Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Shore Jigging

Post by BlazPorenta »

Cimprej porocaj iz terena! Pa veliko uspeha :D
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

:yeah:
Precej boljsi balans.
Aljaž555
Posts: 10
Joined: 17 Jul 2016, 13:36

Re: Shore Jigging

Post by Aljaž555 »

Pozdravljeni, po bolj ali manj (ne :lol: )uspešnemu zaključku shore jigging sezone skozi zadnja 3 leta sem se letos odločil da nekoliko nadgradim svoj komplet. Do zdaj sem lovil z klasično spin palico nizko cenovnega razreda (gramaže 20-60g) ker pa sem ugotovil da imam večje veselje do super light shore jiginga (jigi tam od 10-35g) je ta komplet vsaj po mojem mnenju pretrd. Nekako je izbira padla med Palms shoregun evolv sfsgs-96mh in Major craft palice razreda super light shore jigging (10-45g, 9,4ft), vendar imam pa glede MC-ja nekaj vprašanj med vsemi njihovimi serijami plaic (solpara, crostage, tripple cross, n-one....) se najde super light shore jigging sekcija kjer ponujajo palice enakih specifikacij kako je z tem so razlike res samo v materialih, rinkah ipd. cenovini razpon pa je med palicami dokaj velik. Skratka se najde kdo, ki o tem ve kaj več in bi mi lahko svetoval. Dobrodošla so tudi mnenja o izbiri palic, morebitne druge alternative in priporočila. V kompletu bo z rolo Shimano stradic fk 4000 in budgeta pa je tam do cca 160eur. Najlažje bi bilo palice seveda v živo testirat, vendar jih vsaj v sloveniji nisem zasledil še nikjer vsaj v mojem SSJ rangu.

Lp, Aljaž
robinjo
Posts: 172
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Shore Jigging

Post by robinjo »

Heh, tukaj na obali pa pomojem po celi Sloveniji je tako grdo vreme, burja trga, dez pride pa gre vsake dve uri. Sredina maja, namesto da sem na ribolovu se morem kratkocasit z branjem clankov, gledanjem videov - seveda ribolovnih. :bwahaha: Kakorkoli, mogoce par minut pred tvojim postom sem si ogledoval za kaksno seveda nepotrebno dodatno palico, ker jih trenutno ni dovolj (NEVER ENOUGH!) kao. Uocil sem Okumo eclipz za panulo, jig, mogoce globlji bolentin v primeru, ko se gre na dopust in globina morja to terja. Brskam, brskam in naletim na clanek od ekipe ludomore, katere spremljam ze dalj casa.
https://ludomore.com/ribolov/clanak/okuma-eclipz

Sicer je res, tisti pregovor, da je s polno ritjo lahko srat. Kadar riba dela, kadar ima clovek moznost iskat ribo po taksnih terenih kot so na Hrvaskem, je to dosti lazje. Ampak decki imajo point. Dandanes je vse skupaj tako zakomplicirano. En model palice, sto oznak, tisoc podznakov, miljon deklaracij. Mislim da kaksenkrat to obsedenost z opremo in nasploh ribolovom sploh glede na to da je populacija rib zadnja leta manjsa in manjsa, nekako kompenziramo s kompulzivnim trosenjem, upgrejdanjem, dopolnjevanjem te opreme. Pa je res potrebno?
Da ti odgovorim na vprasanje, iz mojih izkusenj. Ce nisi preprican, vzami cenejso. Drazja bo sigurno boljsa, ampak a je vredno razlike denarja(ki ponavadi ni majhna :) ). Moj oce lovi ze odkar pomnem, in se kr kriza ko vidi koliko denarja trosim na opremo, pa sigurno trosim manj kot marsikdo med nami na forumu. Pa ima v svojih knjigah toliko velikih,raznolikih ulovov, da bi se clovek vprasal ali ima mogoce prav ko se mi smeji. :bwahaha:
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Aljaž555 wrote: 13 May 2019, 19:08 Nekako je izbira padla med Palms shoregun evolv sfsgs-96mh in Major craft palice razreda super light shore jigging (10-45g, 9,4ft), vendar imam pa glede MC-ja nekaj vprašanj med vsemi njihovimi serijami plaic (solpara, crostage, tripple cross, n-one....) se najde super light shore jigging sekcija kjer ponujajo palice enakih specifikacij kako je z tem so razlike res samo v materialih, rinkah ipd. cenovini razpon pa je med palicami dokaj velik. Skratka se najde kdo, ki o tem ve kaj več in bi mi lahko svetoval. Dobrodošla so tudi mnenja o izbiri palic, morebitne druge alternative in priporočila. V kompletu bo z rolo Shimano stradic fk 4000 in budgeta pa je tam do cca 160eur. Najlažje bi bilo palice seveda v živo testirat, vendar jih vsaj v sloveniji nisem zasledil še nikjer vsaj v mojem SSJ rangu.
Saj si že sam vse povedal.
Tvoja izbira je dobra. S palicami teh karakteristik in ceno okoli 150 eur imaš že zelo dober kos opreme, ki bo definitivno deloval. Opozoril bi pa na osnovno razliko;
medium spin palica - LSJ palica

Koncept delovanja blanka teh dveh tipov palic (kljub zelo podobni ali celo isti gramaži metanja) ni isti.
Izbor naj bo namenjen točno tvojim potrebam, tako po tipu lovine, kot po karakteristiki območja kjer loviš.
Spinerce so namenjene metanju umetnih vab, ki pa niso jigi. Se seveda da, ni pa idealno. In shorejiggerice so namenjene metanju umetnih vab, ki so jigi in manj voblerji/silikoni.
Torej, če boš največ metal 20-30g jige in imaš terene globine 5-25m, pa lovino predvem v obliki plave ribe....potem vzemi palico od MC LSJ serije. Npr. TCX. Več kot 30g pa ne prevečkrat metat, ne zaradi palice, ampak zaradi Stradica. 30g je OK. K jigom lahko komot pridodaš tudi kak 20g vobler za strelko ali pa kak 25g popper za lico, pa kak 30g silikon za cukat po dnu poleti na zubca. Vse štima.
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Shore Jigging

Post by febola »

Aljaž555 wrote: 13 May 2019, 19:08 Pozdravljeni, po bolj ali manj (ne :lol: )uspešnemu zaključku shore jigging sezone skozi zadnja 3 leta sem se letos odločil da nekoliko nadgradim svoj komplet. Do zdaj sem lovil z klasično spin palico nizko cenovnega razreda (gramaže 20-60g) ker pa sem ugotovil da imam večje veselje do super light shore jiginga (jigi tam od 10-35g) je ta komplet vsaj po mojem mnenju pretrd. Nekako je izbira padla med Palms shoregun evolv sfsgs-96mh in Major craft palice razreda super light shore jigging (10-45g, 9,4ft), vendar imam pa glede MC-ja nekaj vprašanj med vsemi njihovimi serijami plaic (solpara, crostage, tripple cross, n-one....) se najde super light shore jigging sekcija kjer ponujajo palice enakih specifikacij kako je z tem so razlike res samo v materialih, rinkah ipd. cenovini razpon pa je med palicami dokaj velik. Skratka se najde kdo, ki o tem ve kaj več in bi mi lahko svetoval. Dobrodošla so tudi mnenja o izbiri palic, morebitne druge alternative in priporočila. V kompletu bo z rolo Shimano stradic fk 4000 in budgeta pa je tam do cca 160eur. Najlažje bi bilo palice seveda v živo testirat, vendar jih vsaj v sloveniji nisem zasledil še nikjer vsaj v mojem SSJ rangu.

Lp, Aljaž
Pozdravljen Aljaž555,
razlika je v vseh pogledih. Solpara kot vstopni model ima klasični MC blank in Fuji O rinke. Crostage ima že boljši Crossforce blank ki se je izkazal že pri vrsto legendarnih palic in Fuji K rinke. N-one ima modernejšo crossforce nano blank in že Fuji KR rinke kar omogoča tanjšo in lažjo palico in KR rinke omogočajo lagodno rokovanje pletenice. In na koncu nova Trippelcross serija ki ima trippelcross blank ki je pa že v rangu high end palic. Pred parimi leti so tak blank imele samo top palice za lovljenje tun, GT, Hiramase … Spodnji del palice je ojačan še z eno vrsto carbonskega traku pod kotom 45st. Daiwa ima to kot x45 tehnologijo. Torej Trippelcross ima super blank in potem še Fuji sic-s rinke (super lahke in močne rinke).
Torej kot vidiš je pri palici vse v materialu in balansu med njimi za kar je pa MC že leta priznan proizvajalec.
Ker iščeš boljšo palico, ki bo imela super občutek pri lažjih vabah in bo dobro metala tanke pletenice pojdi v N-one serijo.
Aljaž555
Posts: 10
Joined: 17 Jul 2016, 13:36

Re: Shore Jigging

Post by Aljaž555 »

robinjo wrote: 13 May 2019, 19:57 Heh, tukaj na obali pa pomojem po celi Sloveniji je tako grdo vreme, burja trga, dez pride pa gre vsake dve uri. Sredina maja, namesto da sem na ribolovu se morem kratkocasit z branjem clankov, gledanjem videov - seveda ribolovnih. Kakorkoli, mogoce par minut pred tvojim postom sem si ogledoval za kaksno seveda nepotrebno dodatno palico, ker jih trenutno ni dovolj (NEVER ENOUGH!) kao. Uocil sem Okumo eclipz za panulo, jig, mogoce globlji bolentin v primeru, ko se gre na dopust in globina morja to terja. Brskam, brskam in naletim na clanek od ekipe ludomore, katere spremljam ze dalj casa.
https://ludomore.com/ribolov/clanak/okuma-eclipz

Sicer je res, tisti pregovor, da je s polno ritjo lahko srat. Kadar riba dela, kadar ima clovek moznost iskat ribo po taksnih terenih kot so na Hrvaskem, je to dosti lazje. Ampak decki imajo point. Dandanes je vse skupaj tako zakomplicirano. En model palice, sto oznak, tisoc podznakov, miljon deklaracij. Mislim da kaksenkrat to obsedenost z opremo in nasploh ribolovom sploh glede na to da je populacija rib zadnja leta manjsa in manjsa, nekako kompenziramo s kompulzivnim trosenjem, upgrejdanjem, dopolnjevanjem te opreme. Pa je res potrebno?
Da ti odgovorim na vprasanje, iz mojih izkusenj. Ce nisi preprican, vzami cenejso. Drazja bo sigurno boljsa, ampak a je vredno razlike denarja(ki ponavadi ni majhna :) ). Moj oce lovi ze odkar pomnem, in se kr kriza ko vidi koliko denarja trosim na opremo, pa sigurno trosim manj kot marsikdo med nami na forumu. Pa ima v svojih knjigah toliko velikih,raznolikih ulovov, da bi se clovek vprasal ali ima mogoce prav ko se mi smeji. :bwahaha:
Se strinjam tudi sam se to sprašujem. Včasih je bilo izbire od opreme dosti manj pa se je vseeno komade ven vleklo....že res nekaj je tudi o občutku, boljšem vodenju vabe, dolžini meta ipd. samo vseeno morem reči da sem kljub ceneni opremi za ribolov vseeno užival konec koncev pa je to tisto pomembno. Mislim, da sem že kar odločen ravno najcenejše opcije vseeno nebom vzel sem dosti prelovil z njo skozi zadnja leta...bo padla neka alternativa srednjega ranga :D
Saj si že sam vse povedal.
Tvoja izbira je dobra. S palicami teh karakteristik in ceno okoli 150 eur imaš že zelo dober kos opreme, ki bo definitivno deloval. Opozoril bi pa na osnovno razliko;
medium spin palica - LSJ palica

Koncept delovanja blanka teh dveh tipov palic (kljub zelo podobni ali celo isti gramaži metanja) ni isti.
Izbor naj bo namenjen točno tvojim potrebam, tako po tipu lovine, kot po karakteristiki območja kjer loviš.
Spinerce so namenjene metanju umetnih vab, ki pa niso jigi. Se seveda da, ni pa idealno. In shorejiggerice so namenjene metanju umetnih vab, ki so jigi in manj voblerji/silikoni.
Torej, če boš največ metal 20-30g jige in imaš terene globine 5-25m, pa lovino predvem v obliki plave ribe....potem vzemi palico od MC LSJ serije. Npr. TCX. Več kot 30g pa ne prevečkrat metat, ne zaradi palice, ampak zaradi Stradica. 30g je OK. K jigom lahko komot pridodaš tudi kak 20g vobler za strelko ali pa kak 25g popper za lico, pa kak 30g silikon za cukat po dnu poleti na zubca. Vse štima.
Pozdravljen Aljaž555,
razlika je v vseh pogledih. Solpara kot vstopni model ima klasični MC blank in Fuji O rinke. Crostage ima že boljši Crossforce blank ki se je izkazal že pri vrsto legendarnih palic in Fuji K rinke. N-one ima modernejšo crossforce nano blank in že Fuji KR rinke kar omogoča tanjšo in lažjo palico in KR rinke omogočajo lagodno rokovanje pletenice. In na koncu nova Trippelcross serija ki ima trippelcross blank ki je pa že v rangu high end palic. Pred parimi leti so tak blank imele samo top palice za lovljenje tun, GT, Hiramase … Spodnji del palice je ojačan še z eno vrsto carbonskega traku pod kotom 45st. Daiwa ima to kot x45 tehnologijo. Torej Trippelcross ima super blank in potem še Fuji sic-s rinke (super lahke in močne rinke).
Torej kot vidiš je pri palici vse v materialu in balansu med njimi za kar je pa MC že leta priznan proizvajalec.
Ker iščeš boljšo palico, ki bo imela super občutek pri lažjih vabah in bo dobro metala tanke pletenice pojdi v N-one serijo.
Hvala obema za obrazložitev sepravi je res tukaj govora predvsem o materialih in tehnologijah, samo sem vseeno vprašal ker gre za namensko popolnoma enake palice(razlike pa dejansko velike).
Tinker palica bo seveda namenska in uporabljena izključno za LSJ z izjemo kakšnega površinca in silikona kot si tudi sam omenil, uporabljal bom predvsem jige tam od 15 do 30g z kakšnim občasno večjim (35g). Ob prehodu na manjšo gramažo sem vseeno upal da bom izgubil tudi nekaj na trdoti palice ker se mi je spin palica sploh za lažje jige zdela absolutno pretrda preprosto ni bilo tistega pravega občutka ob vodenju jiga, ampak kot si sam izpostavil sta palici res namenjeni za dva različna tipa ribolova in tudi upam da se bo razlika v blanku pri ribolovu tudi opazila (tukaj se spet izkaže da bi bilo potrebno palici v živo tudi v roke prijet ampak kaj morem če je pa ni za dobit :hrmf: ).
Febola po tvojem priporočilu sem se podal v iskanje N-one serije vendar sem opazil, da bo zadeva za moj budget nekako prevelika in sem se na koncu odločil za neko srednjo alternativno in sicer tripple cross serijo...naročim v roku parih dni.

Potem pa še poletje, dopust in upam da se letos kaj lepega ven potegne :yeah:
Tikotoko
Posts: 76
Joined: 30 Apr 2018, 23:48

Re: Shore Jigging

Post by Tikotoko »

Zanima me lažji jiging z 10do 20g jig vabami. Kako se ga naj lotim z normalne obale? se splača? kaj se ulovi na jige? ter tehnika me zanima predvsem ko not pade kaj narediti? pustiti na tla ?kako vleči za :fish: skratka use
potepuh
Posts: 92
Joined: 28 Apr 2015, 11:49

Re: Shore Jigging

Post by potepuh »

Za zacetek preberi teh 174 strani!
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Shore Jigging

Post by peter167 »

Ribolov z 10 do 20gr jigi je lahko kar produktivna tehnika ribolova. Mimogrede imaš dovolj za na gradele. Potrebuješ seveda ustrezno lahko opremo.
Kaj je to normalna obala sicer ne vem. Vem pa, da s tem načinom ribolova ne boš lovil prav globoko. Jaz lovim s takimi vabami od cca 10cm pa tja do 30m globoko. Pri velikih globinah moram uporabljat čimmanjše jige, sicer je palica kot špaget. Loviš lahko skozi vse leto. Od rib pa ti lahko zagrabi skorajda vse. Tudi šparidi.
Slabost te vrste ribolova je npr. to, da imaš silno malo možnosti privleči na suho kapitalnega zobatca. Prednost pa, da ti da že polkilska ribica nekaj dela.
Samo cukanje jigov je odvisno od vrste jiga in ribe, ki jo želiš ujeti. Lahko spuščaš do dna ali pa loviš po površini.
Ker si vprašal precej na splošno sem ti tako tudi odgovoril. :mrgreen:
Mogoče samo en mali nasvet za začetek v tej zvrsti ribolova. Kupi kak jig več, ker je na začetku poraba le teh malce večja. Pa ne uporabljaj predebele špage. Odvisno kaj loviš. Jaz trenutno uporabljam PE1 in 15lb ali 19lb predvez.
Post Reply