Tuna z obale

Shore jigging in spinning z obale
Post Reply
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Tuna z obale

Post by tinker »

Albacore, v sobotnem shore jigging dnevu smo v Medveji videli raub dveh tun direkt na plažo, skoraj praktično med čolne in kopalce...iglice so letele ko nore, cel oblak. Ribi konkretne velikosti.... ca 50 kg. Amber je imel s seboj 40g Maria popper in bi lahko dosegel mesto akcije z njim. Ostali so hitro navili jige ven...saj tuna ne bi šla na 40g jig, na lokardo/iglico zapeto na jigu pa morda.

Povej mi, ob primerni palici/roli/špagi ali sploh obstaja teoretična možnost, da dobiš ven na obalo npr. max. 30 kg tuno, za večje sem prepričan, da ni šanse. Odnese vse.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Savudrija, Umag, Novi Grad

Post by albacore »

tinker wrote:Albacore, v sobotnem shore jigging dnevu smo v Medveji videli raub dveh tun direkt na plažo, skoraj praktično med čolne in kopalce...iglice so letele ko nore, cel oblak. Ribi konkretne velikosti.... ca 50 kg. Amber je imel s seboj 40g Maria popper in bi lahko dosegel mesto akcije z njim. Ostali so hitro navili jige ven...saj tuna ne bi šla na 40g jig, na lokardo/iglico zapeto na jigu pa morda.

Povej mi, ob primerni palici/roli/špagi ali sploh obstaja teoretična možnost, da dobiš ven na obalo npr. max. 30 kg tuno, za večje sem prepričan, da ni šanse. Odnese vse.
Ravno te male jige napadajo te manjše tune, ki so v jati. Tune še nisem ujel vendar mislim da, če je lep teren in odvisno koliko vrvice ti bo odnesla v prvem pobegu bi do 20 kg moralo še nekako it, za večjo pa veliko, veliko sreče. Palica po moje mora biti že za GT z zelo pritegnjeno zavoro, ker se njih ustavlja preden dosežejo skale. V kolikor bo pogoltnila jig globje do kake točke kjer jo boli bo manj upiranja in bo manj povlekla vrvice kakor, če je zapeta za usta. Kar sem videl na youtube - u koliko odvleče vrvico in na kakšno opremo jih dobijo s čolna sem mnenja, da z ustrezno opremo pride ven. Nekomu bo uspelo in upam da bo tudi posnet video. Tudi sam sem to pomlad videl manjšo tuno ravbati v Savudriji 5m od pomola ( zelo visoka plima in večer ).........

ps. drugi video je ujeta na palico, ki jo sam uporabljam za lico ( G.Loomis PBR 843 S - nekje 5 KG MAX DRAG ) in jih je s čolna s tako palico bilo ujetih kar nekaj do 30 kg, vendar bom sam, če se ukaže prilika raje lovil z drugo palico za GT ( EXPERT GRAPHITE DOOZER - 15 kg MAX DRAG )

http://www.youtube.com/watch?v=n8L59dxYaKY

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Ba7 ... =endscreen
Last edited by albacore on 10 Sep 2012, 10:56, edited 1 time in total.
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Savudrija, Umag, Novi Grad

Post by tinker »

Ja sej, Stella 20000, 80 lb špaga, 80 lb predvez, GT palica...pol smo pa tam :rofl: oz. pri Magurotu spet, al pa vsaj blizu...
Se bom raje držal palamid, lucov, brancinov in podobno...
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Savudrija, Umag, Novi Grad

Post by albacore »

tinker wrote:Ja sej, Stella 20000, 80 lb špaga, 80 lb predvez, GT palica...pol smo pa tam :rofl: .
Se bom raje držal palamid, lucov, brancinov in podobno...

Žan naredi en topic, lov tune s obale, ker se bo tole razvijalo naprej, kakor vem, Amber že intenzivno grunta !
:bwahaha: Garantirano gre tudi s tvojo palico vendar z drugo špulo in 40-50 lb vrvico kajti tu se tune pojavljajo na bolj dostopnem terenu .....
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Tuna z obale

Post by tinker »

To bi bila rešitev, rezervna špula in 50 lb špaga. In upat, da prime bolj mala tunica od 15 kg...tereni v Kvarnerju so pa super, takoj globina s lukobrana in veliko prostora za drilat, nobenih čeri, nobenih preprek vse do Cresa in Krka. Z Istra je pa plitva in težavna, vem.
amberSJ
Posts: 320
Joined: 18 May 2012, 11:03

Re: Tuna z obale

Post by amberSJ »

tuna iz obale mora najprej prijet, kar je najtežje. potem je (čisto malo) lažje tuno pripeljat do nog.
kako doseči prvi cilj ni recepta, razen to da se zanašaš na občutek, nekaj poznavanja prehranjevalnih navad in velik sreče, za drugi cilj pa je potrebna nekolko dražja oprema, palice z debelostenskimi blanki, kapaciteto špage 400 m in rolami z realno močjo zavore od 8-15 kg. v mislih imam ribe od 5-20 kg.
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Tuna z obale

Post by proton »

Tinker, mislim, da imaš čez dober mesec 3 dni časa, da nahecaš eno tunico :) Seveda pa do takrat naročiš rezervno špulo :yeah:
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Tuna z obale

Post by albacore »

.......... LP
Image
amberSJ
Posts: 320
Joined: 18 May 2012, 11:03

Re: Tuna z obale

Post by amberSJ »

live bait, to bo pa neki za protona :D
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Re: Tuna z obale

Post by stayby »

Tinker,
a nisi ravno ti govoril, da naj ne razmišljamo o "konkretnih" ribah (tipa grških gofov in zubotov) in se raje osredotočimo na "ljudske" ribe????
Ti si pa že na tunah v enem tednu!! :bwahaha:

p.s. za vse tiste, ki šele začenjate jiggat, pozor!!! Ne kupujte opreme, glejte pod "male oglase" in bodite pozorni na uporabniško ime "tinker", bo kmalu prodajal hudo opremo za "ljudske ribe"!! :rofl:
Post Reply