Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
primoz81
Posts: 24
Joined: 01 Oct 2018, 17:50

Re: Shore Jigging

Post by primoz81 »

Tinker,drži tvoja teza pod številko 3,zato pa bom naredil korak nazaj tudi s težo jiggov na 40g ali na pogojno 45- 50 gramske puščice!Me pa vseno žre sedaj ali mi bo gramaža palice 20-60 prehitro postala premajhna,kot berem tukaj ste tisti bolj izkušeni že v 60-100 gramskih vodah,zato me zanima kako se je to odvilo pri tebi in še eno vprašanje,a ti avto pustiš jeseni in spomladi kar dol v "centru-zalivu"bakarca in potem peš po spodnji potki do rtiča!?primož
primoz81
Posts: 24
Joined: 01 Oct 2018, 17:50

Re: Shore Jigging

Post by primoz81 »

Blaž!jaz sem letos s spinn palico 260 cm,gramaže 15-42g in FC Laksom poskusil parkrat vržti 40g jigg,rezultat je bil čigumi,palica pa je izgubila vse svoje dobre lastnosti,kot da bi imel leskovo šibo v roki,že izmet je nakazoval,da ne gresta skupaj!l.p.
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

@Blaž - spinerski blanki so drugače koncepirani ko jigerski. Spinerce posledično ne prebavljajo dobro jigov, ki so nekje nad sredo meje...npr. za spinerco cw 20-60g, bo 40, 45g jig že kar mejna vrednost, da bo palica še približno odzivna in ne bo čigumi.

@Primož - :) ja bo ti postala premajhna. Čeprav učna pot je pravilna, začne se z malimi gramažami in te potem rastejo. Sedaj so CW 120g palice standard med izkušenimi lovci na veliko divjačino. V Bakarcu postim avto v centru vasice takoj desno za mostičkom. In grem peš na rt pol. Mečem spotoma vse živo. Najprej voblerje, kasneje ko pride globina, pa male 30g jige. Tam pač lovim plavo ribo. Zubo je nepričakovana kolaterala.

P.S. Jaz sem začel z intenzivnim SJ leta 2012. Palice, ki sem jih redosledom uporabljal po gramažah izmeta so bile:
1. spinerca 20-60g
2. spinerca 20-80g
3. LSJ jigerica cw 60g
4. LSJ jigerica cw 50g
5. spinerica 20-80g
6. spinerica 30-90g
7. jigerica 60-100g

Danes mečem še 20g jige s spinerico 7-32g in 30g jige s spinerico 15-42g.
Vse dela v nulo.

P.S. Kot vidiš, imam raje spinerice, kot jigerice. Ne pretiravam s težami vab. Sedaj mečem izključno 80g vabe. Moji kolegi pa so naprednješi, mečejo 100 ali 120g vabe. Če je včasih veljalo, da je 60g jig allaround, to sedaj postaja že 80g. Na 80g jig lahko ujameš pirko ali pa tuno, po drugi strani pa lahko tudi na 40g jig ujameš pirko ali pa tuno. Zakaj se boš ti odločil, je tvoja pot...upoštevaj pa predvsem terene, kjer boš lovil in njihove karakteristike.

Plitvejši tereni (cca 10-15m) - lažje vabe
Globoki zajebani tereni s tokom (>30m) - težke vabe

P.S2. Jaz sem po duši spiner in jemljem jig za zraven. Zato imam rad odzivne spin palice, ki pa jih ne predušim z težkim železjem.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Shore Jigging

Post by BlazPorenta »

Hvala primoz81 in tinker!
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

BlazPorenta wrote: 04 Oct 2018, 22:12 Hvala primoz81 in tinker!
Kje si bil včeraj ??
Mengeš je pokal po šivih, debate hude...
primoz81
Posts: 24
Joined: 01 Oct 2018, 17:50

Re: Shore Jigging

Post by primoz81 »

Da nebi odpiral nove teme in šel nazaj brati vse poste,me zanima katere vrvice priporočate v zadnjem času,namreč nameravam zamenjati tudi FC na spinn roli za voblerje,predvsem pa katerega za SJ za bodočo novo rolo,ter ali ima to kombiniranje navadnih laksov z vrvicami kakšen poseben namen ali je edini namen šparanje z dražjo vrvico?primož
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Shore Jigging

Post by kr'en »

FC, ki ga dajemo med vabo in vrvico je tam zato, ker je bolj odporen na drgnjenja ob skale in razne poškodbe kot vrvica sama, ki ob veliki napetosti (borba z ribo) in dotiku z ostro skalo poči kot nič tudi če je malo bolj debela. Za povrh je pa FC še precej manj viden v vodi v primerjavi z vrvico.
Image
primoz81
Posts: 24
Joined: 01 Oct 2018, 17:50

Re: Shore Jigging

Post by primoz81 »

Hvala za ta podatek,mi bo sigurno koristil,zanimalo me je pa predvsem to,kar vidim na YT filmčkih ko z navadnim laksom naredijo malo balasta na začetku role In potem uparijo ta laks z vrvico,v tem primeru gre ponavadi eno tretjino laksa in potem cca 2/3 vrvice,laks je na začetku role,ko se navitje šele začne!tukaj sem predvideval,da se malo špara z vrvico!
User avatar
Đony
Posts: 1018
Joined: 09 Oct 2015, 10:24
Location: Krašowc

Re: Shore Jigging

Post by Đony »

Špara z vrvico in še bolj pomembno , ker bi sama špaga privezana na rolo lahko hitro zdrsnila pod obremenitvijo.
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Shore Jigging

Post by febola »

Super video in demo vodenja težjih jigov. Sanjski ulov
https://www.youtube.com/watch?v=b87oO645rtg
Post Reply