Navijanje pletenice

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
RibicPepe
Posts: 80
Joined: 27 Mar 2019, 20:17

Re: Navijanje pletenice

Post by RibicPepe »

Navi pletenico gor korlikor rabiš. Potem naveži laks in navij do roba tam kjer želiš. Bolje pustiti kake 2mm, ker lahko da boš drugače imel težave z gnezdenjem ob metu. Potem pa previješ vse skupaj na drug kolut ali nekaj valjastega (kako plastenko vode). In še enkrat previješ na nekaj drugega. Tako bo laks spredaj in lahko naviješ na rolo potem. Da gre hitreje jaz uporabim vrtalnik.
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Navijanje pletenice

Post by rj85 »

Ko navijes vso vrvico na rolo, s selotejpom nalepis laks in navijes gor laksa kokr zelis. Ko prides do konca, prerezes laks in ga previjes na nek prazen kolut, braid pa na svojega. Nakoncu dobis npr 300 m vrvice in npr 82,4 m laksa vsakega na svojem kolutu. Vse kar ti preostane je da navijes gor najprej laks, zvezes s vrvico in navijes se vso vrvico.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Navijanje pletenice

Post by kr'en »

RibicPepe wrote: 12 Feb 2024, 10:04 Navi pletenico gor korlikor rabiš. Potem naveži laks in navij do roba tam kjer želiš. Bolje pustiti kake 2mm, ker lahko da boš drugače imel težave z gnezdenjem ob metu. Potem pa previješ vse skupaj na drug kolut ali nekaj valjastega (kako plastenko vode). In še enkrat previješ na nekaj drugega. Tako bo laks spredaj in lahko naviješ na rolo potem. Da gre hitreje jaz uporabim vrtalnik.
Joj nikar previjat na plastenke vode in kaj podobnega ker se bo pri navijanju z roko pletenica precej vrtela in posledično fecljala.

Idealno je, če imaš dve glavi za rolo enake kapacitete. Naviješ pletenico na eno glavo, dodaš laks kolikor je treba in nato vse skupaj previješ na drugo glavo.

Ali pa, malo je bolj zamudno, čenimaš istih glav; naviješ na rolo pletenico (na tisto rolo na katero bi jo želel imeti) in čez laksa kolikor je treba, previješ na neko drugo rolo, še enkrat previješ na neko drugo rolo da dobiš spet laks zgoraj in na koncu previješ na ta pravo rolo na katero si originalno navijal pletenico+laks.


Malo več je dela in traja ampak se da, da nakoncu dobiš rolo na kateri je pletenica perfektno navita. Na te načine zograj zmeraj previjaš z neko rolo čez line roller ki skrbi da se pletenica ne uvrti in naknadno feclja.

Če veliko navijaš, kot to delamo v trgovini npr, pa se navadiš že na uč oceniti volumen glave na roli, volumen pletenice in potem na podlagi tega oceniti koliko laksa je potrebno podložiti. Večinoma kar zadanemo, se pa tudi zeznemo kdaj in je potem sledi previjanje sem in tja. Na srečo imamo mašino, tako da je malo lažje in hitreje kot doma.
Image
RibicPepe
Posts: 80
Joined: 27 Mar 2019, 20:17

Re: Navijanje pletenice

Post by RibicPepe »

kr'en wrote: 12 Feb 2024, 21:06
RibicPepe wrote: 12 Feb 2024, 10:04 Navi pletenico gor korlikor rabiš. Potem naveži laks in navij do roba tam kjer želiš. Bolje pustiti kake 2mm, ker lahko da boš drugače imel težave z gnezdenjem ob metu. Potem pa previješ vse skupaj na drug kolut ali nekaj valjastega (kako plastenko vode). In še enkrat previješ na nekaj drugega. Tako bo laks spredaj in lahko naviješ na rolo potem. Da gre hitreje jaz uporabim vrtalnik.
Joj nikar previjat na plastenke vode in kaj podobnega ker se bo pri navijanju z roko pletenica precej vrtela in posledično fecljala.

Idealno je, če imaš dve glavi za rolo enake kapacitete. Naviješ pletenico na eno glavo, dodaš laks kolikor je treba in nato vse skupaj previješ na drugo glavo.

Ali pa, malo je bolj zamudno, čenimaš istih glav; naviješ na rolo pletenico (na tisto rolo na katero bi jo želel imeti) in čez laksa kolikor je treba, previješ na neko drugo rolo, še enkrat previješ na neko drugo rolo da dobiš spet laks zgoraj in na koncu previješ na ta pravo rolo na katero si originalno navijal pletenico+laks.


Malo več je dela in traja ampak se da, da nakoncu dobiš rolo na kateri je pletenica perfektno navita. Na te načine zograj zmeraj previjaš z neko rolo čez line roller ki skrbi da se pletenica ne uvrti in naknadno feclja.

Če veliko navijaš, kot to delamo v trgovini npr, pa se navadiš že na uč oceniti volumen glave na roli, volumen pletenice in potem na podlagi tega oceniti koliko laksa je potrebno podložiti. Večinoma kar zadanemo, se pa tudi zeznemo kdaj in je potem sledi previjanje sem in tja. Na srečo imamo mašino, tako da je malo lažje in hitreje kot doma.
Jaz nisem imel problemov na ta način. In je perfektno navita pletenica.
skoda23
Posts: 129
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Navijanje pletenice

Post by skoda23 »

Hvala kr'en in ostalim za informacije in danes naredim točno tako kot je opisal kr'en :)

Sem izvedel vse kar rabim vedet edino še tole me zanima.
RibicPepe je napisal, da je fajn pustit 2mm od roba špule zaradi težav z "gnezdenjem"
Lahko prosim še Kr'en podaš mnenje koliko bi v primeru Daiwa 3000 Role in pletenice PE1.2 bilo po tvojem mnenju fajn pustit "lufta" do roba špule ? Na internetu sem našel podatek od 3 - 6 mm. Se mi pa to zdi veliko.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Navijanje pletenice

Post by kr'en »

Že 2mm je preveč.

Ponavadi puščamo cca 1mm, ravno toliko da ni pletenica res čisto čisto do roba.
Image
skoda23
Posts: 129
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Navijanje pletenice

Post by skoda23 »

Ok hvala lepa
drstone
Posts: 13
Joined: 19 Sep 2023, 14:24

Re: Navijanje pletenice

Post by drstone »

Kako je pa z izbiro debelino/nosilnostjo najlona glede na debelino/nosilnost pletenice? Ali je kakšno pravilo?
User avatar
BlazPorenta
Posts: 681
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Navijanje pletenice

Post by BlazPorenta »

Optimalno je, da je fluoro pred vrvico nekoliko švohnejši. Tako ob morebitnem zapenjanju ne trgaš in izgubljaš vrvice, ampak se ti strga predvez. Seveda je to bolj teorija, in se tudi meni največkrat strga vrvica, ki je lahko poškodovana ali kako drugače najšibkejši člen :P
drstone
Posts: 13
Joined: 19 Sep 2023, 14:24

Re: Navijanje pletenice

Post by drstone »

BlazPorenta wrote: 19 Feb 2024, 12:43 Optimalno je, da je fluoro pred vrvico nekoliko švohnejši. Tako ob morebitnem zapenjanju ne trgaš in izgubljaš vrvice, ampak se ti strga predvez. Seveda je to bolj teorija, in se tudi meni največkrat strga vrvica, ki je lahko poškodovana ali kako drugače najšibkejši člen :P
Hvala Blaž za odgovor, mislil sem pa na najlon, ki se ga uporabi za podloganje pod vrvico. :oops:
Post Reply