Vprašanja začetnikov

Plovec, A volo, Muharjenje in druge tehnike
Post Reply
nikohari

Vprašanja začetnikov

Post by nikohari »

živjo

sem niko,in ribarim večinoma na jezerih :fish: . natančneje sem krapar. sedaj me pa zanima kak se lovi na morju :jadranje: . Imam teleskopsko palico. Povejte mi kakšen plovec,trnek,vabo,... rabim. in ali lahko lovim na pomolu. pa še katere ribe lahko tam sploh ulovim hvala že vnaprej in lep pozdrav. P.s brez brezveznih komentarjev :D :blabla: :damn:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Vprašanja začetnikov

Post by kr'en »

Niko pozdravljen na forumu.

Glede na to, da si krapar znanje, ali vsaj nekaj znanja že ima iz ribolova, torej lahko mirno to znanje preneseš še na morje in ga tam malce prilagodiš razmeram.
Plovec je precej odvisen od tega kaj loviš, s koliko obtežitve itd, podobno kot na sladkih vodah. Sam največ uporabljam angleški waggler z čim manj obtežitve, s tem sistemom domala ujamem vse ribe ki se jih da ujeti v priobalju.

Vaba, e tukaj se lahko napiše cel romam, vaba je odvisna od tega kaj bi rad ujel. Jaz ponavadi uporabljam kar univerzalno vabo- trak lignja. Nanj prime vse, od pirk, ušat, tudi brancin, šarg. Ma vse, ni da ni.
Edino če hočeš ciplje lovit ali salpe ligenj nebo vredu vaba saj se ti dve vrsti hranita pretežno z rastlinjem. Za ciple ti je dober kruh ali kakšna pastela (zmes kruha in zdenka sira, ali pa zmes moke, zdenka sira in zmletih slanih sardel,...), za ciple sem tudi slišal da prijemljejo na čreva od sardel.

Okoli pomolov se ponavadi zadržujejo razni ciplji, ušate, špari , tudi šnjuri, potem tik ob pomolu najdeš guate in babice. Pa pirke, te so še posebej požrešne in ti ista riba prime celo večkrat v enem ribolovu. Ter še mnoge druge večje ali manjše ribe.

Žal si postavil zelo splošna vprašanja, na katera se točne odgovore težko poda. Ko boš vedel natančneje kaj bi rad ulovil bomo lahko dali bolj specifične odgovore.

Drugače ti pa za začetek toplo priporočam knjigo od Žarka Benčiča z naslovom: Z trnkom po Jadranu. Je zelo uporabna knjiga in boš izvedel v njej vse kar rabiš za začetek ribolova na morju, bodisi z obale ali iz čolna.

Kot admin:
Tvojo temo sem premaknil sem, ker je bila postavljena neustrezno glede na njeno vsebino. Hkrati sem tudi naslov spremenil, da bo bolj ustrezen razdelku foruma.
Image
klemen11
Posts: 3
Joined: 29 Oct 2009, 11:58

Re: Vprašanja začetnikov

Post by klemen11 »

Jaz sem tud začetnik v ribolovu,večino časa vijačim na blejskem jezeru,čez poletje imam pa namen jiti tud na morje in bi tudi tam lovil,zdaj me pa zanima glede opreme bo vredu če bi uporabljal kar špinersko palico in rolo,lovil bi pa na plovec al pa malo premetaval kake blestivke....Kaj se da ujet na tehniko vijačenja v našem morju??Zanimalo bi me še katere trnke(firma pa model trnka) je najboljše uporabljati in katere velikosti le teh.Pa še to a rabim jekleno predvrvico za vijačenje na morju?? ;)Pa zanimalo bi me ali je na morju omejeno število palic na katere lahko lovimo??Lovil bi na 2 palici če je to sploh dovoljeno...
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Vprašanja začetnikov

Post by tinker »

Klemen živijo,
Lahko loviš tudi s spin opremo na plovec ni problema.

Če te zanima naše morje in vijačenje ti lahko priporočim samo lov na iglice (te so edina sigurna riba, ki je za stvar)...iglice se najbolje lovi na majhne svetleče (srebrne) žličke npr. tipa kastmaster.
Jeklene predvrvice na morju nikoli ne rabiš, edino če loviš ponoči na grund ugorja...za ostalo pa ni panike.
Iglice zelo uspečno loviš tudi na plovec oz. vaserkuglo, najprej z mrežico naloviš nekaj gavunov, jih natakneš na mali trnek in to je to.
Lahko loviš na dve palici.
Ih4n3c
Posts: 3
Joined: 20 Jun 2010, 18:38
Location: Domžale; Ihan

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Ih4n3c »

Lep pozdrav!

Sem novo pridruženi član tega foruma, prav tako pa tudi laik v lovljenju rib.
Zato bi vas vprašal če je za lovljenje na grund (upam na met okoli 80m) dobra spin rola ali bi mogel loviti z long range?

Hvala za pomoč in vsem lep pozdrav,

Dejan

P.S. -Palica Zepre Matrix 40 (4 m, akcija 150g, utež bi uporabil 100g)
-Rola Zepre TC 6000 (rola o kateri vas sprašujem)
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Vprašanja začetnikov

Post by kr'en »

Pozdravljen in dobrodošel.

Mislim, da ti nebi smel bit problem doseč tako daljino z to konfiguracijo kot si napisal.

Je to tale rola?
Image
Image
Ih4n3c
Posts: 3
Joined: 20 Jun 2010, 18:38
Location: Domžale; Ihan

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Ih4n3c »

Ja to je ta rola, le da imam jaz (mislim da) lanski model bistvena razlika pa je prenos, ki je 4.1:1.

No bolj me zanima kakšna je razlika med temi rolami, kajti sledečo rolo sem kupil danes pa me zanima ali je dobra tudi za grund, ter kakšni meti so s to konfiguracijo možni.

Ali je za laika dobra ali naj jo zamenjam za long range, uporabljal jo bom pa predvsem za tak ribolov?

LP, Dejan
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Vprašanja začetnikov

Post by kr'en »

Hja, tole, vsaj na videz, ni longcast rola, ker ima bolj nizko in globoko špulo. Za longcast role je bolj značilna visoka špula, ki omogoča lažje odvijanje laksa dol.

Tile dve sta recimo longcast

Image


Neki hudi long range se najbrž ne boš mogel it, čeprav 80 metrov bi skoraj moral spravit skupaj.
Dolžina meta seveda zavisi tudi od debeline laksa in teže svinca, ter še od raznih drugih dejavnikov.
Image
Ih4n3c
Posts: 3
Joined: 20 Jun 2010, 18:38
Location: Domžale; Ihan

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Ih4n3c »

No po sem se danes ponovno sprehodil in zamenjal rolo in sicer sem kupil ravno to, ki je prikazana zgoraj (HURRICANN THOOR R6000).
Ta vikend jo skupaj z novo palico stestiram v Červarju pa upam da bo kaj uspeha.

Še enkrat hvala za pomoč.

LP, Dejan
User avatar
Mravlak
Posts: 10
Joined: 29 Jun 2010, 22:57
Location: Velenje

Re: Vprašanja začetnikov

Post by Mravlak »

Mene pa zanima k piše da je najlon 9,5 kg pol pa probam vzdignat 5kg utež se mi pa strga
Image
Post Reply