.

Kar se tiče velikosti ribe se ne rabiš bati. Tudi palice, katerih (občutljiv) vrh ne zdrži metov težkih vab, z drilom tudi večje ribe običajno nimajo težav (saj je za to zadolžen spodnji del palice - in zavora na roli). Palica se zlomi ponavadi zaradi napačne uporabe in ne zato, ker bi ti jo riba zlomila (razen morda, če težjo ribo iz vode ven na skalo/pomol vlečeš s palico pod preostrim kotom).

Boš pa nekoliko težje jiggal z laksom (ker se razteza) oz. vsaj imel manj veselja s tem. Za to tehniko je dosti bolj primerna pletena vrvica, ki se ne razteza. To zamenjaš za ustrezno palici in roli - kar ti bodo pa v dobri trgovini vedeli svetovati - in je.
Ne vem pa če je palica za slano vodo.

Veliko uspeha.
Hvala ti :)
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Oprema za začetnika

Post by Andrej Lazić »

piscator wrote: 28 May 2023, 20:37 Pozdravljen,

glede na specifikacije (4-21g) lahko mečeš vabe v tem rangu. Torej 4-21 gramov.
Jiggal boš na morju torej z jigi do 20 gramov. Voblerji pa do 21 g, ker je povsem ok. Tudi na jige in voblerje te gramaže lahko dobiš konkretno ribo.

Kar se tiče velikosti ribe se ne rabiš bati. Tudi palice, katerih (občutljiv) vrh ne zdrži metov težkih vab, z drilom tudi večje ribe običajno nimajo težav (saj je za to zadolžen spodnji del palice - in zavora na roli). Palica se zlomi ponavadi zaradi napačne uporabe in ne zato, ker bi ti jo riba zlomila (razen morda, če težjo ribo iz vode ven na skalo/pomol vlečeš s palico pod preostrim kotom).

Boš pa nekoliko težje jiggal z laksom (ker se razteza) oz. vsaj imel manj veselja s tem. Za to tehniko je dosti bolj primerna pletena vrvica, ki se ne razteza. To zamenjaš za ustrezno palici in roli - kar ti bodo pa v dobri trgovini vedeli svetovati - in je.
Ne vem pa če je palica za slano vodo.

Veliko uspeha.
Piscator ti je vse zelo lepo napisal. Vedi tudi, da je za shore jigging tvoja palica tudi malo prekratka, ampak ajde...
...za silo se boš že nekako znašel.
BTW, najbolj optimalni jigi za tvojo gramažo bodo nekje okoli 12g. (4g + 21g) : 2 = 12.5g ;)
Želim ti veliko uspehov,
Andrej
Toaster79
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2023, 16:30

Re: Oprema za začetnika

Post by Toaster79 »

Pozdravljeni!

Zanima me vaše mnenje o naslednji kombinaciji palice in role. In sicer:

Palica
Daiwa Fuego Camo Spin, 2.7m, CW40-110g, teža palice 180g

Rola
Shimano Sahara FJ C5000 XG
305g, 6.2:1 (105cm), 0.40mm/120m, zavora 11kg

Bolj ali manj se bo kombinacija uporabljala na rekah in jezerih, vendar pa imam namen uporabljat tudi na dopustu, se pravi na morju. Torej jigi do okoli 80g.

Na rolo imam za začetek name naviti pleteno vrvico debeline 0.16mm in nosilnosti 20.8kg.

Bi se dalo s tem na morju jigat brez večjih težav?
Post Reply