PANULA ZA ZOBATCA

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
Post Reply
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

PANULA ZA ZOBATCA

Post by funt »

Pozdravljena ekipa,
Ker zadnje čase na ZS dobivam precej raznih vprašanj o predvezih, svincu, globini,......... sem se odločil, da odprem novo temo, ki bo posvečena izključno panuli za zobatca. Tako da če kdo potrebuje nasvete naj napiše v tole temo, da ne odgovarjam vsakemu posebej na ZS.
Trenutno je največ vprašanj glede predveza, zato prilagam par fotk kako imam to poštimano.
Kot sem že večkrat zapisal uporabljam izključno Seguar FXR 0,57 od trnekov pa Trokar (od 0/2-=0/6). Dodatno se potrebuje še en tanjši FC jaz imam 0,4 (za vezavo drsnih trnekov) in gumijasti štoperji za varovanje, da ne pride do škarij ko se drsni trnek ob grizu premakne do konca.
Spodaj par fotk kako to izgleda v živo.

1. Predvez s 3 trneki: prva dva drsna zadnji fiksni - uporaben za Škarama, Šnjura, in Iglice. Prvi trnek v usta od zgoraj navzdol, druga dva zgoraj (šnjur, škaram) ali spodaj (Iglica)
Image

2. Predvez z 2 trneki: prvi drsni drugi fiksen - za Ušato: Prvi v usta od zgoraj navzdol, drugi na začetku zadnje 1/3 ušate. Lahko se namesto zadnjega Trokarja da tudi trojček, ki pa gre potem v bok Ušate na zadnjem delu.
Image

3. Zadnji trnek:
Image

4. Drsni trnek:
Image

5. Potrebno materiali za izdelavo predveza:
Image


Rogi ribaru

Funt
Gladiac
Posts: 377
Joined: 23 Sep 2016, 22:59

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by Gladiac »

Zelo lepo napisano :yeah:
LP
Uroš
hhocevar
Posts: 35
Joined: 17 Nov 2016, 19:13

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by hhocevar »

Bravo za odlično temo :yeah:
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by Aha »

Funt samo eno uprašanje glede drsnega trna. Je ''vezan'' zato, da ga drži obrnjenega v dolečeno smer? Sam ga namreč samo nataknem in ga kasneje, ko dajem gor live bait, obrnem in prilagodim kakor koli želim.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by funt »

Aha wrote: 20 Jun 2018, 14:42 Funt samo eno uprašanje glede drsnega trna. Je ''vezan'' zato, da ga drži obrnjenega v dolečeno smer? Sam ga namreč samo nataknem in ga kasneje, ko dajem gor live bait, obrnem in prilagodim kakor koli želim.

Drsni je zato da naštimaš pravilno dolžino in jih razporediš glede na velikost vabe.če gledaš fotke zgoraj so vsi drsni razen zadnjih. Zavezano je precej močno tako da moram kar precej potegnit da ga premaknem. Ko nataknem vabo zategnem da je laks lepo ob vabi in ne visi trneki pa obrnjeni kot je treba.Ne razumem kako montiras vlečni tanek v tvojem primeru edino če je vezan fiksno?
Lp
Funt
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by Aha »

Tako kot si napisal. Imam dva fiksna in enega drsnega. Vcasih je pa samo spodnji fiksni in zgornji drsni (ce uporabljam samo dva). Zivaka (skuso) dam pa ponavadi gor tako, da dam fiksnega skozi hrbet in drsnega skozi nos (vedno lahko naredis se dva kroga okoli trnka (da je malo bol "fiksen" in potem skozi nos). Ce panuliras imas tako ali tako vedno napeto predvez. Ce je pa z obale imam pa fiksnega spredaj in drsnega zadaj Je pa dobro pri tvojem sistemu, ker lahko vedno prilagodis ne glede na velikost. Vsec mi je.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by funt »

Evo še ena fotka naješkane ušate :)
Image
Rogi.
Funt
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by funt »

Za vse ki vas zanima lov zobatcev. V svežem članku revije Ribolov na Jadranu lahko preberete nekaj mojih skrivnosti :)
https://ribolovnajadranu.hr/istarska-panula-za-zubaca/
Za podrobnosti sem tukaj ;)
Rogi.
Funt
mango
Posts: 84
Joined: 16 Apr 2014, 20:04
Location: Mengeš

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by mango »

Zdravo, zelo dobro napisano v kompletu.

Eno vprasanje glede iglic. Ko jo nataknem ( jo zelo hitro in z obcutkom) na trnke in spustim v vodo je cist mutava. Vsi trnki so obrnjeni na dol razen prvega. Potem jih 2/3 splava in je odlicna kandidatka za panulo. Sploh po nekaj min. Kaksna se pa ne pobere nikakor. Premika skrge in se vrti v vodi. Ko jo natikam jo pokrijem s krpo.

Je to redna praksa ali delam kaj narobe.

Ali se klun cist zapre s pozirko ali na lahno da se vedno dobiva vodo skozi skrge ?

Hvala lp jan
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: PANULA ZA ZOBATCA

Post by funt »

mango wrote: 04 Jul 2018, 11:03 Zdravo, zelo dobro napisano v kompletu.

Eno vprasanje glede iglic. Ko jo nataknem ( jo zelo hitro in z obcutkom) na trnke in spustim v vodo je cist mutava. Vsi trnki so obrnjeni na dol razen prvega. Potem jih 2/3 splava in je odlicna kandidatka za panulo. Sploh po nekaj min. Kaksna se pa ne pobere nikakor. Premika skrge in se vrti v vodi. Ko jo natikam jo pokrijem s krpo.

Je to redna praksa ali delam kaj narobe.

Ali se klun cist zapre s pozirko ali na lahno da se vedno dobiva vodo skozi skrge ?

Hvala lp jan
Glede iglic je bistveno res čista posoda. Vsakič jo operi in splakni ker čim ostane notri malo služi rib ali česa drugega gotovo. Meni se sicer to kar pišeš ni nikoli dogajalo tako da ne vem kje je problem. Mogoče jo bodeš pregloboko pod kožo ali stisneš. Edino ko je res vročina znajo krepat. Vzemi eno zamrznjeno plastenko vode in jo daj v bazen in zdaj poleti ko dobiš čim prej montiraj in v globino.
Kljun NUJNO dobro zaprt z bužirko sicer bo šla v maloro :)
Sicer pa če se ne motim loviš v moji bližini zato probaj ušato ali šnjura. Jaz letos igle še nisem nataknil pa lovim precej uspešno ;)
Me veseli da ti je članek ok in hvala za pohvalo.
Rogi.
Funt
Post Reply