Panulanje

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Panulanje

Post by CBB »

Kar se tiče iglic in vsake ostale "žive" vabe - če ni živa, se začne vrtit, ker je nemogoče, da jo boš zbalansiral tako dobro, da se ne bo vrtila. Če pa je živa, potem ona sama korigira smer. Ne vem, kako si ji prebadal, dejstvi je, da ji moraš trnek dat samo čez kožo, da ne raniš mesa. Tudi, če jo preveč stisneš bo kmalu umrla.

Tkole nekako:

Image
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

@saso:
Glede obtežitve bi po mojem mnenju potreboval malce več za globine kjer si lovil.
Seveda je precej odvisno tudi od toka in tvoje hitrosti. Glede na to da ne veš kako hitro se voziš verjetno nimaš sonarja ne karte, ker pomeni da na čuvarja in dno raje pozabi. Za pomoč si vsaj naloži Navionics na android da boš imel vsaj hitrost in karto.
Dokler ne uštimaš sonarja pa ti svetujem da kupi tistega ki se natakne toliko da spustiš sistem malce pod vodo in pojdi na lice, strelke,...
Če želiš loviti zobatce pred novo palico nabavi raje sonar :)
Glede iglice so zelo občutljiva stvar. Paziti moraš da je ne vlečeš pri hitrosti (ko se ujame spusti gas in jo počasi navij). Da je posoda vedno 100% čista (speri dobro preden dodaš vodo za igle). Da ni na soncu, da redno menjaš vodo sploh poleti. Da jih ni v posodi preveč,.....
Glede natikanja pri meni je vedno samo 1 fiksen trnk in sicer zadnji owner 5. Vse ostalo je pomično. Iglo prebodem tik pod kožo in praviloma mi v 95% živi bolj kot prej :). Z večjo lahko lovim cel dan in jo na koncu vedno spustim živo če ni griza :)

lp

funt
.
sasok
Posts: 122
Joined: 19 Aug 2013, 17:28
Location: Beltinci

Re: Panulanje

Post by sasok »

@cbb
Torej če in dokler bo vaba živa se ne bi smela vrtet - to me je najbolj mučilo, sem skoraj špago uničil zaradi tega.

Kar se tiče natikanja sem probal nekako tako kot je na sliki pa tik po kožo, mislim da sem imel bolj bikaste trnke ( owner flyliner live bait 4/0), pa predvsem 0 prakse. Tako da je verjetno sirota poginila zaradi kombinacije vsega, šlepanja na čoln, prebadanja in stiskanja.

@ funt
Trnki so verjetno 5/0 ali? Mogoče če ni skrivnost še model?
Sonar sem že imel, sedaj prvič, a mi je ravno predzadni dan izpraznil akumulator.... zato se bil žal brez. Za navigacijo uporabljam 'old school' navtične karte, do sedaj so mi nekako zadoščale, ampak ne kažejo hitrosti. ;) Kaj boljšega si bom najverjetneje omislil šele in če ob zamenjavi plovila, drugače bo vrednost opreme presegla vrednost plovila :).

Tudi palico vj 150 - 300g že imam, vendar razen strelke na 4. listu v temi Fažana ni dala nič, zato je zadnje čase ostajala doma.
Oprema načeloma je, vendar je za nas, ki običajno lovimo na celinskih vodah panula največja eksotika. Spining je zelo podoben na sladki in morski vodi, zato ni problem relativno hitrega napredka tudi, če si samouk. Panula je že druga zgodba, na prvi pogled enostavna ampak, ko enkrat sam poiskusiš v praksi niti malo (vsaj meni), zato da pridobimo nekaj časa probamo kaj koristnega pridobit še od vas mojstrov na forumu.
LP,
Sašo
brato1997
Posts: 22
Joined: 10 May 2015, 23:16

Re: Panulanje

Post by brato1997 »

Zdravo.

Najprej naj povem, da so vaši prispevki o teški panuli super. Bom še sam poizkusil na dopustu. Čeprav se sliši kar zapleteno :ojej: .

Me pa zanima kaj vi, izkušeni panulaši, naredite, ko recimo približno 200 metrov stran zagledate raub. Galebi kričijo, ribe se mečejo... Kaj pa zdaj? Jaz sem probal že vse mogoče. Od tega da sem poizkušal akcijo obvoziti, da bi šel moj čoln mimo, rapala pa med njimi. Poizkusil sem tudi ustaviti in ribe doseči z težkimi jiggi oziroma voblerji. Rezultat pa je bil vedno enak. Ribe so odšle :damn: , jaz pa brez ulova.

Kakšne pa so kaj vaše izkušnje s tem?

LP
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

brato1997 wrote: 13 Jul 2017, 19:42 Zdravo.

Najprej naj povem, da so vaši prispevki o teški panuli super. Bom še sam poizkusil na dopustu. Čeprav se sliši kar zapleteno :ojej: .

Me pa zanima kaj vi, izkušeni panulaši, naredite, ko recimo približno 200 metrov stran zagledate raub. Galebi kričijo, ribe se mečejo... Kaj pa zdaj? Jaz sem probal že vse mogoče. Od tega da sem poizkušal akcijo obvoziti, da bi šel moj čoln mimo, rapala pa med njimi. Poizkusil sem tudi ustaviti in ribe doseči z težkimi jiggi oziroma voblerji. Rezultat pa je bil vedno enak. Ribe so odšle :damn: , jaz pa brez ulova.

Kakšne pa so kaj vaše izkušnje s tem?

LP
Jaz sem letos tako naletel na Luce. Dobil 4 od 1,7-2kg. Sicer pa vedno ko so galebi v akciji dobim brez težav usate, snjure,....To je dobra taktika tako da kar vztrajaj in povrsince vlec. Lp. Funt
sasok
Posts: 122
Joined: 19 Aug 2013, 17:28
Location: Beltinci

Re: Panulanje

Post by sasok »

@brato1997

Moj pristop je načeloma takšen, da se s čolnom za malo brzino približam jati in ugasnem motor na cca. 100-150 m od dogajanja. Približam se iz smeri, da me tok in/ali veter nosita proti dogajanju, ne direkt ampak mimo na doseg meta. V kolikor je možno zavzamem pozicijo, da vlečem vabo proti soncu, tako ribe težje opazijo prevaro. Tudi mečem največkrat na rob oz. poleg glavnega dogajanja. Na daljši razdalji mečem jig, ko se približam pa največkrat twiching voblerje. Odvisno tudi od ribe strelke praviloma samo na površince, palamide na jig, lampuge najprej na jig, nato voblerji.

Panulal nisem nikoli, je pa avtor v enem članku v hrvaški reviji o lovu palamid v Fažanskem kanalu napisal, da je potrebno jato obkrožiti v razdalji 200 do 300 m.

Za ušate, šnjure, lokarde ipd. se mi je kot najboljše izkazal 5 cm voblerček (RAPALA MAXRAP). Ti niso občutljivi, tako da se jih dobro lovi tudi z lahko panulo.
LP,
Sašo
brato1997
Posts: 22
Joined: 10 May 2015, 23:16

Re: Panulanje

Post by brato1997 »

Hvala za vse nasvete. Upam, da bo dovolj priložnosti vse to preizkusit.

LP
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Panulanje

Post by sova »

Vsi, ki iščete rumeno prejico, je tu posnetek kako si jo narediš sam. Zelo enostavno iz sukanca za šivanje. https://www.youtube.com/watch?v=1hO-HC4pTcM

lp.
Image
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

sova wrote: 16 Jul 2017, 23:09 Vsi, ki iščete rumeno prejico, je tu posnetek kako si jo narediš sam. Zelo enostavno iz sukanca za šivanje. https://www.youtube.com/watch?v=1hO-HC4pTcM

lp.
Tennks Sova. Tole izgleda super. Če kdo ugotovi kakšne vrste sukanca uporabljajo naj prosim napiše, ker sem prepričan, da vsak ne bo funkcioniral.
Mora biti iz takšne vrste niti da se prime kože na roki podobno kot Slkeinfish. Kot sem videl v videu, ko snema prejo iz kljuna igle je tale sukanec ki ga uporabljajo res zelo podoben skeinfishu.

lp

funt
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Panulanje

Post by Goran3003 »

Na prvi pogled bi rekel da je to svilnata nit za vezavo umetnih muh.

Ta nit se tudi lepo razdeli na več mikro nitk ki bi zvezane v šop primerne za lov iglic kot je prikazano v videoposnetku.

LP.
Post Reply