Misija SOM

Odgovori
Uporabniški avatar
Kraparmuharac

Misija SOM

Odgovor Napisal/-a Kraparmuharac » 19 Nov 2020, 00:03

V letošnji sezonisem si zadal en cilj, ki sam ga le delno izpolnil. Po nekaj ujetih somih (3-15kg) med krapolovom sem si zadal cilj ujeti velikega soma na tehniko vijačenja. Vse skupaj se je začelo zelo amatersko, ker sploh nisem vedel, kaj počnem. Nikjer nisem mogel najti, kako za vraga se lovi to zverino. Plus tega sem svojo pot začel v najslabšem možnem času za ribolov soma ma stoječih vodah - pozimi :bwahaha:.
Moja oprema je od začetka bila sestavljena iz palice z akcijo do 180g, role (kasneje se je izkazala kot neprimerna za to nalogo) daiwa ninje 5000 :rofl: in najprej sem namesto pletenice uporabljal celo laks 0,40mm. Tako sem vse skupaj začel. Po več ribolovih seveda ni bilo niti prijema, ampak jaz nisem obupal. Lovil sem z silikoni, za katere danes vem, da do preveliki, uporabljal pa sem tudi veliko pretežke jig glave. Ampak kaj češ, iz napak se učimo. Tako sem nekje februarja ugotovil, da bi bilo pametno, če si omislim pleteno vrvico. Na svojo rolo sem tako navil 0,28mm vrvico. V tem obdobju sem moje silikone zamenjal za voblerje z močno vibracijo in žlice. Ko danes pogledam nazaj lahko rečem da sem začel takrat hoditi v pravo smer. Nekje marca sem šele začel dobivati prve prijeme (do tukaj sem imel zagotovo prelovljenih 20 celih ribolovnih dni brez enega samega prijema, ampak nisem obupal!), ampam na žalos to niso bili prijemi somov, temveč tu in tam je prijela kaka ščuka ali smuč, ki je varoval svoje nove ikre. To so bili prijemi z rahlo grenkim priokusom. Prvič, smuč in ščuka sta bila zaprta, drugič pa sploh nista bila tisto kar sem iskal. Nekje konec marca sem začel iskati nove vabe, in tako sem naletel na tako imenovane glavinjare. Gre za umetne vabe z izredno vibracijo. Kljub temu pa nisem vedel, kako se te zadeve vodi. Danes vem, da jih je potrebno voditi z počasnim jigganjem pri dnu in tako imitirati ranjeno ribo. Namesto tega sem jaz glavinjare samo enakomerno navijal in upal prijeme. Optimist :rofl:. Ker uspeha še vedno ni bilo, sem iskal, kako hudiča se te zadeve uprablja in naletel sem na zgoraj opisano tehniko. Tako sem 16.4.2020 (tega datuma ne bom nikoli pozabil) odšel za vodo. Bil sem brez posebnih pričakovanj. V škatli sem imel samo še eno žlico in eno glavinjaro. Žlico sem utrgal v prvih 10min,nato pa sem se obupan prestavilna drugo pozicijo. Prvi met in pri obali se je zgodilo. BUM! Palica zvita in rola kljub zategnjeni bremzi tuli kot nora. Nad ribo nisem imel nikakršnje kontrole. Bilo je kot da bi trnek zataknil za vlak. Po slabih dveh minutah borbe, se je som odločil oditi na sprehod na sredino ribnika, meni pa je pletenico ovil okoli vej, ki so segale v vodo. Ravno sem želel posneti borbo, ker sem cedel, da nimam šans, vsaj s to opremo ne. V tistem trenutku pa se je vse končalo. Trganje :grrr:. Nekaj minut sem se od adrenalina tresel na obali in ležal na tleh. Som je moral imeti več kot 60kg. Med krapolovom sem namreč ujel 15kg mrcino, ki je bila proti temu kar mi je vtrgalo drobižek, ki sem ga utrudil "brez problema". Zatajila je slaba rola in tako sem zadevo upgrejdal z penn fiercom, ki mi zdaj služi super. Mislil sem, da sem končno začel delati pravilno in bom zdaj ujel kaj somov. No resnica je bila drugačna. Som se 1.5 zapre in vmes je bil čas za ščuko. In seveda, drugi dan ščukolova se mi na žlico obesi kdo drug kod som. No vbistvu bolj somek, ampak kljub temu sem bil nepopisno vesel. Ko je som prišel iz varstvene dobe pa se je začelo moje obdobje prekletstva. Od takrat sem lovil kot zmešan, da bi pomovno dobil velilana na trnek, ampak vedno zniva in znova nisem realiziral prijemov. Kot da bi bil začaran. Tako sem "izgubil" vsaj 20 rib. No s prvo ohladitvijo sem somarico pospravil v omaro in prijel za moj UL komolet ter se podal na smuče. Tako me je nekega septembrskega dne ponovno presenetil som na lahki pribor. Nepozabno. Vseeno, moja misija na velikega soma se bo nadaljevala naslednje leto.

Slika
15kg som med krapolovom

Slika
Pa še praprapra vnuk tistega, ki mi je utrgal. Ta je prijel na UL pribor

Uporabniški avatar
kr'en
The Boss
Kraj: Domžale

Re: Misija SOM

Odgovor Napisal/-a kr'en » 19 Nov 2020, 08:16

Lepo napisano. :yeah: Mi jih lovimo, ko se odpre, torej Julija. Če naletiš na pravi dan ko delajo v intervalih imaš lahko v enem dnevu kar nekaj prijemov, ribe so pa tudi od 5 pa do 40kg (glede na naše pretekle ulove, sem pa siguren da tudi kak večji kje leži). Zraven dobiš pa še klena, bolena (na speed jigging 8-) ), mreno in še marsikaj.

Slika

Uporabniški avatar
Kraparmuharac

Odgovor Napisal/-a Kraparmuharac » 19 Nov 2020, 17:54

Lepa riba. Upam da bo prihodnja sezona bolj produktiva. Ravno danes sem med ribolovom smuča imel čast opazovati soma, ki je v plitvini raubal zelenke in napadal ptice na vejah :aaa:

ziga123

Odgovor Napisal/-a ziga123 » 22 Nov 2020, 16:22

jaz pa lovim v jezeru radehova pri lenartu pa sem letos šel sigurno 35+krat vijačit na soma in sem uspel pretentati samo 2, pa še to največji samo 119cm in 10kg

Uporabniški avatar
Kraparmuharac

Odgovor Napisal/-a Kraparmuharac » 22 Nov 2020, 20:04

Ista zgodba kot pri meni, le da si ti bil uspešnejši :bwahaha:. Očitno som ni nič drugačen kot ostale roparice, ki sem se jih učil loviti. Tudi za ščuko in smuča sem porabil celo sezono, da sem vse kolko tolko nagruntal in sem siguren v svoje znanje,da lahko grem za vodo in ponavadi ujamem te ribe. Predvidevam da bo prihodnja sezona uspešnejša. Morda grem januarja že pogledat kaj na Savo v trofejni revir...
Sem pa videl, da so vam pred kratkim vzeli ven čudovitega soma. Škoda da se to dogaja in da imajo ljudje tako borbeno in pomembno ribo za nekega škodljivca. Tudi pri nas se ven na gnoj mečejo ribe letos 90kg, predlani 80kg. Da krivolova ko vzamejo soma med krapolovom ne omenjam!

ziga123

Odgovor Napisal/-a ziga123 » 23 Nov 2020, 11:02

ja, sem bil tudi pri vaganju in merjenju in predlagal da se kapitalca izpusti, a na žalost moja beseda ni pomenila nič. na katerem jezeru pa loviš some?

Uporabniški avatar
Kraparmuharac

Odgovor Napisal/-a Kraparmuharac » 25 Nov 2020, 17:07

Sej, takih zakoreninjenih prepričanj marikomu nemoreš spremenit, žal. Lovim na vodah na Štajerskem, ko je voda visoka grem pa tudi na Dravo.

ziga123

Odgovor Napisal/-a ziga123 » Včeraj, 14:38

na katerem jezeru si pa med kraparijo dobil te some in pa imel prijem tistega velikega soma?

Odgovori