Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Shore jigging in spinning z obale
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Orjak »

Sploh ni nujno, da zaprejo zaliv, ludar lahko potegnejo kjerkoli ob obali, razen ob stenah. Tudi grote niso problem, če imajo potapljača.

https://www.youtube.com/watch?v=XAUsSR30ktg
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by vizi »

'Lepote' tradicionalnega ribolova. Ne morem verjet, da je to še vedno dovoljeno, kakor tudi kočarjenje... :X

Mogoče je zaradi nadzora bolje tako, kot da se vse to dogaja v ilegali, ne vem...pustmo to, ljubiteljska rekreacija je velik bolj fajn in zdrava kot preživljanje z ribolovom!
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by vizi »

tinker wrote: 04 Jan 2021, 13:31
1. Namenski zubolov je namenski zubolov - heavy oprema, težki jigi ali silikoni po dnu ali blizu dna do pol globine. 90 % prijemov je v tej coni.
2. LSJ - je prvenstveno namenjen plavi ribi -> in ni potrebno spuščati jigov na samo dno ali blizu dna ker plava riba domuje v zg. površinah sloja morja...zato so ulovi zubota na plavi LSJ le kolateralni, so pa seveda možni.
3. Brankospin je pa spet brankospin. Zubo in branko ne delita istega okolja, branko je riba pličaka, je pa res, da se ga velikokrat uspešno lovi podobno kot zubca...s delovanjem silikonov po dnu ali blizu dna, ampak v 1-5m globine...zubca pa v 20-40m globine, kjer brankotov praviloma sploh ni ali so zelo redki.

Še hint - zubce se najbolje lovi v času drsta in takoj po njem. Maja-junija-začetek julija. Takrat je agresiven, napada vse kar plava mimo in odganja vsiljivce. Čuva gnezdo in je živčen. V tem obdobju se ga dobi na njegovo agresivnost na bilokatero vabo, v vseh ostalih obdobjih leta pa lovi vabe zaradi prehrane...in tu je zajeban ter previden.
Lepo kot vedno si šolsko razložil pojme. 👍

1. Misliš, da bi bil lahko uspeh tudi čez zimo? Kjer lovim, so globine 40m. Temperatura morja je trenutno 12C, kar je toplo za ta čas! Na globini se verjetno T niti ne spreminja dosti.

2. Le pojasnilo, kaj sem mislil - moja 'brancinarka' lovi večinoma z jigi na globinah od 10-30m. Je pa palica gramaže 10-30, zato jo imenujem tako. Začetnikom, ki bi radi poskusili z jigi z obale, bi tak komplet priporočil pred LSJ, obratno kot sem se zadeve lotil sam.
xxman666
Posts: 60
Joined: 21 Jun 2016, 14:18

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by xxman666 »

Fantje, dejmo se obnašat času primerno lepo vas prosim :smrk: :bwahaha: a nebi začeli s temo zubatcev tam nekje konec aprila, ko bomo začeli počasi pripravljat opremo, ne pa že sedaj rajcat, ko lahko le sedimo doma in molimo boga da gre ta k* od korone mimo in da imamo bolj uspešno sezono kot je bila lanska ... :?

Drugače pa mimogrede na Malem Lošinju sem lani testiral dve lokaciji po Tinkerjevemu predlogu ... prva lokacija je Čikat, med hotelom Aurora in rtom Madona, druga pa na notranji strani otoka, pri Privlaki, ki gleda proti Pagu.
Zelo lepi tereni, globine 20-30m cca, skalnate obale, utrgal par jiggov, tako da teren zagotovo super tudi za kakšnega zubota
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Zobatca se seveda ujame tudi pozimi, ker mora tudi kaj pojest. Ribe be prespijo zime :)
So pa zelo globoko in niso prav aktivni. Če se ujame pravi dan, se ga ujame. Lovi se na najglobljih terenih dane lokacije in uporablja se počasno vodene vabe, ki ne sprožajo napadalnega trigger efekta, ampak oponašajo njegovo hrano. To so razni slow jigi, veliki silikoni, težki inčiku...vodeno počasi nad dnom. Zimski shoregame je vedno huda fizična matrarija, ker se lovi 50m+ globoko s 100g vabami...
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by CBB »

Orjak wrote: 04 Jan 2021, 13:50 Sploh ni nujno, da zaprejo zaliv, ludar lahko potegnejo kjerkoli ob obali, razen ob stenah. Tudi grote niso problem, če imajo potapljača.

https://www.youtube.com/watch?v=XAUsSR30ktg
Ne vem, če je tole ujeto z ludarjem, ali ne, konec koncov sploh ni pomembno. Dejstvo je, da so zobatci v tem videu oddelali svoje. Zobatec, ko doseže 4 kile, se ne mresti več, tako sem prebral v eni knjigi. Od takrat naprej samo dela škodo, žre, uničuje, ubija. Tako, da za ekositstem koristen ni.
User avatar
Filip
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2019, 14:36

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Filip »

CBB wrote: 05 Jan 2021, 09:27 Zobatec, ko doseže 4 kile, se ne mresti več, tako sem prebral v eni knjigi. Od takrat naprej samo dela škodo, žre, uničuje, ubija. Tako, da za ekositstem koristen ni.
:damn:
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by CBB »

Kraparmuharac wrote: 05 Jan 2021, 10:58
CBB wrote: 05 Jan 2021, 09:27 Zobatec, ko doseže 4 kile, se ne mresti več, tako sem prebral v eni knjigi. Od takrat naprej samo dela škodo, žre, uničuje, ubija. Tako, da za ekositstem koristen ni.
:damn:
Na žalost je tako. Še vedno pa si zasluži lovostaj, tako se bo njegov obstoj krepil. Smešno je, da je bil leta 2009 proglašen za ogroženega, 2010 pa so mu na HR ukinili lovostaj.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by funt »

CBB wrote: 05 Jan 2021, 09:27 Zobatec, ko doseže 4 kile, se ne mresti več, tako sem prebral v eni knjigi. Od takrat naprej samo dela škodo, žre, uničuje, ubija. Tako, da za ekositstem koristen ni.
Tole bi se pa težko strinjal tako da bi te prosil za vir in si bom z veseljem prebral. Z zobatci se kar precej družim in sem prebral res vse kar mi je dostopno o njih ampak sem do sedaj živel v prepričanju da pri tej teži šele doseže spolno zrelost. ;)
Rogi.
Funt
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by CBB »

Bom poiskal buklo, nažalost ni na moji polici.
Post Reply