Lignja kot vaba

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Lignja kot vaba

Post by tinker »

in to ne tista taprava jadranska, velika in mesnata..., ampak mislim na tiste male že očiščene (norveške, patagonske, čilenske...kaj vem), ki jih prodajajo naši trgovski centri na kile. Letos je tako naneslo, da sem sicer kar precej lovil, a pravega časa za nabiranje top vab (črv, volek, dagnja...) na lokacijah nisem imel. Kamokoli sem prišel, sem prinesel vabo s seboj. In to lignjo iz mercatorja. Pol kile za par dni, verjetno že xy krat zamrznjene in odmrznjene. Mnogokrat sem slišal, da na to vabo ne bo nič, resne ribe ne boš ujel, mogoče kakšnega glavoča, a glej ga zlomka..., praktično čisto vse ribe ribolova na grund sem ujel na to bogo lignjo (vključno z 6 oradami).

Ješkal sem jo na dva načina - kot file (ca 5x2 cm) ali pa prepognjeno krpico (ca 4x4 cm), oboje pa našito na trnek in zavihano čez uho trnka na najlon. V vodi se vaba precej zmehča, postane cunjasta in se hudičevo dobro drži trnka (ko en celofan navit okol), tako sem imel tudi minimalne probleme z ribjim drobižem. Vaba je bila v vodo položena tudi po 15-20min, palica je nonstop rahlo trzala in delala (drobiž) preden je prišel šus orade na katerega sem šele reagiral.

Skratka, kljub vsemu slišanemu in prebranemu, priporočam !

Image
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lignja kot vaba

Post by proton »

Tudi sam lovim na take lignje in sem tudi že ujel kilsko orado na lignja iz Indijskega oceana. Po raznih knjigah, revijah ... pa piše, da se bolje obnese Jadranska lingja, tako da bom v prihodnosti malo gledal tudi na to. Je pa res najbolj enostavno v trgovini nekaj zmrznjenega kupit in imaš to potem za več dni.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lignja kot vaba

Post by kr'en »

Tudi jaz sem že marsi kako rib'co ujel na tole. Dobri so, ker se res držijo trneka, ko bolhe psa.

Eh, jadranskega lignja raje pojej, ne pa da ga imaš za ribe. :mrgreen:
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lignja kot vaba

Post by tinker »

kr'en wrote: Eh, jadranskega lignja raje pojej, ne pa da ga imaš za ribe. :mrgreen:
točno tako !

Off the record;
kolega podmorski ribič mi dela gušte o debelih mamah oradah (2-4 kg), ki jih hodi streljat nekam okol Poreča zadnje vikende, pravi, da so čisto pri obali...Žan, boš moral v Barb skočit in pogledat kako kaj FKK plaža....
User avatar
Suhokranjčan
Posts: 56
Joined: 03 Jul 2008, 15:51

Re: Lignja kot vaba

Post by Suhokranjčan »

A zamrznjene stvari(lignji, sardele, školjke) pol ko jih odmrzneš so enako uporabne kot "sveže" vabe?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lignja kot vaba

Post by kr'en »

Ja, samo prej ratajo zanič- se usmradijo. Jaz sem zadnja leta za vse ribolove koristil kar zmrznjene lignje.
Image
jutro tisto
Posts: 15
Joined: 18 May 2010, 20:46

Re: Lignja kot vaba

Post by jutro tisto »

za lignje je sploh priporočljivo da so zamrznjeni (so mehkejši), tudi odtajanje in ponovna zamrznitev jim ne škoduje ..... priporočam pa (po izkušnjah) cele lignje, ne tiste, ki se prodajajo že očiščeni .......
User avatar
zacetnik
Posts: 156
Joined: 17 Jul 2012, 19:10

Re: Lignja kot vaba

Post by zacetnik »

od lanskega poletja sta mi ostala še 2 lignja, po ribolovu sem jih dal v škrinjo
in do sedaj sta v škrinji.

zanima me ali se jih lahko uporabi za vabo to leto Maja, ali raje kupim druge?


lp
Teach a man to fish and he will fish forever
User avatar
doctor78
Posts: 361
Joined: 19 Jul 2012, 20:55
Location: Postojna

Re: Lignja kot vaba

Post by doctor78 »

Mislim, da ju brez težav poizkusiš.

PS: Iz kje z notranjske si?
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Lignja kot vaba

Post by Psycho »

Jaz bi ju vsekakor dal na trnek, v najslabšem primeru bosta zelo mehka (pa še to ni nujno) ko se odtalita, kar pa se da rešiti s povijanjem s filoelastiko.
Usus magister est optimus.
Post Reply