Lov ušate

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Lov ušate

Post by kr'en »

Ušato ponavadi lovim zgodaj zjutraj, ko se na vzhodu ravno začenja svetlikati. Če ujamem kakšno je to v tem času. Pozneje, ko sonce že bolj vzide pa ponavadi nimam prijemov, saj se ušate odmaknejo od pomola in niso več zainteresirane. So pa potem tudi ure sredi dneva, ko grizejo in se da kakšno ujeti.

Na glavni laks, ki je ponavadi premera 0,25 mm najprej navlečem stopper, nato angleški plovec(to je plovec ki ima na spodnjem delu nameščeno obtežitev). Glavni laks in predvrvico povežem z vrtiljko. Predvrvice odmerim od 30 do 50 cm (različno, odmerim kar tako, po občutku). Predvrvica mora biti obvezno fluorokarbosnka premera 0,20 mm ali manj.
Trnek pa dam tudi bolj po občutku, ne premajhnega pa ne prevelikega, oziroma kar pač najdem v torbi.
Svinca za obtežitev ne dam, ali pa zelo malo, ravno toliko da stopper pride do ušesca pri plovcu.
Mislim, da je pomemben faktor tudi, da na laksu ni obtežitve, saj potem vaba z trnekom plava bolj naravno in je manj sumljiva za ušate.

Image

Image

Ko so zapete na trnek se zelo borbene in sem imel tudi že primer ko sem jo skoraj že prijel z roko pa se je snela. In padla nazaj v vodo.

S tem sistemom pa sem po naključju ujel tudi brancina, ki bi mi palico skoraj potegnil v vodo.
Image
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Lov ušate

Post by lojz »

Pozdravljen!
Ali pri vaglerju( Ang. plovcu) samo antena gleda iz vode?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov ušate

Post by kr'en »

Tako je. Najbolje je, da gleda ven samo nekaj centimetrov antene, sicer se jo težko opazi, ampak riba ob povleku vabe čuti manj odpora, kar je boljše.
Image
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Lov ušate

Post by lojz »

Opiši prosim kakšne vabe pridejo v poštev in velikost trnka .
L.p.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov ušate

Post by kr'en »

Za vabo največkrat uporabljam trak lignja. Drugače pa lahko uporabiš marsikaj, pastelo, velikega črva, kruh, sardelo.

Kar se tiče trnka, hm....Ponavadi je kakšen bolj dolgo vratni znamke mustad velikost 6 (lok je 8 mm), imam pa tudi ene mustadove malo večje,ampak žal nevem velikosti (sem izmeril lok in je natanko 1 cm).
Image
Zbiljc

Re: Lov ušate

Post by Zbiljc »

Hm, opisal si način, kot se ga v sladki vodi uporablja za lov podusti...

Mi vedno lovimo s "kroglico", na njej pa predvrvica s tremi ali štrimi trnki, zadnji je bolj kot ne za vabo, je večji. Se pa da tudi ujeti kako kapitalno ribo na zadnji trnk. Lovi se na črva, kruh, gidice, sipo,...
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov ušate

Post by kr'en »

Za sisteme za lov na sladkih vodah ne vem...Sem lovil le kratek čas tam, sem imel neko poletje tako obdobje, ampak me ni pritegnilo in sem prešel na morski ribolov. Ne vem kje sem pobral tole z vaglerjem :? morda v kaki reviji oz. precej verjetno da v kaki reviji.
Image
miša
Posts: 11
Joined: 21 Jul 2008, 23:30

Re: Lov ušate

Post by miša »

V Pi v glavnem lovimo ušate na kostne črve, na krajih kjer je močnejši tok,po sončnem zahodu v temi in v glavnem imamo kinder jajček s svečo za plovček, da se v nič ne zatika pri metu. Naveza cca 1,5m florcarbon od 020 do 0,25 in trnk Jaguar 6 (ta se je izkazal kot najboljši)
Lep pozdrav,
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lov ušate

Post by proton »

Ko sem bil eno leto v Osorju (Lošinj) sem videl Italijana, ki je v dveh urah potegnil ven 20 ušat! imel pa je zanimiv način - nobenega plovca, samo dva trnka na koncu in pred njima dve majhni uteži, da se mu ni zamotaval laks in je bolj daleč vrgel. Ko je vabo vrgel v vodo je samo počasi vlekel k sebi in praktično vsakič je imel eno gor! Za vabo je pa uporabljal nekakšno pastelo.
Res je imel izdelan sistem, pa tudi rib je bilo tam veliko. Tip je pač znal...
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Lov ušate

Post by Jolly »

Ta sistem italjana je dokaj ucinkovit ja (tudi za igle), ce zelis pa se daljsi mete pa enostavno dodas vodno kroglico (prozorna varjanta) na drugo stran kroglice 1 do 1.5m predveza in dva trnka vezana zaporedno en za drugim v razmaku 2 do 5cm, za vabo pa lahko koristis lovko lignja ali kozico iglice/ciplja itd., sistem vrzes kar se da dalec in pocasi vleces proti sebi.
Post Reply