Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
OnkelBenno
Posts: 6
Joined: 26 Apr 2017, 19:35

Re: Shore Jigging

Post by OnkelBenno »

Sem na Hvaru, Ivan Dolac a morda kdo pozna kaksen teren za SJ. Lani sem v Bojanic badu lovil lampuge samo letos jih se ni. Sedaj pa ze pocasi obupam, ker se nic ne prime.
OnkelBenno
Posts: 6
Joined: 26 Apr 2017, 19:35

Re: Shore Jigging

Post by OnkelBenno »

Se nekaj, tu je teren res zmesan, skale, ceri, trava etc... Denarnica se tanjsa vsak dan... uporabljate pri takem terenu trojcke na koncu jigga ali samo assist hook?
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

OnkelBenno wrote: 09 Aug 2018, 10:28 Sem na Hvaru, Ivan Dolac a morda kdo pozna kaksen teren za SJ. Lani sem v Bojanic badu lovil lampuge samo letos jih se ni. Sedaj pa ze pocasi obupam, ker se nic ne prime.
Zapelji se do sv. Nedelje in probaj tam pod Plenkovičem. Zgodaj zjutraj, ob zori....če morda gofi že delajo.
Na jigih vedno uporabljam samo assiste.
OnkelBenno
Posts: 6
Joined: 26 Apr 2017, 19:35

Re: Shore Jigging

Post by OnkelBenno »

Hvala Tinker, bom sel probat, vceraj zvecer sem bil tam, razen zgubljenega jigga nic, bom sel zjutraj...
OnkelBenno
Posts: 6
Joined: 26 Apr 2017, 19:35

Re: Shore Jigging

Post by OnkelBenno »

Danes en mali paukic ispod Plenkovica. Čakam na večje predatorje...
OnkelBenno
Posts: 6
Joined: 26 Apr 2017, 19:35

Re: Shore Jigging

Post by OnkelBenno »

Katastrofa, 3 tedne lovil z obale po juzni strani, rezultat= 0. Razen nekaj drobiza kot pauk, usata, igluce, kanjci...
Vse skup nič... Več sreče prihodnjič upam.
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Shore Jigging

Post by peter167 »

Ja, tale SJ ni za vsakogar. Velikih predatorjev pač morju ni ravno obilo. Se pa tu in tam kak najde.
SJ je pri nas bolj za entuziaste, ki ne uživajo samo v realiziranem uplenu. Pa trmast moraš bit.
Jaz uživam že v nakupu opreme, v planiranju ribolova v plezanju na pozicijo, v šumenju morja. Ulov je samo pika na i. Če je. Sploh.
Je pa za nas smrtnike tako, da je večji del ribolovnih dni prav na letnem dopustu. Ni baš najbolj ugoden čas, če se mene vpraša.
Pa takrat paše tudi kaj na roštilj vržt. Za to sem si jaz (in verjetno nisem edini) omislil še en lažji komplet za LSJ oz spin. Imam palco od 7-23gr. Pa ne vem, če ne bom šel na ultralight. Ni problema ulovit za jest, pa še telo in um (vsaj kaj ujameš) malo spočiješ.
Skratka, kake hude tragike ni, če po 3 tednih nisi nič večjega ujel. Verjemi, da nisi edini. Evo jaz tudi nisem. :D
Bo pa drugič kaj padlo. Jaz imam v planu do penzije ujet na ta način vsaj eno ribo nad 5kg. Upam, da ta moj "načrt" ni preambiciozen.
Malce sanjarjenja pa tudi ne škodi, a ne?
User avatar
SuperB
Posts: 164
Joined: 16 Oct 2017, 09:46

Re: Shore Jigging

Post by SuperB »

Odvisno koliko let ti še manjka do penzije :rofl:
-broken HART- episode 2.
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Shore Jigging

Post by tinker »

OnkelBenno wrote: 31 Aug 2018, 12:29 Katastrofa, 3 tedne lovil z obale po juzni strani, rezultat= 0. Razen nekaj drobiza kot pauk, usata, igluce, kanjci...
.....
Bom kar v tem topic-u odgovoril na to perečo problematiko manjka ulova "kapitalnih" rib. Namreč, dobivam dosti pm na to temo.....

Osnovno vprašanje je; Zakaj ne ujamem kapitalne ribe ? na shorejigging/shoregame

Najprej približno definiramo kapitalno ribo - gof nad 10kg, zubo nad 5kg, kirnja nad 3kg, luc nad 5kg, lampuga nad 5kg.....itd.

Odgovor je sestavljen iz več kompleksnih dejavnikov.

1. Spremembe ekosistema
Jadran se spreminja, celo intenzivno spreminja v smislu morskega ekosistema. V zadnjih 10-15 letih se je v Jadranu naselilo cel kup alohtonih invazivnih vrst (strelka, kostorog, škaram, tudi lampuga...), ki so značilnejša za topla morja. Vpliv prišlekov se zelo pozna na avtohtonih vrstah, ki jih invazivne vrste izpodrivajo. To izpodrivanje nekatere vrste relativno dobro prenesejo, druge pa ne in praktično izumrejo (hama).

2. Vpliv človekove dejavnosti
Prelov!
V zadnjih 20 letih se je na Hrvaškem dogajal izrazit prelov vseh sort ribe, še posebno drobne plave ribe (skuša, srdela, inčun), ki je osnovna prehrana vsem ostalim vrstam. K temu se doda še kočarjenje in uničevanje ribjega zaroda na dnu, da o krivolovu (ludar, migavice, tradicionali izlovi) sploh ne govorim. Rezultat - ribji fond je deveastiran. Hvala bogu se v zadnjih 2-3 letih dogajajo pri sosedih spremembe, zakonodaja je ostrejša, ribištvo, kot gospodarska panoga zamira. Letos npr. je bilo na delu 30% manj kočaric kot prrejšnja leta. Uvedli so ribolovne cone s prepovedmi ribolova....in to se že pozna. Masa plave ribe (kot osnovne hrane za vse) se hitro obnavlja, vzporedno z njimi pa se dviguje masa tune itd.

3. Znanje ribiča
Vpoštevaje vsega gor napisanega + dobro poznavanje ribjega sveta, ekosistema, načina življenja željenih rib (prehranjevanje, drst, sezonske migracije) + dobra tehnična oprema ribiča, precej povečuje možnost ulova kapitalne ribe.

Dejstva

1. Kapitalna riba je!
Nekatere vrste, npr. zubatec je celo v veliki ekspanziji + populacijski boom pagarja in krunaša.
2. Gof - ta ribja vrsta je zdesetkana, velike matične jate pred leti praktično uničene, stotine ton matičnih rib je bilo polovljenih med drstom. Rezultat je tu. Velik odrasel gof je danes velika redkost. Mali pa še niso odrasli na velikost kapitalcev. Upam, da bo čez 5-10 let tudi tistih ranga velikosti 10-15kg tako veliko, kot je danes 0.5kg felunčičev.
3. Kirnja - je v veliki ekspanziji in se seli proti severu, ne samo ena vrsta, ampak vse 3-4 jadranske vrste. Danes ulov kirnje npr. na Lošinju ni več čudo božje.
4. Lov invazivnih vrst - ljudje, strelke zrastejo do 10kg in več, v Istri so rang 3kg že normalna stvar...strelka je premium športna riba za lovit. Čisti užitek. Isto velja za lampugo, škarama...kolega je ravno na Korčuli, večerni spin, da takoj škarame velikosti 1.5kg, so pa tudi večji. To je treba izkoristit.

Nasveti

1. Ciljno lovite tiste vrste, ki so na vaših terenih pogoste - Zubatec je danes povsod, od Savudrije do Dubrovnika. Pojdite na značilne zubo terene in delujte po dnu. Če bo zubo tam, bo udaril. Bo, ker je zajebanec.
2. Ne lovit ciljno gof-a, ker je redek kot Jackpot.
3. Kirnje - veliki silikoni/inchiku po dnu na grotastih terenih polnih skrivališč. Zraven je prisoten še zubo.
4. Izkoristite jesensko obdobje, ko se sr. plava riba (palamida, luc) približa sami obali, pristaniščem, vasem, rtom...

in

5. Spravte se ciljno na masovne pojave invazivnih vrst - strelke, škarami, lampuge...na spin opremo. Zdaj jesen je pravi čas za to. Tu bodo pa res šanse za ulov kapitalne ribe.

Rezime

Svetujem ciljni lov samo na zubatca in strelko. Prvi SJ, druga pa spin. Prvi skalne obale z 15-30m (poleti) in 40m+ (pozimi) globine, druga v bistvu povsod, kjer so ljudje.
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Shore Jigging

Post by peter167 »

Ja Tinker, z večino zapisanega bi se kar strinjal.
Dodal bi samo nekaj.
Kapitalna riba je. Tu se strinjam. Koliko pa? Bojim se, da še vedno nismo dojeli koliko časa potrebuje npr. zobatec, da zraste v kapitalno ribo. Kolikor je meni znano potrebuje okoli 5 let (krunaš kaki 2 leti manj) do nekje 3 kg, ko je spolno zrel. Ali je pri 2 kg? :hrmf:
Hočem reči, da raste precej počasi. Morda kdo ve, koliko potrebuje do 7 kg? K sreči jih lahko veliko upleniš (med ribiči amaterji) samo, če panulaš z živo vabo ali pa jigaš z barke. Če imaš Pa še fish finder si pa zmagu.... :omfg:

Ma, je res čas. da grem spet za vodo... :fish:
Post Reply