Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
Odgovori
STRAST

Re: Shore Jigging

Odgovor Napisal/-a STRAST » 08 Jun 2012, 20:57

Za rešitev jiga ob zapetju se mi zdi zanimiva ideja-glede na cene jigov, kako takšna naveza funkcionira v praksi z zobovjem kakšne mrcine pa (zaenkrat) ne bi vedel...

Uporabniški avatar
tinker

Odgovor Napisal/-a tinker » 09 Jun 2012, 07:59

FC je trd, PE špage ali kevlar pa mehak, assist lepo binglja ob jigu in je prost za vsesanje v usta. Na FC bi pa štrlel in njegova gibljivost bi bila omejena. Verjamem, da to kar je sedaj je optimum, nebi Japonci tako delali, če to ne bi bilo skrbno pregruntano.
Fantje, treba se je zavedat, da so jigi pač potrošna roba. Ne smete misliti na ceno v podzavesti, ker boste imeli krč v ribolovu. Jaz sem lovil do danes 7x na SJ in izgubil celokupno 4 jige (1 ne jaz). Jebat ga. Ampak tistih 7x ribolov je priceless.
Sesteviš si pač zbirko tistih 10-12 jigov, skrbno izbranih po teži in dekorjih, s tem pokriješ vse, ko jige izgubljaš, zbirko samo dopolnjuješ. My way.
Denar. Sigurno je to problem, kvalitetna roba je draga, zelo draga, vendar se da s skrbno izbiro tudi ceneje dobro opremit. Tko kot smučanje, kolesarjenje...v vsakem športu je isto.

Uporabniški avatar
kr'en
The Boss
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a kr'en » 09 Jun 2012, 08:27

Pa jigi še niti niso toliko dragi, 8-10 eur, vsekakor so cenejši kot večina voblerjev za seaspin, ki so večinoma po 10 eur in na gor.

Bellerophon

Odgovor Napisal/-a Bellerophon » 09 Jun 2012, 15:27

tinker napisal/-a:Verjamem, da to kar je sedaj je optimum, nebi Japonci tako delali, če to ne bi bilo skrbno pregruntano.
Spomni se na tale stavek čez 5 let. Pa mi boš povedal, če še vedno stojiš za svojo trditvijo. =)

Mogoče FC ni najboljša opcija. Je pa včasih pač treba razmišljat malo out of the box. Bom vseeno malo sprobal par različnih špag/laksov pa bom videl kako in kaj. Ni hudič, da ob manjšem diametru ne bi našel ene zadevščine, ki bi bila mehkejša ali vsaj enako mehka kot kevlar ali pa navadna špaga. Je pa res, da je kevlar in PE špaga pletena zadeva, kar pomeni, da pije vodo. V veliko večji količini kot recimo FC. Na koncu je sama špaga veliko težja in manj hidrodinamična, kar pomeni da se zaradi upora/toka veliko lepše drži jiga. IMO bi se s primerno izbrano vrvico (magari res tanka pletenica 0,10) dalo doseči še boljši efekt.

Večina pač verjetno res razmišlja o jiggih kot o potrošni robi, samo na koncu, ko zadevo vržeš na papir res nima smisla trnke navezovat s štrikom, ki zdrži 50+ kil, jig pa z FCjem, ki je deklariran za 10 kil.

Probam pa poročam. Sigurno bom zadeve več kot preveč šlepal po podnu, preden dobim taprav občutek. :yeah:

Uporabniški avatar
tinker

Odgovor Napisal/-a tinker » 09 Jun 2012, 17:36

Se strinjam.
Fino je eksperimentirat, probaj pa poročaj.
Sam sem bolj naravoslovni tip, raje se ukvarjam z ekologijo, študiranjem rib in njihovih navad, ter diverziteto življenskih prostorov. Jig je zame jig. Primem, navežem in vržem. Ekperimentiram s težami vab, barvami, tokovi, življenskimi prostori...Probavat kevlarje, FC, PE, velikosti trnkov..se mi pa največkrat ne da.
Nismo vsi za vse :rofl:

Uporabniški avatar
RibAr

Odgovor Napisal/-a RibAr » 10 Jun 2012, 13:40

Po moje z assist hooki niti ne zapenjaš toliko. Mene bolj skrbijo trojčki, ki pa so montirani preko split ringa, ki se ne bo vdal kar tako. Mali split ringi imajo deklarirano nosilnost 8 - 10 kg - se pravi imeti močnejši FC nosilnosti vsaj 15 kg, da dosežeš tistih 10 kg na vozlu, bi pa bilo verjetno nepraktično zaradi debeline?

Uporabniški avatar
kr'en
The Boss
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a kr'en » 10 Jun 2012, 20:59

Rahel update, danes sem naročil 4 Tokone Damikijeve. Počasi se bo začelo nabirat. :)

amberSJ

Odgovor Napisal/-a amberSJ » 11 Jun 2012, 10:48

ja pletenice pa posebne špage pridejo samo v poštev. to ma v vodi določeno plovnost, ki je kot taka zaželjena za jiganje. point ni da špage ni videt, ampak da jo je in da ta brez motanja lepo poskakuje ob jigu. seveda pa najpomembnejša stvar-da je zapenjanje na dno onemogočeno v največji možni meri. kljub temu se te zadeve porazgubi, ampak to je kolateralna škoda. SJ pač ni pocen. če je komu kej lažje, pri VJ moraš pa še za bencin dat ;)
fc tako po mojem mnenju ni ne za male, ne za velike jige.

blisk

Odgovor Napisal/-a blisk » 11 Jun 2012, 13:39

Kateri trnki se pa uporabljajo za assist? Razmišljam da bi si jih sam navezal da ne bom klel kitajcev ko bo kaj narobe :) Primerno majhnih navezanih za 10-15g jige tu okrog ne dobim nikjer.

Uporabniški avatar
tinker

Odgovor Napisal/-a tinker » 11 Jun 2012, 15:51

Assist jigging hooks, Owner, Cultiva, Decoy, Gamakatsu, Shaut, Maria...maš na netu dost, v naših trgovinah pa 0. Izjema je Marc, ki ima tone tega.
Kolega uporablja tudi Owner kovane za orade, obične cutting point...št.1, 1/0 in 2/0...odvisno od velikosti jiga, važno je, da je lok trnka toliko širši od jiga, da se ne zatakne vanj.
Še bužirk ne uporablja, pravi, da ubijejo lahkotnost gibanja assista. 50 lb špago pa tudi lepa riba težko žvakne, kar veste vsi, ki ste kdaj s škarjami rezali špage :mrgreen:

Ja, te fore o zdolgočasenih Kitajskih vezalcih sem tudi slišal.., po moje pa ni tolk hudo. Če greč na tune, orhane, kirnje, 10 kg zubote, ne rečem, ga pa ni brancina, feluna, škarama, palamide, ušate, ki bi odtrgala assist stran. Pa še nekaj, ribe se drila z bremzo role + palico. Na tak način, spraviš lahko ven presenetljive ulove na male premere (npr. moj 2.3kg brancin na 0.22mm FC predvez ;) ).

Odgovori