Eging A to Z by Jolly

Oprema, vabe, tehnika lova
Post Reply
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Eging A to Z by Jolly

Post by Jolly »

Namen teme vec kot jasen, osnove na enem mestu.

Tehnika sedaj ze vecini verjetno jasno izvira z japonske, normalno kot posledica izuma vabe Egi-ja (squid jig, pusca itd.), davno nazaj, normalno prav tako na japonskem.

Pa dejmo malo razclenit opremo (tudi cemu taka itd.)...

Egi palice:
Gre seveda za tip spinn palic primarno namenjene tej zvrsti ribolova, bistvene razlike napram "navadnim" spinn palicam je seveda akcija, naceloma hitra za boljse vodenje egija, a ob enem z dokaj obcutljivim vrhom za boljso detekcijo prijemov. Deklarirane so navadno po velikosti egijev katerim so namenjene (npr. 2.0 do 3.5 itd.) za primerjavo imajo povprecni 3.5egiji navadno nekje max 22g. .
Imajo tudi krajse rocaje (od role do konca palice (butta), za lazje jiganje/vodenje.
Boljsi modeli so navadno se opremljeni z kaksnimi lowrider ali Kguide rinkami, saj so le te bolj prijazne pri uporabi pletenic (zmansujejo verjetnost vozlanja pri metih).

Rolce:
pravilo manjse, lazje, boljse. Razlog seveda, manjsa teza, lazje zivahno vodenje, boljse balensiranje z palico.

Vrvice (pletenice):
Uporaba slednjih pri tej tehniki je priporocljiva, razlogov je pa seveda vec.
Boljsa detekcija prijema (lazje jo je drzati napeto med padanjem/tonjenjem egija).
Boljse vodenje vab, ni taksne razteznosti, posledicno vsak cuk, tresljaj z palico prenesete direktno na egi.
Daljsi meti saj lahko uporabljamo znato manjse premere vrvic kot laksa, zaradi njihove boljse nosilnosti.

Predvrvica (florocarbon):
To je vecini jasno cemu ane, slabsa vidnost v vodi.
Vid lignjev/sip ni za podcenjevati, prav zaprav imajo vecino svoje mozganske kapacitete namenjene prav slednjemu in je prakticno njihovo edino "orodje" za lociranje svoje naslednje malice.

In seveda vecna tema/uganka VABE...

Ne bom se spuscal v proizvajalce in ostalo to tematiko, ampak kot receno osnove "za telebane".
Vecina vab je sestavljena seveda z telesa (navadno plastika a se najde tudi lesene (slednji bolj redka buticna roba)) in pa oblekice.
Oba ta glavna elementa imata svojo funkcijo (ali celo vec funkcij, razlozim kasneje).
Preden se kdo obdrgne ob to, da se dobi tudi t.i. nude oz. gole egije drzi, zakaj se jih osebno ne posluzuje ravno pogosto bo razvidno kasneje.

Prvo k telesu (body).
Poznamo seveda vec tipov, s tem mislim predvsem barve le teh oz. folije in jih bom tu malo razclenil zakaj jih je toliko in cemu so namenjene.

Odgovor zakaj jih je toliko je preprost, razlicni pogoji = razlicna vidljivost = optimalna vidljivost silhuete egija v vodi.

Pa zacnimo:
-Glow/svetleci/luminus : Primarno namenjen lovu v mraku, ponoci, sam jih koristim tudi pri bolj motni vodi in temnih oblacnih dnevih.
-Keimura: prav tako po svoje svetleci a le ta pod vplivom UV zarkov/svetlobe, ne teh ne moramo "napolnit", svoj "sijaj" oddajajo le pod direktnim kontaktom z UV zarki, namrec velika verjetno je da lignji slednjo svetlobo lahko zaznajo/vidijo. Primarno namenjeni soncnim dnevom, a niso za zanemarit niti pod mocnimi lucmi in oblacnimi dnevi (saj UV zarki prebijejo oblake).
-Silver/srebrna folija: Tipicna dnevna barva, bliskanje in odsev.
-Gold/zlata: podobno kot srebrna, s tem da se dobro obnese tudi ob zgodnjem vecernem casu in oblacnejsih dnevih.
-Rainbow/mavricna: Dokaj univerzana zadeva, posebej dobra v oblacnih dnevih, a se jo da koristit prakticno kadarkoli (tudi ponoci).
-Red/rdeca: Soncni zahodi, ponoci, zora primarno, sekundarno slabo vreme, gosta tmna oblacnost. Za ponoci bi sicer povdaril da najbolje blizu luci in polna luna (jasno nebo seveda).

Bolj redke zadeve:
-Vijolicna: glej namembnost rdece.
-Roza: Nekje mesanice srebrne in zlate
-Oranzna: Sivi dnevi, zgodaj zjutraj. megleno.

Image

Oblekice, tu dajem sam bolj sekundarni pomen, a vseeno bomo malo tudi se razclenili pojme, prvo pa obljuba od prej, kot sm omenil razlicne funkcije, kot receno podbarve teles so bolj namenjene svetlobnim pogojem, barva oblekic je pa bolj kot ne namenjena vodnim pogojem/cistosti vode. Ima pa se eno funkcijo in to je otip, ki zna biti kljucen ko so lignji bolj sramezljivi/ne toliko agresivni pri napadu, saj slednja daje bolj naravni obcutek prijema kot gola plastika. Da so se druge funkcije pri nekaterih proizvajalcih kot so oddajanje toplote (yamashita) ali npr. fino pletene oite DTDja (full color in podobne) ki prakticno iliminerajo podbarvno telesa in prevzamejo tako obe vlogi.

Pri idealnih lepih pogojih se ne pretirano obremenjevat, katero barvo koristite, morda le povdarit da niso ravno potrebne pretirano kricece varjante, ampak bolj natur varjante in temnejse zadeve.
Bolj je pomembno v slabih pogojih (slabi pogoji so relativen pojem da se razumemo), se pravi bolj zamotena/kalna voda, tu pridejo pa bolj do izraza zive kricece zadeve bolj na floro osnovi, kot so oranzne, zivo zelene, ultra pink in pa seveda cele bele, v glavnem svetlo, svetlo, svetlo, ce bode v oci bo pravo po domace receno.


Vodenje vab:
Dolg in sirok pojem in ga nebom prevec kompliceral.
Naceloma tako, cukamo/jigamo zato da vabi dajemo zivljenje, da privabimo oz. vzbudimo zanimanje tintarjev, kdaj celo iritiramo da prepricamo zvalce v napad.
Vec ali manj se to seveda izvaja na gor, razlog temu je seveda da egi ponovno dvignemo blizje vodni gladini, to storimo zato ker s tem povecamo obmocje lignjelova skozi prakticno celoten vodni stolpec in pa seveda imamo daljsi cas padanja egija pocasi nazaj proti dnu, ki je kljucen, saj vecino napadov dozivimo ravno med le tem (padanjem /tonjenjem egija).


Se opravicujem za vse slovnicne napake (sigurno so kje), ne da se mi popravljat teksta in pa hvala za vaso pozornost.

L.P. Jolly :ugeek:
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by zmešan »

KAPO DOL!
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
5er
Posts: 166
Joined: 15 Apr 2008, 21:14

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by 5er »

Krasno, lepo napisano. :yeah:

Dodal bi še praktičen nasvet, če vidiš da je sosed ujel dva lignja poglej kakšno ribico uporablja in ga posnemaj, ker tista v danem trenutku dela. ;)
Fishing charter v Kopru. Rezerviraj svoj datum ribolova na: seafishingslovenia.com
Bobr
Posts: 490
Joined: 16 Aug 2011, 11:20

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by Bobr »

Egiing za telebane :yeah:
User avatar
doctor78
Posts: 361
Joined: 19 Jul 2012, 20:55
Location: Postojna

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by doctor78 »

:yeah: hvala Jolly :yeah:
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by Psycho »

Jolly, super! :yeah: Takile nasveti vedno pridejo prav! Tudi za nas, ki glavonožce lovimo le občasno...
Usus magister est optimus.
rockeeter
Posts: 82
Joined: 11 Apr 2013, 00:03
Location: Izola/Fažana

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by rockeeter »

Jolly, hvala za kopico uporabnih informacij. Mogoče mi bo s tvojim znanjem uspel še kaj več kot kakšno sipo potegniti na suho.
Lep pozdrav.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by Jolly »

Vidim, da interes je tako da bom se malo obrazlozil dolocene finese ;)

Kot ze receno egije jigamo/cukamo nazaj proti povrsini, a jih pustimo tudi zadosti casa padati med tem.
Tu bi rad povdaril se da je pomembno da med vsakim bolj izrazitim hopom popravimo pletenico/vrvico oz. jo nemudoma takoj napnemo, z kratkim obratom rolce.
Razlogi za to so prvo da vrvico ne navijamo nazaj na rolo pretirano ohlapno (saj tako zmansujemo moznost kasnejsega vozlanja) in drugo da ob 2gem 3jem itd. potegu/cuku damo kar se da max zivljenja vabi in jo posledicno hitreje in visje dvignemo nazaj gor po vodnem stolpcu.
Te pavze /cas padanja med jiganjem se lahko razlikujejo, odvisno koliko blizu tal zelimo loviti, je pa tu pomemben faktor in to je da konstantno drzite vrvico dokaj napeto med le tem, prvo vam bo to v pomoc pri zaznavanju prijemov, kot drugo pa boste tudi vedeli kdaj je egi (ce to zelite seveda) prisel do dna (cisto spuscanje do tal seveda ni nujno, sploh kar se tice kalamarov, za sipe pa morda celo zazeljeno, a posledica zna biti kak izgubljen egi vec :) ), saj se to lepo vidi ko vrvica postane bolj ohlapna, pri bolj obcutljivi palici pa celo cutili rahli tup in potem zmanjsan "pritisk" na spici palice.

Kako to vodenje, cakanje in "pobiranje" vrvice med jiganjem zgleda pa en cisto osnoven video ki mislim da bo v pomoc pri razumevanju:

http://www.youtube.com/watch?v=X-nQk6ZJilo
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by blisk »

Lepo napisano :yeah:

Razloži še finese toka in plime 8-) , saj enkrat si že nekje pisal o tem, samo da bo na kupu
in potem bi lahko dal kren to pod sticky temo
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by Jolly »

Saj tema je ze pod sticky, namen le te je pa ravno to "vse na kupu".

Plima:
Zna se zgoditi da je odlocilni faktor, sploh ko je govora o nepolni sezoni ko lignji se niso toliko aktivni v priobalnem pasu (november/december in potem marec, april,maj to ni tako pomembno), se najbolj pa pride do izraza okoli polne lune ko so razlike med visoko in nizko tocko najvecje.
V slednjem primeru je priporocljivo loviti na spicah le teh, se pravi okoli najvisje tocke, tako za orjentir 2uri pred in 2uri po le tej, torej tiste 4urice.
Takrat se zna aktivnost znatno povecati, ob obali je vec rib in tudi tok je v teh pogojih bolj izrazit, slednji s sabo prinese ribji drobiz, kar pomeni hrano kalamarov ki seveda svoji "malici" sledijo.
Ko je plimovanje blago to normalno ne predstavlja kaksnega vecjega faktorja.

Tokovi:
Sila preprosto, meci in vodi egi proti toku (pa tja do 50 stopinj levo/desno), ne v smer toka. Sicer moram opozoriti, da pri mocnem toku to malo otezuje vodenje v smislu da je potrebno tudi med cakanjem/tonjenjem malo popravljati napetost vrvice. Tako bo egi se vedno pravilno tonil, ker ce mecete z tokom bo kot padanja egija veliko bolj vodoraven oz. pri izrazito mocnem se zna zgoditi da vam ga celo odnasa proc od vas in posledicno lovite do max srednjega sloja vode ali se to ne.
Dobra so tudi mesta kjer se tok vrtinci, obraca/meša, saj se tam znajo koncentrirati ribe in plenilci saj jim hrano dobesedno nosi pred nos.
Kaj se dogaja ce mecemo pod kot 90 stopinj pa je jasno ne? Po domace "šlinga" na vrvici, posledicno zmanjsana moznost detekcije prijema in tudi vecja moznost zapenjanja, saj ne vemo tocno kdaj je egi prisel do dna, sama sila toka na vrvico pa zna slednjega posledicno premikati po dnu in hop smo ze za kaksno skalo/lescurjem.
Vse to napisano je vec ali manj pomembno oz. uporabno bolj kot ne ob mocnejsih tokovih, ko je ta blag, se ne obremenjevati z tem, ni potrebe, saj se tudi lignji in ribe takrat ne premikajo tako izrazito z tokovi ;)
Post Reply