Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Tehnike in oprema
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by stayby »

Upam, da mi ne bo nihče zameril za tole novo temo, kjer bi prosil vse z izkušnjami te vrste ribolova z obale, da svetujejo kakšni so najprimernejši in najučinkovitejši načini lova, ter kako k njim pristopiti. Kakšen vez se tu uporablja. Lov na grund je v takih situacijah zelo otežkočen glede zapenjanja, vendar pa je rib na takem morskem dnu ogromno, po mojem mnenju več kot na muljnatem oz. peščenem dnu. Vsem hvala za nasvete.
Lep pozdrav

Grega
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by RibAr »

Prav imaš na skalnatem tipu dna je res bolj pestro kar se rib tiče. Tudi jaz raje lovim na takem tipu dna, na pesku lovim takrat kadar se mi zlušta ribonov in pajkov.

Ker lovim skoraj izključno iz čolna, ti praktičnih nasvetov ne morem dati. Pravzaprav rock fishing pomeni ribolov iz skal, iz težko dostopnih predelov, kamor po navadi lahko prineseš le najnujnejšo opremo in pravi rock fisherji pogosto plezajo, da sploh pridejo do primerne pozicije. V eni izmed lanskih ali predlanskih številk RnJ (PiM) je lep članek o rock fishingu, pravzaprav potopis o tem tipu ribolova na zunanji strani Dugega otoka, kjer so za to tipična mesta.

Vsekakor mora biti oprema zelo kvalitetna, robustna in trpežna, da ne rečem vrhunska, ker to preprosto zahtevajo razmere. To je ena izmed najtežjih ribolovnih tehnik, ki zahteva poleg dobre opreme tudi precej izkušenj in znanja o ribolovu iz obale. Že ribolov iz dostopne in urejene obale je lahko zelo zahteven, zapenjanja in trganja pri rock fishingu pa so še bolj pogosta, saj je obala povsem divja in se pogosto strmo spušča v morje, kar predstavlja še dodaten problem pri izvlačenju ulova iz vode, ker klasične podmetalke pogosto niso dovolj dolge, da bi dosegle gladino. Prigoda ribiča, ki je na Dugem otoku ujel prekrasno ribo (mislim, da je bila lampuga ali gof - vsekakor kapitalec), je lepo opisana v omenjenem članku.

Glede predvezov je verjetno bolj praktična varianta s svincem na koncu (podobni predvezi se uporabljajo pri ribolovu iz čolna), z drsnim svincem je zapenjanj in trganj na ostrih skalah verjetno še več, kot je opisal Tinker v svojem poročilu iz Visa.
octopus
Posts: 123
Joined: 06 Mar 2010, 22:15

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by octopus »

...vedno imaš problem z predolgo palico...in kod je rekel RibAr prekratko podmetalko itd...
dobra čeprav malo utrujajoča je varijanta lova čez noč..najdeš pozicijo tik ob morju...in lov iz roke...ponoči ne rabiš dolgih metov...riba pride blizu..
osebno vzamem eno palico...večji trnek...vaba volek, knez ali glava od črva...fijjju...pa če udari kaj večjega o.k..podmetalke ne uporabljam več ( sm če prekl.letos ker je nisem imel :rofl: )
ostalo lov z roke...meti do 10m...obvezno šatorsko krilo...lov z zelo majhnim drsnim svincem ali pa celo brez.laks do 0,30.sama teža črva kot vabe zadostuje na soliden met tudi brez svinca.
Ulov : špar,šarg,škarpina,orada,kaval,ušata,murena,ugor,pic,hobotnica......jasno do noči in zjutraj tudi drobiž kot pirka,knez itd....
Na izredno kamnitem dnu je že normalnega zapenjanja veliko + ribe kot so kaval,šarg,pirka.....z vabo takoj v luknjo...potrebena hitra kontra in hitro z ulovom na suho.
Ujeta orada se tudi zelo rada "zabije" pod kamen...in je skoraj vedno za ribiča izgubljena...
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by tinker »

Odlična tema, ker je ta način ribolova sedaj moj nov izziv...
Rockfishing je, kot rečeno, ribolov z divjih, nedostopnih skalnih obal s podobno podmorsko konfiguracijo, a z obilo kvalitetne bele ribe.
(orade je na takih terenih precej izjema, a izjema je med šparidi na sploh, ker večina njih z izjemo ribona in orade preferira skalno škrapasto dno...)...

Ja, opremo za RF imam, podmetalke nisem nikoli uporabljal (upam, da tega ne bom kdaj ožaloval)...mene zanimajo naveze, sistemi in predvezi, to je tisto glavno, ka je treba prilagoditi takemu tipu lova.

Zaenkrat lahko iz prve roke (naučeno na hardlearner način :rofl: ), da je drsni sistem z malim 9-10g svincem in 20 cm predvezom špilal in dal rezultate. Meti kratki, do 15 m, več pa tudi ni potrebno, ker je riba na takih strmih obalah že v "pličaku". Moram še 1x prečekirat goro starih RnJ in prebrat članke od BB, ki je mojster tovrstnega ribolova...tisti članek o rtu Lopata na Dugem otoku je zame legendaren!
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by stayby »

A ste mogoče mislili na tale članek: http://www.ribolov-hrvatska.com/pdf/roc ... shingu.pdf ??
Lep pozdrav
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by tinker »

E to je treba naštudirat in sprobat.
tnx

Torej jaz zase vidim dve uporabni zadevi:
1. Klasični drsni sistem
2. Fiksni sistem s svincem na dnu in trikrako vrtljivko

Pod tip 2. ne vem kako npr. ukrotit šarga od 0.5kg, ki bo to besno vlekel za sabo, OK, daš svinec na tanek najlon in ga pri kačenju pač odtrgaš, riba pa ostane...nič, zaenkrat sem pristaš teh dveh sistemov, ena palica sistem 1, druga sistem 2, pa da vidimo kako in kaj.

Bo kakšen, ki tako lovi še več razložil....

Še nekaj, jaz vedno lovim na baitrunner princip, ali se v RF lovi na trdo ?
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by RibAr »

tinker wrote: 1. Klasični drsni sistem
2. Fiksni sistem s svincem na dnu in trikrako vrtljivko

Pod tip 2. ne vem kako npr. ukrotit šarga od 0.5kg, ki bo to besno vlekel za sabo, OK, daš svinec na tanek najlon in ga pri kačenju pač odtrgaš, riba pa ostane...nič, zaenkrat sem pristaš teh dveh sistemov, ena palica sistem 1, druga sistem 2, pa da vidimo kako in kaj.
Še nekaj, jaz vedno lovim na baitrunner princip, ali se v RF lovi na trdo ?
Pri sistemu s fiksnim svincem na dnu: kot je že Octapus napisal v svojem postu, je treba hitro kontrirat in ribo čim prej dvignit od dna, potem pa jo lahko drilaš. Enako je pri ribolovu iz čolna na takem skalnatem terenu s številnimi "škrapami" ostrimi robovi ipd.

BR pomoje pride v poštev samo pri uporabi drsnega svinca, drugače verjetno nima smisla, vsaj jaz ga ne vidim. Detekcija ugriza je pri sistemu s svincem na dnu itak vrh palice.

Pozabil sem na "a volo" sistem, pa ga je Octapus lepo opisal.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by RibAr »

Pa še nekaj... podmetalka je zelo, zelo koristna, posebej še takrat, ko je na trnku "riba življenja". Govorim iz lastnih izkušenj, ko mi je orada 2kg + pobegnila 2 metra od nog, podmetalka je bila pa v avtu. :damn: od takrat naprej prav "panično" preverjam, če je podmetalka zraven.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by tinker »

3. "a volo" način je tudi primeren, sigurno. Samo ne sme biti pregloboko morje...

Hm, role na trdo...a ko gledam rockerje, lovijo z rodpodi in signalizatorji - torej gre najlon ven, najlon pa gre ven pri drsnih sistemih ! Če hočeš takoj kontrirat pri fiksnih sistemih moraš držati palico v roki (surf/carp palice so težke).

P.S. Na Visu sem imel ruker (sem imel rolo majčkeno pretrdo naštimano), da je sicer najlon šel ven, tripod s komplet postrojem se je pa prevrnil :omg: , pri ornk ribi gre pa palica v vodo. BR po moje kar dobro špila tudi v teh primerih...

eni pa kar z vitlom
http://www.youtube.com/watch?v=o81wF2z0Ymw
:rofl:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Rock Fishing -Lov na kamnitem dnu

Post by kr'en »

Zelo dobra tema! Sem jo dal pod lepljivek.

Definitvno tehnika, ki tudi men postaja zelo ljuba. Odmaknjena osamljena obala, si sam s sabo, ali največ še z ribiškim partnerjem. Sem namreč pristaš ribolova v dvoje, sploh v taki tehniki, ko se ti prehitro lahko kaj dogodi. Ob enem pa so taki tereni ponavadi bogati z ribo, saj so težko dostopni z komercialnimi alati. Poleg vsega sabo vlačiš samo najnujnejše brez odvečne krame.

Kar se tiče odprtih/zaprtih rol, ob prvem pomisleku sem rekel, valda zaprta rola, saj boš tako lažje detektiral ugrize. Ampak, ob malo boljšem pomisleku in reviewu mojih izkušenj sem vsekakor za BR rolo oz odvito zavoro. Če loviš na kaki obali kjer gre dno takoj na 10+ metrov in imaš ruker kake beštije in ne držiš palice ravno v roki...adijo palica in bog ne daj še kaj drugega.

Tisti članek je res holy bible skoraj že. :) Tnx zanj, si mi prišparal delo brskanja po revijah.

Enkrat moram obvezno it na kampanijo na dugi otok, code neame: rock fishng. 8-)
Image
Post Reply