Muharjenje na morju

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
Post Reply
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Muharjenje na morju

Post by Psycho »

Mogoče kdo muhari/je poskusil muhariti na morju?
Sam sicer nimam kaj dosti izkušenj z muharjenjem, razen tega da sem bil 2x s fotrom na Soči, in pa tega da sem zvezal kakih 30 muh ene 12 let nazaj. Me pa zadnje čase zadeva vedno bolj zanima in po moji logiki bi znal biti lov na kake igle/skuše/šnjure precej zanimiv z muharsko opremo. Videl sem pa na youtubu da se na muho uspešno lovi tudi brancina, nekateri bolj hardcore muharji pa lovijo tudi kaj večjega, le da se to ponavadi dogaja iz čolna.

Tole bi pomoje delovalo za kako iglo ali pa kaj podobnega:
http://www.youtube.com/watch?v=X8W0pD5HRaM

http://www.youtube.com/watch?v=J5QOtavN ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=nB8xaUSz ... re=related

Pa še nekaj posnetkov muharjenja na morju:
http://www.youtube.com/watch?v=jcgrw5j-JYI

http://www.youtube.com/watch?v=uxGI4b2r ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=0YCX4KDA96o

http://www.youtube.com/watch?v=FxJFADKN ... re=related
Usus magister est optimus.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Muharjenje na morju

Post by RibAr »

Jaz sem letos začel muhariti na sladkih vodah, bom pa zagotovo naslednje leto poskusil tudi na morju. Prej pa bom moral osvojiti še tehniko lova s potezankami in to z velikimi...

Drugače pa muharjenje je zame tisti prvinski in najbolj fer način ribolova in zares upam, da ga bom lahko preizkusil čim prej in ga uspešno uporabljal tudi na morju. Dril šura ali ušate z lahkim muharskim priborom mora biti pravi užitek, dril kake palamide ali lampuge pa :aaa: ...
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Muharjenje na morju

Post by Daniel R »

Zakaj pa naj bi bilo muharjenje najbol fer in prvinsko :hrmf:
Ja kje pa vi mislite muhariti na morju? Ali to planirate lovit iz čolna?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Muharjenje na morju

Post by kr'en »

Če vzameš lahko (oz tako kot ti odgovarja) opremo, vabi odmontiraš trojčke stran in namontiraš enojčke (kar jaz na svojih vabah sem naredil) je mislim da špin čisto enakovreden muharjenju. :unsure:
Image
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Muharjenje na morju

Post by RibAr »

DanielR:
Napisal sem, da je zame to najbolj fer in prvinski način ribolova na sladkih vodah. Seveda mislim na ribolov z muhami ali ličinkami na trnku brez zalusti. Stara "angleška puritanska" šola priznava celo samo muharjenje s suho muho proti toku, vse ostalo je skoraj že "greh". Če bi bilo postrvi dovoljeno loviti na črve, bi jih verjetno že zdavnaj zmanjkalo v slovenskih rekah. Vsak ima lahko svoje mnenje.

Na morju lahko muhariš iz barke ali iz obale odvisno... poglej filmčke zgoraj.

kr'en:
Imaš tudi stisnjene zalusti na voblerjih?

Pravzaprav je med vijačenjem in muharjenju s potezankami razlika lahko zelo majhna, tudi z malimi voblerji lahko loviš na muharico in s potezankami lahko vijačiš, a to so že detajli.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Muharjenje na morju

Post by Jolly »

Ah dajte no, cisto prevec nekateri "povelicujejo", rezlicne zvrsti ribolova, dejstvo je da je pa cilj enak..., ujeti ribo.
To da bi bile vode "prazne" ako se bi lovilo na druge tehnike je pa tudi bosa do..., to da se na nekaterih vodah sme le se muharit salmonide z trnekom brez zalusi je dokaj nova "iznajdba", vsacih se je lovilo na dolgo in pocaz, na vse mozne tehnike, pa so nas te ribe se vedno pocakale do danes v vodah tako da..., za uravnavanje stevila ribjih populacij so bolj pomembne kvote ulova, minimalne mere in varnostne dobe...
Sam tudi muharim po sladkih vodah (saj je rezim tak da drugega pac ne dopusca), pa bom celo tako rekel, lazje je dobiti postrv na muho ali nimfo kot na vijacenje v vecini razmer, a noben od teh puristicnih muharjev pa nebo priznal da je le to najmanj selekcioniran nacin lova salmonidov kar se tice lova podmerskih rib, ki so na ta nacin veliko pogosteje ulovljene kot na druge tehnike. Ne zanikam je lep nacin lova, sploh v smislu direktnega kontakta z ribo in uzitka pri drilu, a da bi ga pa neupraviceno poveliceval pa..., sploh pa ne pri lovu postrvi, ze kaksnega klena je veliko tezje nahecati na muho npr., da ne omenjamo potem se kaksnega krapa itd.
Ce smo za najbolj fer in prvinski lov rib, lovite na roke, brez kakrsnega koli pripomocka... (seveda se hecam, pa malo sarkazma ne skodi).

Na morju sm ze probal pred leti loviti igle in sicer na prejico, seveda funkcionera, zakaj nebi :D , sm pa ze tudi razmisljal da bi kaksno potezanko sprobal za brancini a nekako mi ni nikoli uspelo tudi to potem izvesti. Na muharjenje se pa drugace da loviti kratko malo vecino vrst rib, tudi ciplje npr. in sparide, na razne imitacije gamarusov in podobnega... ;)
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Muharjenje na morju

Post by Daniel R »

Kje pa bi muharil z obale? Imaš mogoče že izbrane kakšne destinacije?
Sprašujem zaradi tega, ker bi potem lahko tisti, ki špinamo in tisti, ki muharite skupaj hodili kam lovit, ker imamo tako iste ciljne ribe. S tem, da je muharjem verjetno še malo težje (verjetno ste malo omejeni z dolžino meta?).

Mene je samo zanimalo zakaj misliš, da je muharjenje najbolj prvinsko, nočem te nič napadati. Je pa tako kot je že Kren napisal, da se da tudi umetnim vaba zamenjati trojčke z enojčki in jim stisniti zalust. Me pa zanima, če tudi ti kdaj muhariš z voblerji?
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Muharjenje na morju

Post by RibAr »

DanielR:
Nič nisem vzel za hudo. Kot že rečeno, sem letos poleti šele začel muhariti in tehnika je res kar zahtevna, tako da sem zaenkrat pri suhih muhah in pri lahkih ličinkah. Za muharjenje na morju pa bo potrebno naštudirati še ribolov s potezanko. Z voblerji še nisem muharil, pa mislim da niti nima pretiranega smisla. Bolj smiselno bi se mi zdelo vijačiti z večjimi potezankami. Dolžina meta je res manjša kot pri vijačenju npr. z Duplexom, ampak se da. Kot rečeno stvar moram prej malo naštudirati in sprobati v praksi tudi na morju, potem bom pa lahko kaj iz izkušenj povedal, samo teoretizirati nima smisla.

Jolly:
Nobene zvrsti ribolova ne poveličujem - to je preprosto stvar osebnega okusa kot sem že napisal vprejšnjem postu, če se z menoj ne strinjaš pa tudi prav. Drugače najraje panuliram..

Je pa velika razlika, če ribo zapneš z voblerjem, ki ima 2 ali celo 3 trojčke velikosti 4 ali 6 ali pa z muho vezano na trnek 14 brez zalusti, slednja je prosta v parih sekundah in praktično nepoškodovana, prva pa...

Malo bom off topic, če se adminu zdi preveč pa naj ta del posta pobriše:
Se strinjam, da so pomembne predvsem kvote in spoštovanje lovopusta ipd., amapk če ribiške družine ne bi vlagale salmonidov v reke, bi vsaj v Savinji le-ti skoraj izumrli. Ribe so nas res počakale, ampak v kakšnem številu? Sem letos 3x lovil na Savinji (revir RD Šempeter) pa o postrvi ne duha ne sluha, da o lipanu sploh ne govorim (pa je to še pred 20 leti bil lipanski revir). Jaz menim, da je za ohranitev vrst pomemben tudi način ribolova. Na sladkih vodah (da ne bo pomote) je prepoved lova salmonidov z drugimi tehnikami po moje tudi pomembna. Že zato ker tehnika muharjenja ni tako enostavna in se je veliko ribičev niti ne loteva, pa še čuvajem je delo olajšano, saj muharja spoznaš že na daleč in ga ločiš od "špinarja". Kako težko je ujeti klena na muho sem pa izkusil v Bohinju, ko mi je uspelo ujeti le dva.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Muharjenje na morju

Post by Psycho »

Vidim, da sem odprl zanimivo temo in sem vesel za tak odziv! :yeah:
Tudi sam se strinjam, da je muharjenje precej zahteven šport, vendar se mi pa zdi po drugi strani tudi zelo atraktiven. Predvsem zato, ker si lahko sam izdelaš vabe in jih tudi preizkusiš. Možnosti so tako praktično omejene le z domišlijo in pa količino materialov, ki jih imaš na dosegu roke.
V planu imam tudi nabavo orodja za izdelovanje muh (kompletek, ki sem ga imel ko sem bil še mulc je izginil neznano kam :ojej: ) in pa tudi palice, role in vrvice.

Zdaj pa imam še eno vprašanja:
-Kako palico/rolo/vrvico mi priporočate, za seveda ne preveč denarja, ker sem študent :rofl:
Kolikor sem prebral na netu in pregledal na youtubu bi bila verjetno dobra palica srednje akcije in teže za začetek, ali se motim?
Moj cilj pa je naučiti se lova s potezanko in uporaba manjših pa do srednjih muh (kake 10cm beštije niti nebi uporabljal :bwahaha: ).
-Ali se mogoče da z isto opremo uporabljati tako majhne kot velike potezanke?
-Aja, pa verjetno bi se na morju dalo loviti tudi s plavajočo vrvico? Igle, skuše in podobno? seveda z daljšo predvrvico?
-Zanima me pa še nekaj o debelini predvrvic, saj sem v eni knjigi, ki jo imam doma prebral, da mora biti muharska predvrvica različne debeline (debelejša pri glavni vrvici in vedno tanjša proti muhi) in da ima to precej veze z razporeditvijo energije med metom? Koliko ima to veze v praksi?
(v knjigi sem naletel na neke tabele za debelino predvrvice, oziroma kako dolge kose različnih debelin moraš zvezat skupaj, da dobiš celo predvrvico dolgo recimo 2,5m za določeno vrsto ribe) ...in vse skupaj se mi zdi malo zakomplicirano... :wtf:

Se opravičujem, če sem z vprašanji malo zabluzil, ker nimam kaj dosti pojma o muharjenju, no v glavnem so mi znane samo osnove, pa še to večinoma samo v teoriji, prakse pa imam le par ur s suho muho, kot sem že omenil, leta nazaj. :oops:
Usus magister est optimus.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Muharjenje na morju

Post by RibAr »

Ja, zame je ta tema zelo zanimiva in fascinantna.

Kompleksna vprašanja, zahtevajo kompleksen odgovor.

Za začetek na kratko: vzemi palico klase #5 ali #6 in odgovarjajočo klaso muharske vrvice in role. Potreboval boš še podvrvico (backing), lahko vzameš tudi debelejši laks npr. 0,40mm. Predvrvica mora biti konična (na začetku debelejša, na konici tanjša) - dobiš jih že za nekaj € - lahko pa jih vozlaš sam iz laksov različnih debelin po shemah iz literature. Na koncu pride še trnica - končna predvrvica na katero je navezan trnek z muho. Med predvrvico in trnico imam jaz poseben mali obroček.

Glede izbire vrste muharske vrvice WF, DT, plavajoča ali toneča pa malo poglej po nitju ali literaturi. WF omogoča daljše mete in bi bila iz tega vidika bolj primerna za morsko muharjenje. Tudi predvrvice so različnih debelin in dolžin glede na vrsto uporabljene muhe.

Tudi jaz sem šele začel, ampak je pa veselje.
Post Reply