viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by blisk »

Simple vozel za guardianota, pa brez dodatnih vozlov :yeah:
http://www.youtube.com/watch?v=ILqzN8U8sFI
vstante
Posts: 10
Joined: 28 Aug 2013, 18:06

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by vstante »

Dragi prijatelji, sicer nisem nikoli panulal, upam pa da se bo to naslednje leto spremenilo...

Že dolgo časa gledam sisteme za panulo ,in ker bi rad panulal s palico, pride v poštev samo
svinec čuvar...Downriggerja nimam, mislim da je to dosti zahtevna in draga stvar, saj se po moje splača kupit takoj kvalitetnejše (avtomatske). Izmislil sem si prepost, home made sistem za čuvarja, kateri je enostaven in po mojem 100% odporen na vozlanje sistema...

Opisal ga bom s slikami in textom, vi ga pa prosim malo pokomentirajte

1.
Potrebujemo

Prozorno vrtno cev
Elastiko za fračo
Močno vrtivko z ležajem
Pletenico (glavno vrvico) (debelina odvisna od lovljene ribe)
Predvez najlon (debelina odvisna od lovljene ribe)

Tanek najlon dolžine ca 2m
Svinec (teža odvisna od globine in prezentacije vabe)

Image

2.

Zvežemo pletenico in najlon, tako da ob vezanju pletenice vzamemo dvojni vozelj in ob
navezi nastane zanka.


Image

3.

S kleščami odščipnemo varovalko vrtivke, tako da dobimo vrtivko kot na sliki.

Image

4.

Namestimo vrtno cev na glavno pletenico in predvez, kot na sliki.

Image

5.

Navežemo svinec čuvar (ali karkoližeje) po sledečem zaporedju:

Vrtivka
Break Line najlon, na katerega smo dali gumo za fračo (debelina najlona odvisno od teže svinca)
Svinec

Elastiko za fračo pričvrstimo na vrtivko, prav tako udenemo v spono vrtivke zanko glavne vrvice.


Image

6.

Vrtno cev povlečemo na vrtivko. Vrtivka je sedaj zaprta. Vrtivka in premer cevi sta izbrana tako, da cev trdno drži trup vrtivke, vrtivka pa se še vseeno nemoteno rotira.

Image


Tak sistem je čvrst in ne morem si predstavljati, kako bi se lahko kakorkoli zapentljal pod vodo.

Ko imamo ribo zapeto, zadnjih par metrov do čolna in naš sistem na dosegu, samo primemo za vrtivko in snamemo vrtno cev. Vrtivka se v trnutku razpre in zanka sama pade ven, svinec se sname in boj z ribo lahko nadaljujemo

Slike drila in uporabe v praksi pa kdaj drugič ;)
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by proton »

Lepo opisano. Čeprav vsaj do zdaj nisem imel nobenih problemov z vrtenjem svinca (no, veliko izkušenj s ponulo tudi še nimam :bwahaha:). Bolj so problematične druge stvari - kako hitro voziti, kako reagirati na nagle spremembe globine, čas lova itd.
vstante
Posts: 10
Joined: 28 Aug 2013, 18:06

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by vstante »

Ja, to je blo po občutku, ker mam izkušnje, da se pletenica v kombinaciji z najlonom pod napetostjo rada ovijat okolisvoje osi.

Prvenstveno pa guma ni namenjena samo preprečevanju zapletanja, bolj služi kot zapora za predelano vrtivko.

Itak da ima vsaka tehnika za sabo celo filozofijo, kar za moje pojme naredi ribolov privlačen! :)

Moram sprobat pa bom videl, kere prednosti in slabosti ima
Lp
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by blisk »

Slabost je ta da ko boš zapel dno ti bo pletenica prerezala cev. Upam da se motim :yeah:
vstante
Posts: 10
Joined: 28 Aug 2013, 18:06

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by vstante »

blisk wrote:Slabost je ta da ko boš zapel dno ti bo pletenica prerezala cev. Upam da se motim :yeah:

blisk, okolovo soko, znaš met prav, če ne ob zapetju dna, pa zihr ob zapetju ribe

Tole je rešitev, pa še lepše zgleda 8-)

Image
Zolja
Posts: 63
Joined: 25 Mar 2013, 09:26

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by Zolja »

Kako pa zdaj snameš čuvarja?

LP Zoran
vstante
Posts: 10
Joined: 28 Aug 2013, 18:06

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by vstante »

V 3 korakih in manj kot eni sekundi (če nisi preveč razburjen) ;)


ImageImage


Image



Image


LP Valentin
spinr123
Posts: 125
Joined: 16 Oct 2013, 08:53

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by spinr123 »

Sem se odločil da še sam probam panulo z čuvarjem, imam pa 330gramski svinec,čuvarja ter pletenico 0,23... Pa me zanima če je svinec dovolj težki za lov na približno 25metrih ali bi bilo potrebno še dodati nekaj teže...?

Evo sem najdel rešitev ker imam oba svinca, čuvarja in snemljivega... pa še najbolj preprost sistem za snet svinec je....

Image
Post Reply