Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
TBostjan
Posts: 18
Joined: 18 Feb 2017, 13:29

Re: Shore Jigging

Post by TBostjan »

Zmeraj z roko.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Lovi se v vsakrsnem vetru! Jaz sem tudi lovil vceraj...pa sem ze v dosti hujsih razmerah.
Meces vedno ali direkt v veter, ali pa z vetrom. Bocno raje ne zaradi trebuha spage.
Spaga mora biti trdo navita na rolo, ce je mlahava, se odvija vec navojev istocasno in se feclja. Zadnjih 10m pred obalo jig samo navijaj enakomerno. Da se lepo zlozi. Vsake toliko vrzi dalec in samo navijaj hitro, da se spaga lepo zlozi.
V vetru, kot vceraj, se uporablja tezke jige....da kam sploh tone kaj. Sej lahki jigi tudi v vetru letijo, tonejo pa ne, ker veter spago v luftu drzi.
TBostjan
Posts: 18
Joined: 18 Feb 2017, 13:29

Re: Shore Jigging

Post by TBostjan »

Ok :rofl: hvala
TBostjan
Posts: 18
Joined: 18 Feb 2017, 13:29

Re: Shore Jigging

Post by TBostjan »

Sm potuhtal. Špago sem odvil in še enkrat navil tako da jo je rola sama gor zložila ker prej je bila navita na uno mašino iz trgovine. Zdej stvar funkcionira tako da Lucky day. :yeah:
User avatar
riper
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2017, 00:12

Re: Shore Jigging

Post by riper »

imam par vprašanj ;) .....glede špage in sicer ali je bolje, da mi jo navijejo gor v trgovini na strojček al je bolje, da to naredim sam? Na youtubu sem opazil, da jo pogosto nivajajo gor skozi vlažno krpo...je to obvezno in priporočljivo, al je to samo zato, da se špaga lepše zloži na špulo?
Ali na Shimano špulo navijete predhodno najprej monofil, da špaga ne zdrsuje?
Kater fluorocarbon priporočate za SJ in s katero debelino FC običajno lovite z jigi 30-60g?
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Shore Jigging

Post by zmešan »

Tkole je.Najbolš je,da naviješ sam,ker rola navija križno.Če boš dal naviti v trgovini boš mpral vseeno odvit večino in šeenkrat navit.S podlaganjem je tako,nujno ni je pa priporočljivo.Za 40-60 gramske jige ,bi jaz dal najmanj 0,40 fc.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

Špago navijaj s koluta direkt na rolo. Skozi krpo jo navijajo zato, da te špaga ne poreže...ker se jo mora navijati pod napetostjo, da je na trdo navita - to je bistveno !! Na trdo, ne labavo...

Ne rabiš podlagat zaradi zdrsovanja...če oviješ špago naokol 4-5x in narediš vozel, bo držala navijanje bp. Podlaga se zato, da se lahko napolni špula do roba. Špage imajo majhne premere. Navije se jo do 1mm pod rob špule, nič več.

Leader premer je odvisen od lovine:

zubo, gof = 0.60mm - 0.70mm (zaradi abrazije, ne zaradi nosilnosti)
srednji rang = 0.45 mm je čisto OK

Zate zadostuje okol 0.40mm.
User avatar
riper
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2017, 00:12

Re: Shore Jigging

Post by riper »

tinker wrote: 30 Jun 2017, 10:51 Špago navijaj s koluta direkt na rolo. Skozi krpo jo navijajo zato, da te špaga ne poreže...ker se jo mora navijati pod napetostjo, da je na trdo navita - to je bistveno !! Na trdo, ne labavo...

Ne rabiš podlagat zaradi zdrsovanja...če oviješ špago naokol 4-5x in narediš vozel, bo držala navijanje bp. Podlaga se zato, da se lahko napolni špula do roba. Špage imajo majhne premere. Navije se jo do 1mm pod rob špule, nič več.

Leader premer je odvisen od lovine:

zubo, gof = 0.60mm - 0.70mm (zaradi abrazije, ne zaradi nosilnosti)
srednji rang = 0.45 mm je čisto OK

Zate zadostuje okol 0.40mm.
eni dajejo tudi duct tape, da špaga ne zdrsne, pri Daiwi je pri novejših rolah na špuli že vgrajen gumiran prstan, ki preprečuje zdrs špage.
Jaz bom dal gor na Saragoso 6000 SW Gosen PE3 špago.
Kar se lovine tiče...težko je predvidet kaj se na dnu skriva in kaj bo vsekalo (če sploh bo kaj) :D ...upam, da bodo zuboti in pagri (le teh naj bi bilo tam največ, vsaj tako pravi domačin Ante, ki je ribič od majhnih nog) :yeah: ...torej FC predvez bo med 0.40 in 0.50mm ;)
kar se FC predvezov tiče, ponudba FC je velika, razlike v cenah tudi....je tudi razlika v kvaliteti tako velika al je to le še en marketinški nateg?
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Shore Jigging

Post by febola »

Ni ni. Prvo FC uporabljamo da je naveza pri vabi nevidna in vzdržljiva pri drgnjenju ob kake skale. Kako močna bo naveza je pa odvisno od najšibkejšega člena in to je vozel. Dejstvo je da nekateri produkti hitro počijo pri vozlu ali pa se kar samo pričnejo luščiti. Cena ne pove kateri FC je boljši ampak izkušnje. Sem že videl renomirane FC ki so pokali že ob zategovanju vozla. Na splošno bi priporočil Varivas Shock Leader. Dobro razmerje med ceno in kvaliteto. Vedi da je potrebno predvez negovati. Vedno veži vozle ko greš lovit. Menjaj predvez takoj ko čutiš kako poškodbo. FC je občutljiv na UV in vodo (menjaš tudi če ni poškodb). Najhuje je to izkusit ob izgubi ribe življenja :NO:
User avatar
riper
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2017, 00:12

Re: Shore Jigging

Post by riper »

febola wrote: 03 Jul 2017, 11:56 Ni ni. Prvo FC uporabljamo da je naveza pri vabi nevidna in vzdržljiva pri drgnjenju ob kake skale. Kako močna bo naveza je pa odvisno od najšibkejšega člena in to je vozel. Dejstvo je da nekateri produkti hitro počijo pri vozlu ali pa se kar samo pričnejo luščiti. Cena ne pove kateri FC je boljši ampak izkušnje. Sem že videl renomirane FC ki so pokali že ob zategovanju vozla. Na splošno bi priporočil Varivas Shock Leader. Dobro razmerje med ceno in kvaliteto. Vedi da je potrebno predvez negovati. Vedno veži vozle ko greš lovit. Menjaj predvez takoj ko čutiš kako poškodbo. FC je občutljiv na UV in vodo (menjaš tudi če ni poškodb). Najhuje je to izkusit ob izgubi ribe življenja :NO:
hvala...to sem hotel slišat :yeah: ...ker razpon v cenah tudi pri FC je ogromen, pa tako kot pri vsaki stvari ni nujno, da dobiš najboljše kar ponuja trg ;) ....nisem pa v nobeni naši trgovini zasledil Varivas FC...a kupuješ FC prek neta?
Post Reply