Recepti

Prostor za (morske) recepte naših forumašev
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Recepti

Post by tinker »

Funt, odlično, za zapomnit si !

Hmm, nisem glih kuhar...a za morsko kuhinjo pri nas sem zadolžen jaz. Na morju je to zelo preprosto - gradele, gradele in gradele. Pa vino, olivno olje in paradajz solata. Pa bel kruh. Skratka, ujamem ribo (lovim ob zori) in ta je ob 12:00 že na gradelah...posebnih receptov nimam. Stremim k sočnemu mesu in hrustljavo zapečeni skorjici....Žena dela še ribjo juho, jaz pa solato iz hobotnice. To je vse.

Če koga zanima lahko povem kaj o pečenju rib na gradelah :D ...
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Recepti

Post by Psycho »

Evo še moj recept, ki me ga je naučil fotr že dolgo nazaj.

Ribe v soli, na granitni plošči:

Potrebujemo zelo vročo granitno ploščo (lahko je tudi plinski žar za silo, ampak na granitni plati so boljše)
Nanjo zlijemo olje, treba je paziti samo, da olje ne steče v ogenj, ker se potem rada vžge cela plata, flambirane ribe pa niso najboljše, vsaj ne na tak način. Fora soli je pa, da se ribe ne primejo. :)
Ribe že prej očistimo in nabašemo vanje tržaško omakico (olje in nasekljana peteršilj in česen), lahko tudi malo soli, potem pa cele "premažemo" s soljo (mora biti drobno mleta, saj groba zelo rada poka in potem leti vse naokrog, pa ni zdravo zaradi oči in manjših opeklin na koži :argh: ). Se pravi ribe morajo biti cele prekrite s soljo, kolikor se jo pač prime nanje. Nato ribe damo na ploščo, ki mora biti precej vroča, obrnemo jih po kakih 15-30 sekundah, da zakrknejo na obeh straneh, nato jih obračamo na 5 min. Ribe so pečene, ko z vilico zataknemo za hrbtno plavut in gre le ta lepo z lahkoto ven. Da so sigurno pečene jih lahko z vilico tudi prebodemo na hrbtu, kjer so najdebelejše in če gre vilica skozi, "kot vroč nož skozi maslo", so pečene, če se vilica zatakne, ali ne gre skozi še malo počakamo, ali obrnemo.

Edina slaba stran je, da je koža pri takih ribah neužitna (jaz je ne jem, eni pa jo imajo radi), saj je preslana. :X

Paziti je treba tudi pri obračanju, da rib ne poškodujemo, obrača se jih pa tako, da damo na stran, kjer je hrbet vilico, z druge strani pa jih obrnemo z lopatko ali "špohtlom", tako da jih zavalimo čez hrbet.

Če so ribe idealno pečene bi morala iti koža v enem ali dveh kosih od mesa, meso bi moralo biti sočno in vse kosti bi morale ostati na hrbtenici.

Je pa to selo simpl postopek, pri katerem skoraj ne more iti nič narobe, pa še ribe so odlične in pri njih pride res do izraza njim lasten okus. :slin:

Upam da komu recept pride prav, pa dober tek! :yeah:
Usus magister est optimus.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Recepti

Post by kr'en »

To je zelo podoben recept kot tisti, ko v pekač daš plast soli, nanjo položiš ribo in ribo nato še popolnoma prekriješ z soljo in vse skupaj spečeš v pečici. Na koncu sol razbiješ, olupiš kožo in meso poješ. Mljask. :yeah:

Meni je drugače pri svežih ribah tržaška popolnoma nepotrebna.
Image
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Recepti

Post by Daniel R »

Jaz pa nikoli ne delam brez tržaške, ker sem se je preveč navadil (edino če je recept tak, da jo ne potrebuješ).
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Recepti

Post by Psycho »

Tržaška res ni nujna in lahko pokvari ribo, če je je preveč. Sem pa slišal, da v kaki "ribji" gostilni radi zapretiravajo s tržaško ali pa z rožmarinom, da prikrijejo okus, če nimajo svežih rib.
Usus magister est optimus.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Recepti

Post by Daniel R »

Lahko prekriješ okus z tržaško, lahko pa tudi z limono.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Recepti

Post by kr'en »

proton wrote:Sipe na žaru še nisem jedel, so pa odlične v rižoti! :yeah:
Jebeš riž :mrgreen: V pečico z njimi in da ne bojo same še malo krompirja, korenja in čebule zraven in malo zelišč (da nebi vegeto slučajno!) pa je za vse prste polizat. :)
Image
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Recepti

Post by blisk »

Sipe so taboljše na žaru brez komplikacij :yeah: malo soli pa olja je vse kar nucaš
Za ribe velja isto, tržaška in limon se uporabljajo pri nas u restavracijah da lahko prodajajo italjanom sranje :bwahaha:
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Recepti

Post by albacore »

:yeah: Takole smo pojedli mojo ČG orado in kapitalnega ribona ........

pašteta od mesa iz glave orade

Image

gregada z ribonom

Image

pred menoj pa še orada predhodno pečena v pečici ter prelivana z ribjo juho

Image

na koncu pa še vinček

Image
.......... LP
Image
Bobr
Posts: 490
Joined: 16 Aug 2011, 11:20

Re: Recepti

Post by Bobr »

Uf. Tele gregade pa nisem še jedel, jo bom pa sigurno naredil, sem že pretuhtal recept:)
A pašteta je samo iz ličnic, ali tudi odstalo belo ˝meso˝ ki je malo bolj trdo?
Locked