Iki Jime

User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Iki Jime

Post by BlazPorenta »

Kot vecini, ki zelimo ribo vzeti, nam je v interesu, da jo cim hitreje in brez mucenja ubijemo. Ali je to s prerezom skrg in izkrvavljenjem pri vecjih ribah, ali pa z vbodom v mozgane. Pri slednjem sem imel sam ze kar nekajkrat problem, saj sem zaradi nepoznavanja anatomije rib, ta predel velikokrat falil s prvim vbodom. Morda bo ta stran, tako kot meni, prisla prav v prihodnje:

http://www.ikijime.com/

Stran ima iskalnik vrste rib po regijah sveta, sladkovodne in morske vrste, nato pa slikovno nakaze predel mozganov, s sliderjem v desno, pa tudi rentgensko sliko ribe. Upam, da bo se komu v pomoc.
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Iki Jime

Post by peter167 »

Zanimiva tema. Tudi meni ne diši tehnika "vrzi v lambar in čakaj, da crkne".
Ima pa ta stran nekaj pomanjkljivosti. Zobatca ne pozna. Pa malce begajoča navofila ima, citiram, "they are killed immediately by iki jime, or a firm knock to the head before placing them in an ice slurry after bleeding.". Kaj zdaj? Izkrvaviš, preden ga kresneš po betici? Zatem? :wtf: Drugače pa fina stran. Hvala Blaž.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Iki Jime

Post by BlazPorenta »

Ja, res je. Manjkajo vsi sparidi, kot tudi barakuda recimo. Najblizje zobatcu je snapper, bi rekel.
Definitivno ni popoln nabor rib, jih je pa veliko, tudi nasih vrst, pa se mi je zdelo vredno delit.

Kolikor razumem, izkrvavis po udarcu oz vbodu, ko je riba mrtva oz neprisebna. S cimer zmanjsas kolicino adrenalina v ribi.
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Iki Jime

Post by vizi »

Zelo dobro, hvala za link👍

A za sipo velja podobno kot za lignja, vbod s spike-om za očmi?

Pred dnevi sem bil v zadregi, kako milostno pokončati hobotnico. Stopil do 2 hrvaških ribičev, ki sta lovila orade, pa sta najprej predlagala, da se obrne klobuk. Potem sta tudi poskušala, a ni šlo (očitno rabiš taprav grif) in smo jo nazadnje utopili s sladko vodo v kangli. Jo je zmanjkalo v parih sekundah. Z naslednjo, a večjo hobo sem ponovil vajo s sladko vodo, pa ni šlo tako gladko. Nekaj minut se je upirala in poskušala zbežati, skratka nič prijetno...nenazadnje je mrknila. Kako naj ravnam naslednjič, če se slučajno še zgodi ulov hobe (ciljno je ne lovim)?
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Iki Jime

Post by Anze »

Prerezes nad ocmi.
mitja68
Posts: 289
Joined: 11 Jul 2013, 09:04
Location: Radovljica

Re: Iki Jime

Post by mitja68 »

Ja, s hobotnico je včasih problem. Najlažje jo je potopiti v sladko vodo in je praviloma takoj gotova. Ampak ker sladke vode dostikrat ni...še posebej pri podvodnem ribolovu, pač to ni možno. Jaz osebno naredim tako, da ji čimprej obrnem klobuk okrog. Res je šlo tudi mani na začetku dvakrat, trikrat malo težje, potem pa že bolje veš kako in kaj. Zbadanje z nožem v glavo ponavadi ni najuspešnejše, razen če imaš srečo in zadaneš tisti njen živčni ganglij. Najhitreje pa je, če ji ga kar pregrizneš...ampak... :| O tem je že bila debata tukaj na forumu. Tukaj si lahko prebereš, spodaj pa imaš tudi filmček:
viewtopic.php?t=354&start=10
The worst day of fishing is better than the best day of working!
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Iki Jime

Post by vizi »

Hvala za pojasnila, tudi staro temo sem prebral. 👍
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Iki Jime

Post by Jolly »

Močan pok med glavo in telesom bo naredil stvar v šusu na vseh belih ribah.
Sipe/lignji spike med oci in obrat za 180stopinj, da pokoncas tako glavo kot telo (spremeni barvo se vidi dobro).
Hobotnica, jo vgriznes (močno) takoj za očmi, hitra in zanesljiva smrt, ta metoda mi je delovala 100% neglede na velikost.
Vecje plave ribe pa hja, naceloma jih je pametno izkrvaveti tako da...
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Iki Jime

Post by zmešan »

:aaa: OMGjolly is back
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Iki Jime

Post by Jolly »

zmešan wrote: 07 Nov 2019, 19:24 :aaa: OMGjolly is back
Bo držalo, mal sm se moral podružit z našim adminom in evo Jolly-ja, zdej samo še počakat 2020 sezono..., zna bit še zanimivo..., več pa se bo dalo brati tu. :yeah:
Post Reply