Spin na strelko

Shore jigging in spinning z obale
robinjo
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Spin na strelko

Post by robinjo »

Jaz pa menim da je post na mestu. Povedal je izkusnje z zgoraj omenjeno palico Favorite (v manjsi gramazi), glede na njegove izkusnje bo palica res primerna za hitro povrsinsko akcijo ali kaksne hitre long minnowe pod gladino. Ni se mu pa obneslo za pokrivat se brancinolov. Ni pa nujno, da bo komu drugemu morda ugajala tudi za ta stil?
Klemen1989
Posts: 29
Joined: 03 Jul 2020, 13:00

Re: Spin na strelko

Post by Klemen1989 »

Gašper wrote: 03 Mar 2021, 13:26 Pozdravljen, mislim da si zgrešil, tema je spin na strelko in par postov nazaj je tinker lepo razložil razliko med brancinom in strelko.
Pozdravljen!

Ok Gašper se ti iskreno opravičujem podane moje izkušnje z omenjeno palico. Upam, da ujameš veliko strelk na njo.
Naj ti pa povem, da sem sam ulovil z njo tudi Brancine, Šnjure, Škombre, Kalamare itd. Ok, ampak zanemari moje izkušnje in vztrajaj pri svojih.

Lp
Gašper
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2018, 18:09

Re: Spin na strelko

Post by Gašper »

Klemen1989 wrote: 03 Mar 2021, 18:03
Gašper wrote: 03 Mar 2021, 13:26 Pozdravljen, mislim da si zgrešil, tema je spin na strelko in par postov nazaj je tinker lepo razložil razliko med brancinom in strelko.
Pozdravljen!

Ok Gašper se ti iskreno opravičujem podane moje izkušnje z omenjeno palico. Upam, da ujameš veliko strelk na njo.
Naj ti pa povem, da sem sam ulovil z njo tudi Brancine, Šnjure, Škombre, Kalamare itd. Ok, ampak zanemari moje izkušnje in vztrajaj pri svojih.

Lp

Klemen1989, se oproščam ampak moj post ni bil slabonameren ali negativno usmerjen, sem zelo vesel, da si povedal svoje mnenje o palici Favorite X1, jemljem vsak komentar kot vzeto na znanje. Tudi sam sem iskal rešitev zase na forumu in na podlagi predlogov sem vzel palico in tudi prvič sem naročil palico ne da bi jo prej videl in prijel v roko, zdaj kako se mi bo obnesla v roki na lovu pa bom lahko povedal kasneje, sem preklopil iz ultralight zdaj na to, tako da bom potreboval nekaj časa, da poklopim vse, tako da ne morem vztrajat pri svojih izkušnjah ker jih še nimam. Ker imam ciljno ribo strelko, mislim da bo gramaža 15-45 prava, hitra akcija, trd vrh, kar mislim da je ključno pri potegu in zapenjanju. Brez zamere.
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Spin na strelko

Post by vizi »

V drugi temi sem opisal svoje (nedavne) izkušnje s strelkami. Razen na male 20g jige z lahkim setupom (Favorite Shooter 7-28, Daiwa BG MQ 3000hg) ne dobim griza.

Kako pravilno ponucat svoje popperje, pencile, voblerje in silikonce, da zver udari? To so vabe 30-40g za srednji setup (Jackson OG 20-60, Shimano Saragosa SW5000xg). Lovim v V Istri, na globinah od 10 (zaliv, muljasto dno) do 40 metrov (rt, grotasto).
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na strelko

Post by tinker »

vizi wrote: 20 Aug 2021, 07:48 V drugi temi sem opisal svoje (nedavne) izkušnje s strelkami. Razen na male 20g jige z lahkim setupom (Favorite Shooter 7-28, Daiwa BG MQ 3000hg) ne dobim griza. Kako pravilno ponucat svoje popperje, pencile, voblerje in silikonce, da zver udari? To so vabe 30-40g za srednji setup (Jackson OG 20-60, Shimano Saragosa SW5000xg). Lovim v V Istri, na globinah od 10 (zaliv, muljasto dno) do 40 metrov (rt, grotasto).
Najprej, lahka spin oprema ni optimalna za ciljan lov strelke. Strelka je divja riba z močnimi čeljustmi, ki zahtevajo energično in odločno kontro.
Strelka jemlje plen od zadaj, Zato se kači na zadnje trojčke, če ti niso dovolj močni/veliki riba seveda odpada. Velikokrat riba v strajku fali vabo in se zapne mimo ust, takrat je uspeh realizacije še manjši.
Moje osebne izkušnje, ki so vezane praktično samo na open terene in ne na lovišča tipa Plomin, Antenal, Reka..., so:
1. Strelka napada plen tik ob obali, praktično vse prijeme sem imel 2-3m od obale v končni fazi navijanja. Vsakič me je strajk presenetil, dobil na "levi" nogi in zato so bile moje kontra reakcije bolj mlahave, kontre premalo odločne.
2. Praktično vedno se mi je prijem zgodil v prvih 5. metih na poziciji. Če je riba tam, tudi prbije takoj. Če po parih minutah ni strajka, na poziciji ni strelke.
3. Vedno, ampak res vedno se po strajku in drilu ribe na obalo, potem na tej poziciji ne zgodi nič več. Je treba pozicijo menjat ali pa jo 10-15min "odpočit".
4. Površinske vabe - v skladu s točko 2. je napad na površinsko vabo praktično takojšen. Dostikrat jo fali in uspe kačenje šele po 2 ali 3 metih. Površinske vabe so za strelke odlične - najprej so glasne in drugo vizuelno atraktivne, ribo pokličejo k sebi in ji sprožijo predatorski triger. Riba ne more, da ne bi prbila.
5. Velikost vab - nobena vaba ni prevelika.
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Spin na strelko

Post by CBB »

tinker wrote: 20 Aug 2021, 08:21
vizi wrote: 20 Aug 2021, 07:48 V drugi temi sem opisal svoje (nedavne) izkušnje s strelkami. Razen na male 20g jige z lahkim setupom (Favorite Shooter 7-28, Daiwa BG MQ 3000hg) ne dobim griza. Kako pravilno ponucat svoje popperje, pencile, voblerje in silikonce, da zver udari? To so vabe 30-40g za srednji setup (Jackson OG 20-60, Shimano Saragosa SW5000xg). Lovim v V Istri, na globinah od 10 (zaliv, muljasto dno) do 40 metrov (rt, grotasto).
Najprej, lahka spin oprema ni optimalna za ciljan lov strelke. Strelka je divja riba z močnimi čeljustmi, ki zahtevajo energično in odločno kontro.
Strelka jemlje plen od zadaj, Zato se kači na zadnje trojčke, če ti niso dovolj močni/veliki riba seveda odpada. Velikokrat riba v strajku fali vabo in se zapne mimo ust, takrat je uspeh realizacije še manjši.
Moje osebne izkušnje, ki so vezane praktično samo na open terene in ne na lovišča tipa Plomin, Antenal, Reka..., so:
1. Strelka napada plen tik ob obali, praktično vse prijeme sem imel 2-3m od obale v končni fazi navijanja. Vsakič me je strajk presenetil, dobil na "levi" nogi in zato so bile moje kontra reakcije bolj mlahave, kontre premalo odločne.
2. Praktično vedno se mi je prijem zgodil v prvih 5. metih na poziciji. Če je riba tam, tudi prbije takoj. Če po parih minutah ni strajka, na poziciji ni strelke.
3. Vedno, ampak res vedno se po strajku in drilu ribe na obalo, potem na tej poziciji ne zgodi nič več. Je treba pozicijo menjat ali pa jo 10-15min "odpočit".
4. Površinske vabe - v skladu s točko 2. je napad na površinsko vabo praktično takojšen. Dostikrat jo fali in uspe kačenje šele po 2 ali 3 metih. Površinske vabe so za strelke odlične - najprej so glasne in drugo vizuelno atraktivne, ribo pokličejo k sebi in ji sprožijo predatorski triger. Riba ne more, da ne bi prbila.
5. Velikost vab - nobena vaba ni prevelika.
Tole je zelo lepo napisano, ampak v enem delu pa verjetno ne čisto točno, glede na izkušnje zadnjega meseca. To da si dobil strelko v prvih 5h metih je verjetno sreča... Strelka je riba "patrole". Fantje na reški rivi se v zadnjih časih precej z njimi ukvarjajo, ker jih je veliko. Sicer ne več pretirano na spin, ker je drugače prit do nje lažje, ampak dobro so(smo) naštudirali obnašanje strelke. Jata patrolira po praktično isti poti vsak dan, večkrat na dan... Pot patrole pa določajo mosrski tokovi, ki so na nek način vir hrane. To obnašanje velja v nočnem času, lahko da je podnevi drugače!
V zadnjem času sem bil večkrat priča takemu obnašanju, vsakič sem domov odnesel ribo kar lepe kilaže:) Lovili smo od 19h naprej, pa tja do 01:00 ponoči... Prvič je patrola v vseh primerih prišla okrog 22:00 ure. Vse vabe v vodi so praktično v nekaj minutah dobile šus, realizacija pa pri strelki je ali pa ni. Ko sem bil prvič sem imel 5 cvikanj. Vsega je bilo konec recimo v 5 minutah... In patrola gre naprej po začrtani poti, zadeva pa se je čez cca uro in pol ponovila. In potem še enkrat... Zadnji krog je bil okrog 1:30, potem pa do jutra kolegi, ki so ostali niso dobili več griza. Bo pa o tem verjetno nekaj napisano v naslednjem izvodu revije Praktični ribolov - more, glede na to, da je tam lovila tudi "njihova" ekipa.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na strelko

Post by tinker »

Sašo, to ste lovili avolo ?

Dobro si omenil obnašanje "patrola ribje jate". To je kroženje jate po nekem območju in iskanju hrane.
Jaz ta fenomen opažam npr. pri lucih v Bakarcu. Ista zadeva.

Strelka je tipična riba v jati. To je dejstvo. Riba patruljiranja. Ko zakačiš eno in jo drilaš se jih še 5 vrti okoli nje....isto kot lampuge.

Ampak, pri meni letos v Čikatu tega nisem opazil. Ko sem drilal je bila vedno le ena strelka, nobenih senc okoli, kot, da bi ribe "samotarke" kruzale po terenu in se držale tistih rtov. Isto kot npr. gof....velike jate felunov kruzajo skupaj, ata orhan pa sam samcat potuje po svojem svetu. Drugače pa ja, po prihodu na pozicijo, praktično takojšnji prijemi...pa ni bilo važno ali jig ali površinec...in vedno par m pred mano. Kar je nenavadno obnašanje prej značilno za brancina, ki čaka v zasedi za svojo skalo...kot pa za strelko na patrulji.
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Spin na strelko

Post by CBB »

Ne, lovili smo na plovec, vaba cela skuša. A volo ne prideš čez, ker zjebeš vabo v tolikih metih. A volo skuša pride do tal v minuti, ti pa si tam 5-6 ur...
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Spin na strelko

Post by vizi »

Fanta, hvala obema za obširno razlago in podane izkušnje. Lahko le pritrdim napisanemu.

Lovim v različnih terminih v razponu od zore do čiste teme. Prijeme strelk sem imel do sedaj zjutraj od 6-9. ure in pozno popoldan od 18. ure dalje do noči.

Po lanski začetniški sreči - prvi prijem strelke na lahek spin komplet, prvi ulov strelke 3kg in pol, je letos kmalu prišla streznitev v več trganjih in izgubljenih ribah. Lahek komplet res ni najboljša izbira, to mi je zdaj kristalno jasno. A kot sem že napisal, še vedno nanj in male jige najlaže dobim prijem. In to ne malih rib. Zdaj bom res še več časa in energije vložil v LSJ komplet, s katerim bo realizacija gotovo boljša. A najprej je za sprovocirat griz.

Avgusta sem lovil in sanjal le še strelko, po mukah v prvih dneh sem bil že vdan v usodo...to bo pušiona - kot pravi tinker, sem si mislil. A kot že rečeno, sem vztrajal do konca. Strelke sem zjutraj in zvečer opažal partuljirati gor in dol vzdolž rtov. Dva komada, pet-šest skupaj - vse strelke od 1-2kg.

Od srede do nedelje bom spet poskušal srečo. Obeta se še ena ohladitev in zanimivo vremensko dogajanje. To bo nova priložnost za nove zmage!
Ikra
Posts: 4
Joined: 15 Feb 2020, 10:37

Re: Spin na strelko

Post by Ikra »

Živjo,

V četrtek se s kolegom odpravljava na obalo. Želja je bila ciljni spin na strelko na dovoljenem mestu, valobranu pri izlivu. Žal sem pozabil, da je sezona izlova cipljev in je zato park zaprt. Ali lahko še kdo priporoči mesto, kjer se da dobro spoznati na strelko pri nas.

Hvala za pomoč!
Post Reply