Spinn rola in palica

Shore jigging in spinning z obale
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: Spinn rola in palica

Post by Twinman1979 »

Živjo!

No sem mi je kar zdelo, da sem gledal pretrde palice. Tole sem še trenutno našel, bom pa šel še po trgovinah:

http://www.morski-ribolov.net/viewtopic.php?f=15&t=457
ali
http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=3621

Morda kar katera od teh dveh?

Glede rol sem pa prej gledal edino št. ležajev in tudi malo glede na ceno, kar je očitno zmotno. Je šimano res tako hud da s pol manj ležajev dela bolje? Sicer je tale Exage 4000 res kar jezna že na pogled...

Glede laksa/vrvice bi prosil za pojasnilo....brez izkušenj glede metanja nisem....samo poglabljal se nisem v opremo nikoli. Potem je sledila 10 letna pavza, zdaj pa bi rad resneje pristopil. Kaj so glavne razlike in pogoji?

Hvala za odgovor.

Peter
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spinn rola in palica

Post by tinker »

Bushwacker bo sigurno ok (sem bral dobre kritike po forumih, sicer za postrvi, klene, smuče...ampak, brancin ni daleč od tega :rofl: ). Mičkeno mene osebno moti njegova dolžina, ker sam sicer preferiram 2.7-3m spin palice za morje. Npr. naš Admin pa krajše 2.4m, eni celo 2.1m ....stvar osebne preference.

Št. ležajev v cheap rolah je marketinški nateg !!! Shimano Baitrunner ST model z 2 ležajema dela 1000x bolje od XY kitajske role z 14 ležaji.....
Glej, Shimano je največji svetovni proizvajalec ribiške opreme, ima znanje, tradicijo in kvaliteto izdelave. Exage model je soliden oz. zelo solidna rola za precej resno vijačenje. Tako sladkovodno kot morsko, ker ni saltwater ready, ga po uporabi stuširaj in posuši. Pa ti bo delal 10 let. XY role s 14 ležaji bodo delale en dopust. Garant.

Začni z 0.22mm najlonom, lovi kako sezono ali dve. Da dobiš občutek metanja in navijanja. Špage se rade fecljajo in zahtevajo določeno pravilno ravnanje...navijanje vedno pod obremenitvijo, nikoli labavo, z roko zapirati preklopnik po metu in začeti navijati z napeto špago, pri jiganju/tvičanju/jerkanju paziti, da se ne delajo zanke....še to, Exage je tudi braid ready rola ! Kar ti bo prišlo prav, ko boš prešaltal na špage.
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: Spinn rola in palica

Post by Twinman1979 »

OK, sem se odločil za Exage 4000, zelo dobra razlaga....saj ne bo pretežka ne? Glede palice mi samo še povej v čem je fora 2.7 ali 3.0m - daljši met? Krajše sigurno ne bi vzel - toliko se poznam, sploh pri teh novih ultra lahkih palicah se bojim da s prekratko sploh ne bi mel občutka. Se bom zapeljal danes še do ene trgovine v Kosezah pogledat kaj od palic imajo pa bi več informacij prav prišlo. 3.0m namreč ne najdem veliko v tej akciji.

Hvala

Peter
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spinn rola in palica

Post by tinker »

Ima 360g kar je še znosno za size 4000 (vse pa tudi ne moraš imeti :rofl: ).
Ja, daljša ročica, daljši met. Eni imajo pa rajši krajše palice, ker se z njimi lepše vodi vabe, imaš več občutka...pozdravi Maxija v Kosezah in pazi, da ti ne bo prodal svojega Lesatha :rofl:
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Spinn rola in palica

Post by blisk »

Twinman dolžina palice je odvisna od tega s kakimi vabami misliš lovit. Če misliš metat voblerje in žlice potem komot dolga palica, če pa misliš lovit po plitvem s poperji in wtd vabami ti ne priporočam daljše od 2,4 m
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spinn rola in palica

Post by tinker »

blisk wrote:Twinman dolžina palice je odvisna od tega s kakimi vabami misliš lovit. Če misliš metat voblerje in žlice potem komot dolga palica, če pa misliš lovit po plitvem s poperji in wtd vabami ti ne priporočam daljše od 2,4 m
Res je !
Sam brankote preganjam 99% s klasičnimi voblerji, 1% stick baiti (wtd), popperji in "žlice".
Izvajam klasično enakomerno navijanje s občasnim cukanjem...
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: Spinn rola in palica

Post by Twinman1979 »

To zadnje je tudi moje izhodišče....ostalo bom že preživel oz. improviziral. Super forum. Hvala fantje!
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: Spinn rola in palica

Post by Twinman1979 »

Še eno zadnje, da ne bi kupoval neumnosti.....s katerimi vabami se splača začeti, da ne kompliciram preveč in da dobim felling? Koliko se te zadeve trgajo, koliko vzeti na rezervo?
Pa a ste tale link tudi prej videli?
http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=3920 - sem še enkrat prebral in videl da se pogovarjamo o Prologic palicah, ker sem hotel dati zraven to za primerjavo?
Last edited by Twinman1979 on 06 Jun 2012, 12:58, edited 2 times in total.
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spinn rola in palica

Post by tinker »

Začni s Rapala Max Rap, dolžina 11 in 13 cm. Tone ca 0.4-0.5 m.
http://trofeja.si/ribiska-trgovina/arti ... ala-maxrap
11 cm za sedaj, 13 cm za jesen/zimo. To je tipičen branko vobler, lepo leti in lepo dela.
Nanj se ujame tudi ušate, pirke, pauke...pa še kaj.

Koliko na rezervo ?! Odvisno od ribiča :rofl: , sam mam približno 30 kom branko voblerjev...kaj pa vem, začni s tremi do petimi...za malo globljo vodo vzemi še kakega X Rap-a (tone kak 1.5m)
http://trofeja.si/ribiska-trgovina/arti ... ala-x--rap
V dolžini 10cm.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Spinn rola in palica

Post by kr'en »

tinker wrote: Npr. naš Admin pa krajše 2.4m, eni celo 2.1m ....stvar osebne preference.
Preferiram dolžino palice glede na teren. V strunjanski plitvini in kanalu je 2.1 zakon. Na skalah in plažah imam raje 2.7.

Daljša palica ti služi za dvoje; Prvo je daljši met in drugo boljša kontrola ribe pri drilanju.

blisk wrote:Twinman dolžina palice je odvisna od tega s kakimi vabami misliš lovit. Če misliš metat voblerje in žlice potem komot dolga palica, če pa misliš lovit po plitvem s poperji in wtd vabami ti ne priporočam daljše od 2,4 m
Amen
Image
Post Reply