Lov ciplja

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
Post Reply
jero.k
Posts: 85
Joined: 23 Sep 2009, 12:01
Location: Ljubljana

Lov ciplja

Post by jero.k »

no o ciplju se pa še nič nismo razgovorili.

Jaz lovim tako:
Najprej brumam z kruhom ali z pastelo(sir,kruh,sardele),dokler se na prikažejo ciplji. Če brumam z kruhom, uporabljam samo skorjo. Ko se cipli prikažejo dam na trnek skorjo in vržem. Tako najprej privabim malčke da pobirajo skorjo, kmalu pa se jim pridružijo še veliki.

Za pastelo pa uporabljam navaden sistem plovčkanja, vendar nesme biti obtežitve da vaba plava naravno.

za zdaj je moj rekorder 730dkg :slin:
User avatar
robar4
Posts: 260
Joined: 17 Sep 2009, 19:54

Re: Lov ciplja

Post by robar4 »

jaz dam pa pri pomolu zjutraj ko je še mirno križaka v vodo nato pa redno nasuvam drobtine ali pa brum ki je navadno iz kruha,starih sardel,lignjev...pač namočeno v vodi in zmečkano..Čez nekaj časa še zadnjič vržem pest bruma da se ribe zapodijo in hop na pomol...tamale vržem nazaj..velike pa tud..haha.to delam mal za zabavo da vidm kakšne so kej ribce....nobena še ni bila poškodovana!!! aja pa letos bom to počel pa če se mi bodo na mrežci pojavli ta maladi ciplčki pa šparčki,gavuni... bom shranil za večer ko bom šel na ugorčke letos prvič :lol: :lol:
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Lov ciplja

Post by lojz »

Kakšen je sistem za lovljenje ciplov z nekakšno elastiko ?
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Re: Lov ciplja

Post by stayby »

Pozdravljeni,
samo vprašanje glede ciplja, ker vidim, da ste odprli temo. Je cipelj plava ali bela riba??
Hvala in lep pozdrav.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Lov ciplja

Post by Daniel R »

Mislim da je bela riba.
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lov ciplja

Post by proton »

stayby wrote:Pozdravljeni,
samo vprašanje glede ciplja, ker vidim, da ste odprli temo. Je cipelj plava ali bela riba??
Hvala in lep pozdrav.
je tako težko vprašat dr. Googla?

http://www.delmar.si/kulinarika/vrste-i ... rski-lipan
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Re: Lov ciplja

Post by stayby »

Hvala za tale link gospod Proton,
sem iskal na googlju, samo sem dobil same čudne linke glede kulinarike in podobno,
tako, da sploh nisem odpiral. Vseeno hvala.
LP
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lov ciplja

Post by proton »

Ni problema! ;)
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Lov ciplja

Post by RibAr »

Gof wrote:V dalmaciji se domačini cipljev lotevajo na zelo preprost način. Na sistem navežejo čim večje število trnekov.
Vzamejo sredico kruha in jo zgnetejo v kuglo. in trneke namestijo v kugljo tako, da jih ven gleda cel kup.
Ko pride jata in se zapodi v kugljo kruha jih ujamejo po nekaj komadov naenkrat.
Če gledate obnašanje (hranjenje) cipljev zelo premetena finta.
Sam pa cipljev (fishi di merde) ne lovim in ne uživam. :yeah:

Upam, da bo kdo proizkusil in podelil izkušnje.

lp

Aleš
Jaz sem jih včasih lovil na ta način, ujela se je tudi kaka ušata. Zavezal sem predvez z cca. 7-10 trnki - kar precej zamudno delo, če hočeš vse trnke spraviti na isti laks. Sistem preverjeno deluje, ampak zahteva veliko potrpljenja, ker se pogosto zafenclja, kar ob toliko trnkih niti ni presenetljivo. Kruha pa raje ne oblikujte v kroglo, ker le-ta potone. Vzame se škorja kruha z malo sredice cca. 3x10 cm, nato prvi in zadnji trnek zahaklaš preostale pa enostavno naviješ okrog škorje kruha, da štrlijo vstran. Pozor na galebe, koristno je imeti zraven kak kamen ali dva, ni šala, sem ga že ujel... :damn:

Drugače pa ciplji, ki živijo v čisti vodi zunanjih otokov (ne tisti "naftaši" v lukah), so zelo cenjeni in dobri. Zelo znan je lastovski cipel.
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Lov ciplja

Post by kumlazo »

RibAr wrote:
Gof wrote:V dalmaciji se domačini cipljev lotevajo na zelo preprost način. Na sistem navežejo čim večje število trnekov.
Vzamejo sredico kruha in jo zgnetejo v kuglo. in trneke namestijo v kugljo tako, da jih ven gleda cel kup.
Ko pride jata in se zapodi v kugljo kruha jih ujamejo po nekaj komadov naenkrat.
Če gledate obnašanje (hranjenje) cipljev zelo premetena finta.
Sam pa cipljev (fishi di merde) ne lovim in ne uživam. :yeah:

Upam, da bo kdo proizkusil in podelil izkušnje.

lp

Aleš
Jaz sem jih včasih lovil na ta način, ujela se je tudi kaka ušata. Zavezal sem predvez z cca. 7-10 trnki - kar precej zamudno delo, če hočeš vse trnke spraviti na isti laks. Sistem preverjeno deluje, ampak zahteva veliko potrpljenja, ker se pogosto zafenclja, kar ob toliko trnkih niti ni presenetljivo. Kruha pa raje ne oblikujte v kroglo, ker le-ta potone. Vzame se škorja kruha z malo sredice cca. 3x10 cm, nato prvi in zadnji trnek zahaklaš preostale pa enostavno naviješ okrog škorje kruha, da štrlijo vstran. Pozor na galebe, koristno je imeti zraven kak kamen ali dva, ni šala, sem ga že ujel... :damn:

Drugače pa ciplji, ki živijo v čisti vodi zunanjih otokov (ne tisti "naftaši" v lukah), so zelo cenjeni in dobri. Zelo znan je lastovski cipel.
Na tak sistem jih lovim tudi jaz, to so me naucili tu v italiji, kontinentalci, ki pridejo na dopust avgusta.Pa bom zdaj kar napisal tocni sistem. Lovi se jih z baguette(nisem ravno ziher da sem tocno napisal), torej s francoskim kruhom. Odrezes malo debelejsi kos kot za jest, recimo za prst pa pol- dva prsta. Vzames mazzeto(sistem 8 trnkov zavezanih na eno vrvico z zanko na noncu), preluknjas kos kruha in peljes zanko in vrvico mazzete skozi obe skorji in sredico do vozla navezanih trnkov, ki jih potem razporedis in zapicis v skorjo, obesis stvar na karabin in vrzes, cimdalje gre vec mas moznosti da nebo samo cipelj ampak kaj drugega. Svinec more bit drsni, teza odvisno od morja(od 40g navzgor).Vrvica pa vedno napeta da je kruh pri dnu, ker drugace pocasi splava na povrsje in je vaba za galebe. Meni se je zgodila tudi orada 2,6kg ociscena. Drugace pa je fajn ven vlect tudi ciple, ki v blizini obale postanejo pravi borci.Za jest pa, kaj jaz vem...Italijani jih jejo samo pravijo da ce ze smrdi ko ga odres, ga je boljse porabit za vabo, ce pa smrada ni je ok.
Drugace pa jih lovijo tudi s plovcem in algami.Ko je sezona jih vlecejo ven enega za drugim na tak sistem, tak da imajo stafeto po trije stirje na eno palco pa vsak en met, pol pa novi krog. Palica je seveda Bolognese
Post Reply