Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Shore Jigging

Post by kr'en »

Meda vsi vemo kaj je to, tako da nebom razlagal.

Mam pa za tinkerja in vse ostale en video. :D

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... eQxd2FMG3Q

Dodano: Ampak od tegale Grka posnetki so še boljši http://www.youtube.com/user/SeaSpinningnet/videos :)
Image
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Shore Jigging

Post by Jolly »

Nekak tko zgleda ko sam pupmam kaksnega krapa na bledu tik za robom da ne potegne med trame, 0.50 laks in gasa :lol:
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Ja, SJ imam letos v planu (zaradi odličnih naravnih pogojev (ki so potrebni za te tehnike) na Visu).

Sem v fazi študiranja tehnik in ogledovanja opreme, v mislih imam predvsem palico, ker rolo za to že imam (Shimano Saragosa 4000). Trenutno pridobivam informacije na temo, ali se lotit pravega SJ ali pa LJ s casting jigi do gramaž 30-35g (pravi jigi imajo assist hook-e in so težji, casting jigi pa imajo ponavadi samo trojček/enojček in so lažji). Nagibam se k light jiggingu s casting jigi (predvsem zaradi malo prešvoh role, čisto novega kompleta pa ne bom kupoval). Palica bo verjetno MC Solpara Shore Jigging 9.6", špaga pa PE #1.5 do 2.0. To palico bom kombiniral s običnim spinom (kar se da bp).

Moje izkušnje so pokazale, da imam težave z doseganjem globine. Na moji lokaciji skoraj vedno valjajo valovi, ki mečejo ven večino voblerjev (izjema Duplexi) ostala oprema je praktično neuporabna, ne glede na velikost spojlerjev. Z jigi (ali casting jigi ali pa speed jigi) teh problemov ni, dosežeš lahko praktično bilokatero globino. Na 18g Duplexe sem dobival samo ušate (resda kapitalke) in galebe, ostale ribe pa ne, ker nisem dosegal pravih globin. Na obične žlice (kastmaster, moresilda in inkoo) pa iglice.
Na panulo tam okrog lovijo gofe, felune, lampuge, škarame....
Treba je probat kaj novega !
STRAST
Posts: 16
Joined: 13 Dec 2011, 17:18

Shore Jigging

Post by STRAST »

Pozdravljeni!

V planu imam kupiti novo SPINN palico in rolo, ki bi jo kombiniral tudi za shore (light) jigging, podobno kot je rekel tudi Tinker, ker se mi ne zdi smotrno kupovati opreme samo za shore jigging, ker nisem toliko na morju-na žalost...
Shore jigging bi izvajal na vzhodni strani Paga (velebitski kanal), Istri in seveda tudi v našem morju.
Prosil bi vas za mnenje o naslednji opremi:

palica: Shimano Forcemaster, 2.70 m, 50-100g
rola: Shimano Sienna 4000 FD

Bi se s tako opremo dalo malo igrat in metat lažje jige?
Nimam kakih velikih ambicij in vem, da je to lahka oprema, ampak me zanima, kakšno je vaše mnenje-če je ta oprema zmožna potegnit 4-5 kg težko morsko ribo na suho?
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Za palico ne vidim zadržkov, rola pa je po mojem mnenju prešvoh. Imam doma Sienno in sigurno ni narejena za mučenje s jiggingom. Nekaj hrvaških kolegov uspešno uporablja cenovno dostopne Okume Cedros ali pa Penn Sarguse 6000-8000....cene teh rol do 100 eu.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Počasi se zadeve kristalizirajo :lol: Dobil se jige, ki sem jih izbral na priporočilo izkušenega kolega.... Torej, gre za casting jige japonskega proizvajalca Apia Spartas model Seiryu Vendetta, teže 30 g.
Image
Odločil sem se, da najprej začnem s casting jigi (uporabil bom že obstoječo palico, mojo "ščukarico"), če bo zadeva pila vodo, bom začel uporabljati tudi speed jige s assist hook-i in nabavil v ta namen specializirano palico. Lov s Apia Spartas Seiryu jigi ni preveč zahteven in "mahanje - jigganje" ni toliko izrazito, kot je npr.vidno v gornjih linkih od Krena. Vabe se vodi z kombinacijo hitrega enakomernega navijanja in jigganja. V spodnjem linku je video prikaz:
http://www.spartas.jp/product/lure/seiryu.html
STRAST
Posts: 16
Joined: 13 Dec 2011, 17:18

Re: Shore Jigging

Post by STRAST »

Lepo!
Kje si jih kupil-a preko neta?
Če prav razumem, boš dal na rep vabe trnek ali trojček in je to to.
Kaj je boljše?
-trnek na repu
-samo assist hook
-trnek na repu + assist hook

Jaz sem se čisto napalil in komaj čakam, da pridejo ribe k obali-kako dolgo bomo še morali čakati?!?
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Živijo,
tile Seiryu jigi že imajo Cultiva trojček na repu, samo je skrit v embalaži (pod napisom 30g). Začel bom s trojčki, assistov še ne bom montiraval, čeprav bi ga lahko dal gor. Lahko imaš montirano tudi tako, da so zgoraj assist hooki, spodaj pa trojček. Na tak način se lepo lovi malo plavo ribo (šarune, lokarde,...preverjeno lahko ujameš dve ribi na en jig 8-) ). Katera montaža je boljša je težko reči, z montažo se prilagajaš terenu, ciljanemu ulovu, osebne preference...če, je teren precej grotast, se raje uporabljajo assisti, ker manj zapenjajo, če je ciljan ulov konkreten (npr. gof, zobatec) tudi assisti, ker imajo velike nosilnosti. Jigi manjših gramaž imajo trojčke, ker assisti preveč vplivajo na njihovo akcijo....itd. S takimi se lovi palamide, brancine, drobno plavo ribo....
Kupil sem jih
http://samuraitackle.com/fishing/index. ... 332_80_314
Paket je prihajal 10 dni. Carine ni bilo.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Zbirko casting jigov dopolnil z 30g Damiki Japan Tokon jigi (sistem assist in trojček, oba Cultiva Owner)
Image

in seveda nepogrešljivo domačico DTD Papalino 28g
Image

To je to. Zdaj pa samo nabirat kilometrino..... :smrk: :rofl:, kako leto ali dve....
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Shore Jigging

Post by kr'en »

Pa oprema tinker, oprema. Lepo eno Major Craft-ko in recimo kako Caldia 4000 . :mrgreen:
Image
Post Reply