Vprašanja začetnikov

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Vprašanja začetnikov

Post by JaTo »

tudi jaz sem premišljeval, da bi svinec solzico zamenjal za olivo. Dostikrat se mi je zgodilo, da je bila solza tista, ki je zapela med skale in sem zato zgubil celo navezo.
Tale dodatek http://www.loribu.si/cid=263&pid=1181, pa sem že uporabljal, sam sem imel ravno tako probleme z motanjem laksa (veliko manjše, vendar je še vedno prisotno).
Ima pa tudi Albacore prav, nekajkrat se mi je zgodilo, da se je pri zapetju svinca odtrgala plastika in sem pustil v vodi samo svinec, medtem ko sem navezo povlekel ven (enkrat celo s pirko na trku).

Vem, da je Lead Clip Maxi STONFO namenjen proti motanju in lih to me moti. Kaj delam narobe, da se mi, cca 30% primerov, še vedno zamota (utež je solza).

moja naveza:
trnek (vaba 90% ligenj ali sardela) - predvrica FC (ponavadi 0,25) cca 30-40 cm dolga - sponka z vrtljivko, ki predvrvico spoji z glavnim laksom - gumirana kroglica, da ublaži udarce na vozel - Stonfo (gor 60 oz. 70 g. utež - do sedaj v obliki solze).
In to je to.

Je možnost, da falim pri metu? Pri metu poizkušam čimbolj upoštevati navodila, ki sem jih dobil od prodajalca v Colombo sportu. Kaj pa ko pade v vodo, so kakšne finte, ki jih je potrebno vedeti (male skrivnosti velikih mojstov)?

Problem je, da sem precej nesiguren, kakšno je stanje naveze ko čakam in sedaj poizkušam to motanje zmanjšati na minimum.
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Vprašanja začetnikov

Post by blisk »

Sam uporabljam tak sistem proti zapletanju
http://www.trofeja.si/ribiska-trgovina/ ... nd-fishing
ne ravno tega, podobnega. V primeru lova na škrapastem terenu vežem svinec na kratek kos laksa in nato na antitangle. V primeru zapenjanja zgubim samo svinec.
Problem olive je da ko pade med dva kamna zgubiš celo navezo, seveda ponavadi z ribo vred :grrr:
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Vprašanja začetnikov

Post by albacore »

JaTo wrote:tudi jaz sem premišljeval, da bi svinec solzico zamenjal za olivo. Dostikrat se mi je zgodilo, da je bila solza tista, ki je zapela med skale in sem zato zgubil celo navezo.
Tale dodatek http://www.loribu.si/cid=263&pid=1181, pa sem že uporabljal, sam sem imel ravno tako probleme z motanjem laksa (veliko manjše, vendar je še vedno prisotno).
Ima pa tudi Albacore prav, nekajkrat se mi je zgodilo, da se je pri zapetju svinca odtrgala plastika in sem pustil v vodi samo svinec, medtem ko sem navezo povlekel ven (enkrat celo s pirko na trku).

Vem, da je Lead Clip Maxi STONFO namenjen proti motanju in lih to me moti. Kaj delam narobe, da se mi, cca 30% primerov, še vedno zamota (utež je solza).

moja naveza:
trnek (vaba 90% ligenj ali sardela) - predvrica FC (ponavadi 0,25) cca 30-40 cm dolga - sponka z vrtljivko, ki predvrvico spoji z glavnim laksom - gumirana kroglica, da ublaži udarce na vozel - Stonfo (gor 60 oz. 70 g. utež - do sedaj v obliki solze).
In to je to.

Je možnost, da falim pri metu? Pri metu poizkušam čimbolj upoštevati navodila, ki sem jih dobil od prodajalca v Colombo sportu. Kaj pa ko pade v vodo, so kakšne finte, ki jih je potrebno vedeti (male skrivnosti velikih mojstov)?

Problem je, da sem precej nesiguren, kakšno je stanje naveze ko čakam in sedaj poizkušam to motanje zmanjšati na minimum.
Uporabljam isti sistem ( svinec solza 50 - 100 gr z vrtljivko )in ni motanja. Probaj z navadnim najlonom namesto FC in z velikim kosom vabe. Če je velik kos vabe tone svinec zelo hitro in ker vaba ustvarja upor se že med tonjenem nekoliko izvleče in je na dnu potem teh 30-40 cm predvrvice hitro 1 -1,5m oddaljeno od svinca .....
.......... LP
Image
Zolja
Posts: 63
Joined: 25 Mar 2013, 09:26

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Zolja »

Saj je že nekdo omenil pred mano. Ko sem še jaz gruntaril sem imel manj zamotavanja ko sem delček sekunde preden je sistem padel v vodo zaustavil odmotavanje laksa s prstom, in ga držal, z dvignjeno palico dokler sistem ni padel na tla. Govorim za malo večje vabe, cela sardela, velik kos lignja, velik bibi itd. Ko vaba tone proti dnu, zaradi svoje asimetričnosti dela majhne ali večje kroge, spet odvisno od velikosti vabe, hitrosti tonjenja, dolžine predvrvice itd. Če je sistem pod napetostjo se ustvari večji kot med rotirajočo vabo in špago/laksom in se s tem zmanjša možnost zapletanja... Glej mojo umetniško slikico :) .
Tudi ko je enkrat vaba na tleh se mi je pokazalo da je pomemben kot glede na tok. Vedno sem imel manj težav če sem imel sistem postavljen bolj s tokom kot proti toku. Glej mojo drugo umetniško slikico :) .

LP Zoran

Image

Image
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Vprašanja začetnikov

Post by JaTo »

Hvala vsem.

Zolja odlične slike :yeah:
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Anze »

Jaz sem uporabljal ze različne "mehanike" proti zapenjanju, vendar se mi je do slej najbolje obnesel svinec solzaste oblike, ki ga obrnem tako da daljša špica gleda proti vabi (svinec z luknjo, ki deluje kot drsni). Čeprav se to sliši kot katastrofa, deluje. Pomaga tudi debelejši laks ki se ne razteza. Npr ko mečeš z roko z 0.80mm laksom in zapnes, samo na kratko cukneš in svinec odskoči, če imaš mehek laks, ga samo počasi nateguješ in svinec zleze v špranjo. Če pa zapneš s trnkom je pa tako ali tako vseeno :)
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Vprašanja začetnikov

Post by JaTo »

Ta teden grem na ribolov, pa imam namen prvič lovit s črvi (koreano, americano,... ne vem še točno, ker bom pred ribolovom skočil v FMK). Glede na to, da je to prvi tak izlet imam kar nekaj vprašanj.
Zanima, katero velikost trnek uporabljate. Jst imam owner s zalustjo 1 in 2 - bo to uredu, ali moram kupit drugačno obliko trnka?
Na trnek jih montirate z iglo, ali klasično?
Glede na to, da bom imel tudi sardele, je za celodnevni ribolov ena škatla črvov dovolj?
Aja, pa še to, če se ne motim morajo biti črvi na hladnem, ane?

lp

jaka
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Vprašanja začetnikov

Post by sova »

Jaz uporabljam najveckrat trnke za SC, ki imajo daljsi vrat in do dve zalusti na vratu velikosti 2 ali 3. Ena skatla za cel dan? Odvisno od dogajanja, ce je pestro lahko tudi zmanjka crvov, ce ni, je pa tudi ena skatla prevec. Crve, ce ne lovis, je bolje imeti na hladnem v hladilniku. Na trnek jih montiram z iglo, ce montiram celega, cene pa kar z roko. Imam pa obe igle za motazo preko predvrvice in iglo za montazo preko trnka.

lp.
Image
špeci
Posts: 476
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Vprašanja začetnikov

Post by špeci »

Kaj bi se dalo lovit danes na dežju na slovenski obali.
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Vprašanja začetnikov

Post by CBB »

špeci wrote:Kaj bi se dalo lovit danes na dežju na slovenski obali.
Barve ne:) drugače pa je to precej splošno vprašanje, ki bo dalo splošen odgovor.
Če znaš daleč zabrisat lahko kak ribon zagrabi, če boš spinal lahko brane upali ali pa kaka igla... Lignji tudi menda so...
Post Reply