Panula lignji 2018/19

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
User avatar
Kalamar69
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 00:13

Panula lignji 2018/19

Post by Kalamar69 »

Pozdravljeni!
Sem NOV na forumu in kar sem prebiral, nisem zasledil podobne teme. Pa da vidimo, če je tukaj kaj bolj živahno, ker je forum morjeplovec postal dolgočasen-da ne rečem da je umrl. :cry:
Jaz največ lovim lignje na panulo iz jadrnice in to v tržaškem zalivu. To sezono sem lovil trikrat in prvič ujel enega lignja (objavljeno na morjeplovec) naslednjič sva s prijateljem ujela 5 lignjev in včeraj, ko sem 2 urici panuliral pred Sesljanom se mi je obesil en konkreten 700+gramov! drugi pa mi je pustil le del lovke.
Toliko za začetek. Če koga zanimajo podrobnosti naj kar vpraša...
LP
User avatar
Kalamar69
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 00:13

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Kalamar69 »

Pa da vidim, če mi uspe še fotografijo prilepit oz. link...
Image
LP!
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Panula lignji 2018/19

Post by febola »

Dobrodošel. Izvajaš tehniko ki je tukaj bolj slabo zastopana. Bi bilo pa super da bi jo spoznali in naučili. Videl boš da je tu bolj zastopana tehnika Eging oz. obalni lov lignjev s puščo in da so prisotni pravi mojstri.
Torej če imaš voljo lahko napišeš nek vodnik kako začeti panulat za lignje (naveze, vabe, oprema …) kot ga imamo za težko panulo zobatca, gofa.
Pasara
Posts: 17
Joined: 07 Mar 2017, 19:39

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Pasara »

Živio.

Na kateri globini loviš in kakšno obtežitev uporabljaš? Jaz lovim bol v plitvem v zalivu brez obtežitve, spustim pa cca 30 metrov za čolnom. Letos nisem še lovil. Sem pa lani dobil dva lignja na ta način cca po 800g.

lpm
pajdo19
Posts: 28
Joined: 20 Aug 2017, 16:47

Re: Panula lignji 2018/19

Post by pajdo19 »

Dobrodosel na forumu ! Se pridruzujem feboli daj napisi prosim kako lovis od zacetka do konca.. naveza, vaba, hitrost, cas, itd me zelo zanima in pomojem se koga :)
User avatar
Ramalak
Posts: 110
Joined: 05 Mar 2017, 23:34
Location: Solkan

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Ramalak »

Pozdravljeni,

teh pet (5) je končalo na suhem (glej prvo objavo) ko smo prvič letos preizkusili srečo s "Kalamar69". Priznam da sem izgubil z 1:4 v tolažbo le to da je bil moj največji.

Image

Zaenkrat je to dogajanje še par sto metrov proč od obale.

A je že kdo, kaj in kje v tej sezoni že ulovil iz obale? (kalamare mislim)...

Detajle o panuli kalamarov pa prepuščam majstru Kalamaru69.

P.S.: V kolikor bo pa v akciji ga bom poskušal ustrezno zamenjat...

lp
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panula lignji 2018/19

Post by funt »

Nisem ravno ekspert sem pa letos odločil da jih malce bolj naštudiram in sem tako preizkusil 3 različne načline lova lignjev na panulo. Vsi trije so dali lignja v prvem poizkusu.
1. Klasična panula brez obtežitve: Lahka oprema,laks cca 0,3 na koncu FC 0,26 in na koncu predveza karabinček in vaba. Meni je najbolje delala Princes maria PC 11 in od Rapal zelena z rdečim trebuhom. Hitrost vožnje od 2,5 pa nekje do 3,5 celo 4 vozle. Jaz sem jih najbolje lovil okoli rtov. Ujel sem vsakič ko sem poizkusil tudi poleti. Lovil sem nekje med 3 in 12m. Bremza na minimum, toliko da je ne odvija pri vožnji. Ko se ujame znižat hitrost in počasi zvleči do barke. Nekateri uporabljajo 2 vabi in sicer da pred zadnjo cca 1-1-5m navežejo še en podaljšek na katerega gre Rapala. Ker Rapala vabe tonejo gre na prvo mesto vedno Rapala na koncu pa Maria. Najbolje se lovi zvečer od sončnega zahoda do popolne teme v primeru polne lune pa se uspešno lovi celo noč.
2. Težka panula za lignje. Načrt sem pobral na starem forumu od nekoga iz slovenije, gre pa nekako takole. Oprema za zobatca s čuvarjem 300g in cca 1,5m nad njim predvez cca 5m in na koncu vobler za lignje - Princes Maria. Ko sem prvič spustil sistem sem ga ujel v manj kot minuti. Odličen je predvsem čez dan ko se lignji držijo pri dnu in na ravnih terenih z muljem ali peskom. Motilo pa me je da ga komaj porajtaš ko se obesi na tak težek sistem :)
3. Sistem z več manjšimi svinci in na koncu vaba za lignje s stabilizatorjem. Stvar potopiš in voziš v krogu na terenu z globino med 20 in 5m. Hitrost od 0 pa do 1,5 vozla. Ko dosežeš 1,5 vozla daš v prosti tek da hitrost pade na 0,5 pa ponovno do 1,5. Voziš v krogu premera cca 50m najbolje na terenu ki blago pada od 5m pri obali pa do nekje 20m. Enako kot s prejšnim opisanim sistemom v prvem poizkusu ujet ligenj po manj kot 100m vožnje.
Zadnja dva opisana sistema sem preizkusil 1 krat in v obeh primerih ujel lignja v manj kot 5 minutah vendar težko karkoli konkretnega sklepam po 1 poizkusu razen tega da oba sigurno delata. Prvo klasično panulo pa sem potegnil večkrat in vedno ujel 1-3 lignje.
Upam da komu kaj koristi :)
Lp
Funt
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Panula lignji 2018/19

Post by kr'en »

Ramalak wrote: 17 Oct 2018, 14:51
A je že kdo, kaj in kje v tej sezoni že ulovil iz obale? (kalamare mislim)...

Ja, se lovijo že kar, ampak se mi zdi da bolj na odprtih terenih, ki so prej globoki oz kjer se dvigne iz globine hitro do obale, npr otoki. Sam sem prva dva dobil za vikend v Njivicah, z obale seveda.
Sicer pa če si na facebooku si poglej temo Eging Hrvatska, so kar aktivni z lignji. :)
Image
User avatar
Kalamar69
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 00:13

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Kalamar69 »

Funt lepo si vse opisal-Bravo!
No jaz panuliram v tržaškem zalivu od Devina mimo Sesljana proti Trstu. Tam se globina ne spreminja, ker je na dnu predvsem mulj. Začne se pred Devinom na globini 7-8m in potem se počasi poglablja in največja globina je med 13 in 14 metri. Palica mora biti precej trda, rola ni pomembna (jaz uporabljam manjšo multirolo Penn). Na njej imam pletenico približno 0,25mm in na koncu sponko.
Glede navez pa je stvar taka, da ima skoraj vsak svoj sistem. Če je za funta 300g težka panula je to zame še vedno lahka. Poznam tipe, ki lovijo s čuvajem 500g. Prej sem lovil s čuvajem 150g in razdalja med barko in vabo je bila prevelika. Trenutno uporabljam 300g in te ulivam tudi sam. Od čuvaja do T-ja z obročki imam približno meter laksa slabše kvalitete (da ne izgubim cele naveze, če zapnem kaj na dnu). Od T-ja nazaj pa le 1,5 do max. 2m kvalitetnega laksa 0,2 do 0,25mm n.pr. Fendreel 0,20 nosilnosti 5,5kg. Na koncu pa najmanjšo spet kvalitno sponko.
Ker panuliram pri manjših hitrostih- 1,5 do 1,8 vozla uporabljam predvsem vabe DTD n.pr. Jumbo kalamari, ker ta "dela" tudi pri manjši hitrosti, medtem ko za Maria princess potrebuješ hitrost 2 do 2,5 vozla. Pogledam, če najdem fotografijo s skico naveze in jo objavim, sicer pa v naslednjem prispevku. Če je še kakšno vprašanje pa kar...
LP
Image
pajdo19
Posts: 28
Joined: 20 Aug 2017, 16:47

Re: Panula lignji 2018/19

Post by pajdo19 »

Hvala funt :) bom probal prvi nacin se mi zdi najlazji pa se najhitreje se lahko vozis :) v teoriji bi lahko mel na eni palci za lignje na drugi pa poper/igla za lico,brancina ?
Post Reply