UL spinning

Shore jigging in spinning z obale
Tikotoko
Posts: 76
Joined: 30 Apr 2018, 23:48

Re: UL spinning

Post by Tikotoko »

lp

zanima me kater laks lahko uporabim za spin iz obale? kolikšna debelina je neka normalna?
ter kako je z debelino špage te rpotem naknadno še flurokarbon.
Sam se nagibam bolj na laks ker bom tudi prvič lovil na UL na morju.
Gašper
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2018, 18:09

Re: UL spinning

Post by Gašper »

Za ul vzami špago 0.6/0.8, za predvez fc 0.18/0.20/0.22, kakšen meter je dovolj.
strup121
Posts: 11
Joined: 07 May 2012, 10:03

Re: UL spinning

Post by strup121 »

sicer ni ravno za v temo o UL spinningu ampak neke primarne teme za shore spin nisem našel.
Že nekaj časa prebiram vaše pogovore o shore spinu, gledam posnetke na youtubu in to me je nekako prepričalo da bi tudi sam poizkusil. Kar se ribolova na morju tiče, sem do sedaj lovil samo na plovec za vabo sem pa uporabljal lokalni živež (voleki in ostale školjke) ali pa na grunt, kar se je pa večinoma izkazalo za neuspešno. Tako da nek izkušen morski ribič nisem, sem bolj za kak manjši bajer s kraparico :D
V glavnem, ker sem se odločil da bi probal shore spin, sem si v decathlonu kupil neko poceni palico 10-35g 270cm. Poceni zato, ker bom lovil večinoma samo ko sem na dopustu na morju, tj 2 tedna na leto. Če me zagrabi, bom seveda pogledal za kakšno boljšo opremo, če ne bom palico preprosto vrgel v smeti.
No kot vsakemu začetniku se mi poraja par vprašanj in vas prosim za pomoč, da mi nekako olajšate začetke.
Prvič se srečujem z "vrvico" namesto silka. Prebral sem da se na rolo najprej navije silk, šele nato se navije vrvico. Zakaj se to počne, ali zato da ne porabiš ogromno vrvice saj je ta tanjša od silka in s tem prišparaš?
Kako se silk spoji z vrvico, kakšen vozel se zato uporabi?
Na dosti posnetkih sem videl, kako ribič po metu voblerja počaka preden začne navijati. Ali se to čaka da vobler potone? a ni tako da vobler potone s tem ko ga navijaš?
Načeloma je to vse kar me trenutno zanima, bo pa vprašanj zagotovo več ko bom enkrat za vodo :D
H00mzi
Posts: 76
Joined: 01 Dec 2017, 12:36

Re: UL spinning

Post by H00mzi »

Kot si napisal silk pred vrvico se navije samo zato da se ne porabi 300m+ strika za navit rolico.. Kar se vozlov tice najbolje da se naucis FG vozel (youtube: FG knot) na zacetku zgleda malce kompliciranon ampak ga v parih poskusih osvojis;) pri voblerjih nacelom ne rabis cakat za navijat, to kar ai gledal so bili verjetno jig-i, ali pa pencil, njega naprimer cakas da potone na zeljeno globino ker nima spojlerja spredaj, potem pa delas z njim.

Lp, Simon
strup121
Posts: 11
Joined: 07 May 2012, 10:03

Re: UL spinning

Post by strup121 »

simon, hvala za hiter odgovor, FG knot pa že treniram :D
a se silk predvrvico na vrvico lahko namešča s sponko? nakako tako je pomoje najlažje, kot pri sistemu za plovček
Gladiac
Posts: 377
Joined: 23 Sep 2016, 22:59

Re: UL spinning

Post by Gladiac »

Po mojem bo najlažje, če poveš od kod si in se ti javi nekdo v bližini in ti pokaže :D
LP
Uroš
strup121
Posts: 11
Joined: 07 May 2012, 10:03

Re: UL spinning

Post by strup121 »

sem iz grosuplja. sej osnove so mi jasne, jst pri ostalem ribolovu prakticiram tako da predvez s sponko namestim na glavno vrvico zato me zanima če je pri spinu isto.
Gladiac
Posts: 377
Joined: 23 Sep 2016, 22:59

Re: UL spinning

Post by Gladiac »

:D
Načeloma vrvico in predvrvico povežeš skupaj brez sponke. pol pa na koncu daš sponko za lažjo menjavo vab.
Jest dam ponavadi od 50-100cm predvrvice.
Vozel vrvice in predvrvice pa fg ali pa albright al nekej podobnega :D
Meni je lažji kot fg vozel.
Obstaja pa še yukatan se mi zdi in je najlažji, samo mi ga še ni uspelo nrest, da bi držal :D

LP
LP
Uroš
strup121
Posts: 11
Joined: 07 May 2012, 10:03

Re: UL spinning

Post by strup121 »

sem našel nek video star cca 3 mesece ki kaže preprost način vezanja Fg vozla brez da bi rabil imeti napet laks in vrvico:
https://www.youtube.com/watch?v=qQmUN0L4F6c

je pa albright verjetno res lažje naresti pa naučit ker me spominja na vozel ki sem ga uporabljal za muho
matko85
Posts: 142
Joined: 22 Dec 2015, 09:59

Re: UL spinning

Post by matko85 »

Sam vedno za spojitev vrvice in fluorocarb9na uporabljam double uni vozel, nikoli mi ni popustil, je simpl in ponavadi ne uporabljam toliko fc da bi vozel moral cez rinke.
Lep pozdrav Mato
Post Reply