Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Shore jigging in spinning z obale
Post Reply
alko1910
Posts: 26
Joined: 25 Jun 2018, 18:20

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by alko1910 »

Predlani začetek poletja sem ga ulovil v Izoli na silikon. Cca 0,3 kg C&R se razume.
Pa tud z masko sem jih na drugi lokaciji videl ene par.
Se prebijajo v naše vode. Bo čez par let več dela. :bwahaha:
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Orjak »

CBB wrote: 03 Jan 2021, 18:19
baak wrote: 02 Jan 2020, 11:09 Malo off topic, pa vseeno. Tudi če bi lovostaj obstajal, bi bil to pljunek v morje. Ker sam lovostaj, brez ustreznega nadzora je nula. Še največ svinjarije naredijo domačini, v mislih imam vsakodnevno drapanje, pa ni važno ali je lovostaj ali pa nacionalni park. Tudi ko je bil lovostaj za zobatca, so ekipe podvodnih ribičev iz okolice Zadra s čolni vsakodnevno pičile na Kornate, po eden ali dva sta poskakala not, nato jih je s čolnom pobral čez določen čas na točno dgovorjenem mestu. Tako polovljenih jih je bilo cca 150 kg dnevno.... In to se na žalost dogaja še danes.
Domačini več ali manj ne znajo ujeti zobatca, razen redkih, športnih ribičev. Zobatec je ena redkih vrst, ki se v zadnjem času dobro razmnožuje, širi... Predvsem zato, ker je preveč lukav, da bi ga ujeli z kočami. Športniki pa mu kakšne zavidljive koče ne morejo naredit. To, da se populacija zobatca veča pa kaže tudi to, da se ujamejo pri nas, celo v severi Italiji, kjer tega ni bilo že ohohoho časa.
Tam kjer je dovoljen ludar jih polovijo na tone.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

alko1910 wrote: 03 Jan 2021, 19:23 Predlani začetek poletja sem ga ulovil v Izoli na silikon. Cca 0,3 kg C&R se razume.
Pa tud z masko sem jih na drugi lokaciji videl ene par.
Ne verjamem.
Že 10 let nazaj sem z masko v Strunjanu opazoval jate in jatice malih zubcev. Mladice od 20dkg. Res jih je bilo veliko...plavali so skupaj z jatami salp.
Kaj se potem zgodi s temi ribami ko odrastejo pitaj boga, najverjetneje odplavajo na jug v Istro, kjer se potem lovijo odrasli kapitalci, ker se pri nas res ne lovijo odrasli kapitalci.
skols79
Posts: 176
Joined: 04 Sep 2013, 18:28
Location: Izola

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by skols79 »

Kakšen že zaluta tudi k nam...
Na panulo so dobili zubca 4kg. V Piranu, 2 leti nazaj. Pa s puško so tudi dobili lepe, v tem rangu. Je pa bolj izjema kot pravilo. Namensko jih greš iskat drugam :rofl:
V 50.,60. letih, preden jih je bolezen zdesetkala, se jih je lovilio kar iz pomola v Piranu...štorje?...verjetno je kaj res :wtf:
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Seveda se dobi tudi kak izgubljeni primerek...
Na sploh pa konfiguracija naše obale in našega dna ni naravno bivališče za zubatce. Oni potrebujejo kamen, globino, tok, pozidonijo...
So pa pri nas juvenilni primerki, celo zelo veliko jih je. Kar tudi ne razumem najbolje, ker se zuboti ne hodijo drstit v Slo morje. Da bi tok prinesel ikre sem gor tudi ne verjamem, ker zubo čuva gnezdo...Skratka, to so vprašanja za dr. Lovrenca Lipeja na Morsko biološko postajo v Piranu, on je ihtiolog.
Kot rečeno, če ne bi teh rib videl na lastne oči v Strunjanu že 10 let+ nazaj, temu ne bi verjel.

Piran lukobran in Piransko Punto sem lanski dopustič celega prešnorklal. 10-15x.
In bil izjemno razočaran, z izjemo stotin mrtvih leščurjev razen jat salp in cipljev, če odštejem pirke in glavoče, rib sploh nisem videl. Nič. No pa kako 15cm iglico...in to je to. Od opevane Piranske Punte ni bilo nič omembe vrednega.
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by CBB »

Orjak wrote: 04 Jan 2021, 01:49
CBB wrote: 03 Jan 2021, 18:19
baak wrote: 02 Jan 2020, 11:09 Malo off topic, pa vseeno. Tudi če bi lovostaj obstajal, bi bil to pljunek v morje. Ker sam lovostaj, brez ustreznega nadzora je nula. Še največ svinjarije naredijo domačini, v mislih imam vsakodnevno drapanje, pa ni važno ali je lovostaj ali pa nacionalni park. Tudi ko je bil lovostaj za zobatca, so ekipe podvodnih ribičev iz okolice Zadra s čolni vsakodnevno pičile na Kornate, po eden ali dva sta poskakala not, nato jih je s čolnom pobral čez določen čas na točno dgovorjenem mestu. Tako polovljenih jih je bilo cca 150 kg dnevno.... In to se na žalost dogaja še danes.
Domačini več ali manj ne znajo ujeti zobatca, razen redkih, športnih ribičev. Zobatec je ena redkih vrst, ki se v zadnjem času dobro razmnožuje, širi... Predvsem zato, ker je preveč lukav, da bi ga ujeli z kočami. Športniki pa mu kakšne zavidljive koče ne morejo naredit. To, da se populacija zobatca veča pa kaže tudi to, da se ujamejo pri nas, celo v severi Italiji, kjer tega ni bilo že ohohoho časa.
Tam kjer je dovoljen ludar jih polovijo na tone.
Ludar ni dovoljen skoraj nikjer, pa tudi tam kjer je, ne verjamem da zubo nasede na te provokacije. Namreč, drži se pregloboko.
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Orjak »

CBB wrote: 04 Jan 2021, 12:37
Orjak wrote: 04 Jan 2021, 01:49
CBB wrote: 03 Jan 2021, 18:19

Domačini več ali manj ne znajo ujeti zobatca, razen redkih, športnih ribičev. Zobatec je ena redkih vrst, ki se v zadnjem času dobro razmnožuje, širi... Predvsem zato, ker je preveč lukav, da bi ga ujeli z kočami. Športniki pa mu kakšne zavidljive koče ne morejo naredit. To, da se populacija zobatca veča pa kaže tudi to, da se ujamejo pri nas, celo v severi Italiji, kjer tega ni bilo že ohohoho časa.
Tam kjer je dovoljen ludar jih polovijo na tone.
Ludar ni dovoljen skoraj nikjer, pa tudi tam kjer je, ne verjamem da zubo nasede na te provokacije. Namreč, drži se pregloboko.
To se pa zelo motiš. Ludar je še vedno legalen na zadarskem območju in je glavni alat za množičen ulov zobatcev. Če imajo srečo in ujamejo jato, tudi več kot sto kil v enem potegu.

Take prizore ne dobiš s panulo niti s parangalom

https://www.youtube.com/watch?v=hqjdi_h ... =emb_title
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by vizi »

tinker wrote: 03 Jan 2021, 18:46 Ja krasni so ti istarski tereni. To so prava zubo lovisca. Šolska. Pa seveda v jeseni vsa ostala velika riba. Zapenjanje in trganje jigov je prvi in najpomembnejsi signal, da so tereni odlični.
Vizi, tu nea ga srati s light opremo ker boš to obžaloval, PE 2.5 je mus, pa 0.50mm leader. Pol pa so sanse tudi za dober Challenge plasma naredit.
Ja, se strinjam, heavy oprema je naslednja naložba za rte. Do pomladi jo skompletiram.

Po drugi strani pa na LSJ v dveh sezonah še nisem imel resnega izziva...največji je bil na rtu 80dag ribon, ki se mi je obesil na zebra jigparo 40g. Upora je blo kar dosti, ker je bil prijem okoli 80m od obale na 40m globine. Kot bi vitlal skalo, kar sem nekaj časa tudi mislil, preden sem na palici začutil trzljaje. Drugače nič posebnega, še veliko rezerve v opremi.

Daleč največ in največji ulovi so bli z brancinarko, ki bi jo priporočil vsakemu začetniku v shore jiggingu. Najprej je tehnično za obvladat lahko opremo, potem pa se gre postopno na težjo in močnejšo. Ker drugače stvari ne bojo špilale, vaba ne bo dobro animirana, ulov bo skromen. Zase lahko rečem, da sem se lani soočal z manjšo efektivnostjo LSJ kompleta, obvladovanje HSJ pa bo sploh velik izziv. Cilji so visoki. 😎

En lep zubo je poleti sledil zlati hayabusi kick bottom 60g čisto do obale, sem samo debelo pogledal. Skratka, po lanskih srečanjih iz zasede s carjem imam velik rešpekt do te ribe. Deluje mi bolj inteligentna kot se jo opisuje. Ne skoči lih na prvi kos kovine, ki priplava mimo. Ko imaš doraslega carja na palci, pa po opisih izkusiš še vse kaj druzga kot njegovo pamet.
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by vizi »

Orjak wrote: 04 Jan 2021, 12:55
CBB wrote: 04 Jan 2021, 12:37
Orjak wrote: 04 Jan 2021, 01:49

Tam kjer je dovoljen ludar jih polovijo na tone.
Ludar ni dovoljen skoraj nikjer, pa tudi tam kjer je, ne verjamem da zubo nasede na te provokacije. Namreč, drži se pregloboko.
To se pa zelo motiš. Ludar je še vedno legalen na zadarskem območju in je glavni alat za množičen ulov zobatcev. Če imajo srečo in ujamejo jato, tudi več kot sto kil v enem potegu.

Take prizore ne dobiš s panulo niti s parangalom

https://www.youtube.com/watch?v=hqjdi_h ... =emb_title
A to grejo z mrežo po morskem dnu? Verjetno se ludar ne obnese povsod, sploh po grotastem dnu? Intenzivno poljedelstvo. :X
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Ludar - z mrežo zaprejo zaliv in gredo po morskem dnu do par metrov nad morskim dnom nazaj proti bregu. Istočasno delajo velik hrup, da riba znori, zato ludar...

1. Namenski zubolov je namenski zubolov - heavy oprema, težki jigi ali silikoni po dnu ali blizu dna do pol globine. 90 % prijemov je v tej coni.
2. LSJ - je prvenstveno namenjen plavi ribi -> in ni potrebno spuščati jigov na samo dno ali blizu dna ker plava riba domuje v zg. površinah sloja morja...zato so ulovi zubota na plavi LSJ le kolateralni, so pa seveda možni.
3. Brankospin je pa spet brankospin. Zubo in branko ne delita istega okolja, branko je riba pličaka, je pa res, da se ga velikokrat uspešno lovi podobno kot zubca...s delovanjem silikonov po dnu ali blizu dna, ampak v 1-5m globine...zubca pa v 20-40m globine, kjer brankotov praviloma sploh ni ali so zelo redki.

Še hint - zubce se najbolje lovi v času drsta in takoj po njem. Maja-junija-začetek julija. Takrat je agresiven, napada vse kar plava mimo in odganja vsiljivce. Čuva gnezdo in je živčen. V tem obdobju se ga dobi na njegovo agresivnost na bilokatero vabo, v vseh ostalih obdobjih leta pa lovi vabe zaradi prehrane...in tu je zajeban ter previden.
Post Reply