plima/oseka

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
goran7
Posts: 23
Joined: 05 Aug 2008, 14:19

plima/oseka

Post by goran7 »

Pozdravljeni.
Za tiste, ki res veliko lovite na morju, bi prosil, če lahko na kratko napišete, kako na splošno vpliva plima/oseka na prehranjevanje rib, predvsem sprašujem zato, ker me zanima večerni in nočni ribolov oz do kdaj se načeloma (približno seveda) splača vztrajati ponoči.

V eni izmed drugih tem je nekdo omenil tabelo plime/oseke...kje se da to najti in ali je ta tabela bistveno različna recimo za Istro in Dalmacijo?
Hvala in dober prijem,
Goran
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: plima/oseka

Post by tinker »

1. ob oseki se ribe umaknejo in se slabše prehranjujejo, oz. se ne,
2. prihajajoč plimni val pri ribah sproži nagon prehranjevanja, tok prinaša hrano, zbudijo se tudi predatorji,
3. torej, dobro se lovi z naraščujočo plimo in ob plimi,
4. seveda je plimni val odvisen od geografske lege, poišči plimne tablice za trst, reko, split.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: plima/oseka

Post by Psycho »

Se strinjam s Tinkerjem, dodal pa bi še to, da je ob polni in prazni luni intenzivnejša plima in tudi ribje hranjenje, ko je lunin krajec pa je plima šibka in tudi ribe malo manj delajo. Vsaj tako je bilo, ko sem jaz lovil na naši obali odkar gledam na plimo in oseko, ter luno. Je pa tudi res da se lahko tudi ob neugodnem momentu (lunin krajec in nizka voda) zgodi kak lep ulov, samo možnosti je manj, se mi zdi.

Na tem linku si lahko shraniš tabele plimovanja za letos za našo obalo. Zadeva je v pdf.ju.

http://www.arso.gov.si/vode/morje/Plima2011_a5_sun.pdf
Usus magister est optimus.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: plima/oseka

Post by RibAr »

Dodal bi še tole:

Tako ob plimovanju (naraščanju vode) kot tudi on oseki (upadanju vode) prihaja do morskih tokov, le smer toka je različna. Tudi aktivnost ribjih vrst je zato različna, nektere se bolj prehranjujejo ob oseki, druge ob plimi. Večja kot je hitrost toka (strmejša krivulja na tablicah), bolj so ribe aktivne.

Glede lune: ob polni luni se ribe lovijo običajno slabše, kljub visokim plimam, lignji pa odlično.

Potem pa je tu še veter in vremenske razmere (oblaki, padavine, tlak, temperetura vode in zraka..) in čas dneva. Načeloma so ribe najaktivnejše ob svitu in večernem mraku.

Še najboljši rezultati so takrat, ko se poklopijo vsi dejavniki, takrat padajo kapitalci.
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: plima/oseka

Post by kumlazo »

Vsaka cast ribar...podpisem cisto vse kar si napisal. Tocno tak je in nic drugace, vse ostalo so samo neke teorije, ki pa preverjeno ne drzijo.
simpep
Posts: 15
Joined: 02 Dec 2013, 10:57

Re: plima/oseka

Post by simpep »

Na internetu sem slučajno naletel na stran z plimo in oseko po posameznih mestih v Jadranu http://www.izor.hr/web/guest/visoke-i-niske-vode in pa stran z morskimi tokovi v jadranskem morju http://oceanlab.cmcc.it/pages/index.php?model=AFS#
Kar sem na hitro pogledal mi deluje kar uporabna zadeva, mogoče pride prav še komu.
jernejm
Posts: 4
Joined: 19 Aug 2013, 17:27

Re: plima/oseka

Post by jernejm »

Za tiste k mamo telefon z androidom - na google play je zastonj aplikacija, ki kaže ažurne podatke z boje vida, smer vetra, jakost vetra, temperatura na površini in dnu, slanost......hkrati pa še plimovanje za vsak dan posebej. Zakon zadeva.

P.S.
Hvala g. Valenčič!!!
Zolja
Posts: 63
Joined: 25 Mar 2013, 09:26

Re: plima/oseka

Post by Zolja »

S tem da naj te "slabi" pogoji ne odvrnejo od ribolova. Velikokrat se dobro lovi tudi ko vse tabele in teorije kažejo na slab ribolovni dan. Pojdi ko imaš čas oz. kar se da pogosto.

lp Zoran
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: plima/oseka

Post by albacore »

Zolja wrote:S tem da naj te "slabi" pogoji ne odvrnejo od ribolova. Velikokrat se dobro lovi tudi ko vse tabele in teorije kažejo na slab ribolovni dan. Pojdi ko imaš čas oz. kar se da pogosto.

lp Zoran
:yeah:
.......... LP
Image
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: plima/oseka

Post by albacore »

albacore wrote:
Zolja wrote: Pojdi ko imaš čas oz. kar se da pogosto.

lp Zoran
pa še 1x

:yeah:
.......... LP
Image
Post Reply