Ligenj

Prostor za (morske) recepte naših forumašev
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Ligenj

Post by CBB »

dmihevc wrote:e super, to sem hotel slišat :yeah: Se pravi frišnega na žar? Kako je pa s samo trdoto - čvrstostjo (so dokaj trdi kadar so sveži)?

Hvala :)
Ne, niso, daleč od tega. Trdi ratajo, ko jih prepečeš. Pravilo je, da je ligenj pečen, ko začne puščati tekočino. To velja za fritezo in za žar. Več kot bo spustil,tekočine, bolj bo žilav.
dmihevc
Posts: 13
Joined: 06 Sep 2015, 18:31

Re: Ligenj

Post by dmihevc »

CBB wrote:
dmihevc wrote:e super, to sem hotel slišat :yeah: Se pravi frišnega na žar? Kako je pa s samo trdoto - čvrstostjo (so dokaj trdi kadar so sveži)?

Hvala :)
Ne, niso, daleč od tega. Trdi ratajo, ko jih prepečeš. Pravilo je, da je ligenj pečen, ko začne puščati tekočino. To velja za fritezo in za žar. Več kot bo spustil,tekočine, bolj bo žilav.

Super hvala - bom poizkusil tako :) . Kako je pa z sipami, verjetno lahko na isti način?
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Ligenj

Post by spidx »

Fantje, imam slabe 2,5kg lignjev in piknik v planu. 😁
Je kdo delal brodet z lignji v litozeleznem kotlu?

Malo sem pregledoval recepte, vendar vseeno se tukaj povprasam...

Lignji so teze okoli 500g, kako debelo se jih nareze?
Se kozo slece ali pusti?
Jih je potrebno prej prepraziti?
Kako dolgo se vse skupaj potem kuha?

Ima kdo kaksne izkusnje, nasvete, dober recept?
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Ligenj

Post by Psycho »

Lahko skuhaš golaž. Kuhaš ga pa enako kot navadni golaž, samo da uporabiš lignje namesto drugega mesa. Nareži jih na poljubno velike kose, kožo lahko pustiš.
Jaz sem tako naredil sipin golaž in je bil odličen. :yeah:
Usus magister est optimus.
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Ligenj

Post by sova »

Evo en recept za brodet z lignji, če ga nisi že videl. https://www.youtube.com/watch?v=CNLNnCkPkqM Pa dober tek. :yeah: :slin: :lol:

lp
Image
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Ligenj

Post by spidx »

Obe vrjanti sta zanimivi, bo treba probat ni druge..
Upam le, da ligenj nebo prevec trd, ce se kuha cca 45-60min, verjetno nebi smel biti. 🤞👍

Hvala za informacije! 😁
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Ligenj

Post by Psycho »

Sipe so bile po uri in pol kuhanja mehke ko puter, tako da verjetno tudi z lignji nebi smelo biti problemov. :yeah:
Usus magister est optimus.
User avatar
kula shaker
Posts: 146
Joined: 26 Sep 2017, 14:59
Location: Ljubljana

Re: Ligenj

Post by kula shaker »

spidx wrote: 02 Nov 2017, 10:47 Fantje, imam slabe 2,5kg lignjev in piknik v planu. 😁
Je kdo delal brodet z lignji v litozeleznem kotlu?

Malo sem pregledoval recepte, vendar vseeno se tukaj povprasam...

Lignji so teze okoli 500g, kako debelo se jih nareze?
Se kozo slece ali pusti?
Jih je potrebno prej prepraziti?
Kako dolgo se vse skupaj potem kuha?

Ima kdo kaksne izkusnje, nasvete, dober recept?
Če mi ostane ligenj od panule, ga zmeraj pripravim svežega. Očistim ga na hitro, kožo zmeraj pustim. Lahko ga pripraviš na več načinov. Lahko celega na žaru ali v ponvi zelo na hitro, lahko ga samo prerežeš, da dobiš zrezek in ga spohaš (dunajski), lahko na kolobarje,mokca pa na hitro ocvreš. Na te načine res zelo na hitro, da ostane mehak.Lahko pa narediš rižoto ali golaž. Tukaj pa dobro uro, da se razkuha in je spet mehak.

Dober tek, pa kakšno slikco prilepi :)
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Ligenj

Post by Orjak »

dmihevc wrote: 04 Nov 2016, 13:19 Pozdravljeni!

Mene pa zanima kako vi pripravite jadranskega lignja na žaru, ga prej očistite ali pečete celega?
Namreč na enem hrvaškem videu sem zasledil, da ga pečejo na žaru celega, neočiščenega..Kako je potem z drobovino? :unsure:
Meni je definitivno najboljši ligenj na črno, se pravi cel in neočiščen, pečen na gradelah. Tak je bolj sočen pa še drobovina da poseben okus. Pravzaprav zame ni boljše morske hrane :yeah:
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Ligenj

Post by spidx »

Orjak wrote: 13 Nov 2017, 16:47
dmihevc wrote: 04 Nov 2016, 13:19 Pozdravljeni!

Mene pa zanima kako vi pripravite jadranskega lignja na žaru, ga prej očistite ali pečete celega?
Namreč na enem hrvaškem videu sem zasledil, da ga pečejo na žaru celega, neočiščenega..Kako je potem z drobovino? :unsure:
Meni je definitivno najboljši ligenj na črno, se pravi cel in neočiščen, pečen na gradelah. Tak je bolj sočen pa še drobovina da poseben okus. Pravzaprav zame ni boljše morske hrane :yeah:
Tako peces tudi vecje lignje? Recimo take, ki imajo 60dag-1kg? Kako dolgo se to pece?
Post Reply