Shore Jigging

Shore jigging in spinning z obale
Uporabniški avatar
peter167
Kraj: Dupeljne

Re: Shore Jigging

Odgovor Napisal/-a peter167 » 23 Jan 2020, 09:01

Še moje mnenje. Klemen, na tvojem mestu bi si raje kupil LSJ. Moraš vedeti, da s poviševanjem moči opreme, višaš tudi stroške. Tereni, katere omenjaš, sami po sebi ne zahtevajo velike gramaže. Najprej razmisli kaj bi najraje lovil. Če greš ciljno na ogromnega zobatca ali velikega gofa si kupi kol. Za skoraj vse ostale ribe pa ti taka palca ne bo nudila užitka.
Moja najmočnejša jigerca je MC razreda H do 100 gr, rola pa saltist 4500. Gor imam špago PE3, FC 0,63. S to opremo je ulovit kilsko ribo, kot bi ujel špara... Velika verjetnost je, da v življenju ne bom srečal ribe, ki bi lahko to utrgala. Še najbolj nevaren je velik zobatec ali kirnja ki imata grdo navado se skrivat po skalah. Pri tem pa ob drgnjenju po skalah vrvico prereže. Močna palica sicer pomaga. Fantje nabavljajo take, da jih 10 kg zubo komaj kaj ukrivi. Pa še vedno ni sigurno, da kapitalno ribetino dobijo ven. Še nekaj. Pri tako močni opremi je 200€ p.... dim. Ko "padeš tako globoko" ne razmišljaš več o denarju. Po potrebi prodaš tudi ženo. :bwahaha:
Še enkrat ti torej svetujem, da kupi LSJ palco. Jaz imam tako: palca LSJ Jackson 15-45gr, špago 30lb, fc do 0,4. Lahko pa greš z gramažo še malo višje, če želiš. Pojdi v trgovino, vzemi palico v roke, prodajalec pa naj ti špic ukrivi. Tako boš približno videl kakšne sile palica prenese. Rolo pa kupiš tako, da je uravnotežena s palico. Tudi to poskusi v trgovini. Ne verjemi vse, kar prebereš na forumu. Misli s svojo glavo in vedi, da se tudi tisti, ki že nekaj časa jigajo še vedno učijo in prilagajajo opremo svojim potrebam.

V vsakem primeru boš, če te bo zagrabilo, imel verjetno več kompletov. Tko to je. Veliko veselja pri izbiri in ribolovu ti želim. :yeah:

Uporabniški avatar
tinker

Odgovor Napisal/-a tinker » 23 Jan 2020, 09:56

Pašman in Pag, SJ palica večjega razpona, univerzalna oprema.....

Ja, tkole je -

1. Pag in Pašman si nista podobni lovišči. Predvsem Pašman je bolj LSJ značaja, medtem ko je Pag tako SJ kot LSJ lovišče.
2. Peter ima prav, LSJ oprema je precej bolj obvladljiva (-> cenovno kot tehnično)...za Pašman bi jaz itak jemal LSJ rang. Za Pag bi jemal 2 seta opreme LSJ + SJ rang.
3. Zobatci - ja, na Pagu so lepi grotasti tereni. Zobatci pa zahtevajo najmanj CW 80g opremo in temu primerne vabe. Žal je tako, da boš težko uspešno lovil zobatce na Pagu in še z užitkom plavice na Pašmanu na isto opremo. Pač ne gre. Še veliko boljša je CW 100g oprema za ta namen...pa še vedno se dostikrat zgodi, da te riba nadmudri, kljub 40 lbs ali močnejši opremi.
4. Še enkrat razmisli, kaj ti je prioriteta, potem pa se odloči.

klemen161

Odgovor Napisal/-a klemen161 » 23 Jan 2020, 12:10

Hvala za vse odgovore fantje. Sem razmisljal tudi o LSJ opremi, pa sem potem naklikal to, da bi nekako zajel oboje. :| Na Pagu ponavadi lovim na Z strani otoka, letos grem dol tudi za prvomajske in si peljem zraven 4kolesnik in imam se toliko bolj namen raziskat obmocje, ni mi pa cilj zubatac. Na Pasmanu sem pa stacioniran s pogledom proti celini, tam se pa ubistvu sploh nisem lovil.

Imel sem namen nabaviti sicer preko spletne trgovine, ampak ce nebo druge se bom zapeljal v Domzale, oz. tja kjer je trgovina. Bi pa rad sel tja z kaksnim dobrim nasvetom v rokavu da nebom sam bluzil pa kartice vlekel, potem mi bo pa zal kaj sem nabavil.

Definitivno se nisem tam, da bi mi bli cilj kapitalni ulovi, rad bi pa napolnil resetko na zaru ko sem na dopustu.. :D Zato je dejansko bolj logicno kot ste omenili LSJ oprema. Imam pa na Pagu ce bi uspel metati tako dalec, globine tudi do 50m, zato se pa tolcem po glavi in napenjam mozgane kaj bi..

Bi pa mogoce potem vzel LSJ in za zraven se eno osnovno teleskopsko palico all in one za kaksen grund, ligenj itd..

Se enkrat hvala vsem za odgovore! Rad bi samo kupil nekaj kar me bo v vsakem primeru drzalo par let, ulovil nekaj za na kroznik ter uzival dopust :mrgreen:

Lp, Klemen

Uporabniški avatar
tinker

Odgovor Napisal/-a tinker » 23 Jan 2020, 12:20

klemen161 napisal/-a:
23 Jan 2020, 12:10

.....se bom zapeljal v Domzale, oz. tja kjer je trgovina. Bi pa rad sel tja z kaksnim dobrim nasvetom v rokavu da nebom sam bluzil pa kartice vlekel, potem mi bo pa zal kaj sem nabavil.

....rad bi pa napolnil resetko na zaru ko sem na dopustu..

Lp, Klemen
Zapelji se v Domžale, naš admin Kren ti bo tam osebno pomagal sestavit komplet in bodi brez skrbi, da bo najboljši možen za dan vložek.

Za žar rešetko napolnit - LSJ je najboljša opcija :)

Palica 2.90m, rang 15-50g, jigi 30/40g, voblerji/silikoni 20g, rola Daiwa BG 3000 ali slično, špaga PE 1.5, fluo leader 0.35mm.

Uporabniški avatar
BlazPorenta

Odgovor Napisal/-a BlazPorenta » 23 Jan 2020, 12:28

Poslusaj tinkerjev in Petrov nasvet. Sam imam omenjeno Ocean Gate 25-100g, dve leti ze hodim na Pag izkljucno na ribolov, pa mi se ni prisla prav. Iz obale so globoki tereni tezko dostopni, oz tam kjer so, ni bilo R od ribe. S kaksnim 15-50g kompletom pa bos pokrival vecinski obalni ribolov in kar ti morje tam ponuja. Plava riba, brancin, itd.

Uporabniški avatar
peter167
Kraj: Dupeljne

Odgovor Napisal/-a peter167 » 23 Jan 2020, 14:16

Res je najbolje, da se zapelješ v trgovino, natakneš rolo na palico in jo malce potežkaš v roki. Ne kupuj neke role samo zato, ker je nekdo na forumu napisal, da je ok. Meni je recimo na prej omenjeno Jackson LSJ 15-45, sedla kar moja BG 4000. Meni je balans všeč. Kdo drug pa bo mogoče rekel, da je pretežka. Sto ljudi, sto čudi, pravijo.

Aja, ker si ravno omenjal roštilj... Mogoče bi bil pa UL komplet boljši zate? Lov z malimi jigci je lahko izjemno produktiven. Je pa res, da z UL težko loviš 50m globoko. S 30 do 50 gr jigi pa ne bi smelo biti težav.
Ma, na koncu boš imel več kompletov. V "mojem kotu" je tudi že ena stara match palica, ki jo bo nekega dne "čudežno" zamenjala UL palica. :lol: Žena, upam, tega ne bo opazila. :unsure: :oops:

robinjo

Odgovor Napisal/-a robinjo » 23 Jan 2020, 20:46

Po letih branja in tuhtanja ali se spustiti v to ali ne, je koncno padla kocka...in istocasno tudi nakup prve role, ki mislim (zaradi denarnice predvsem upam :bwahaha: ) bi morala pokrivat nekako od LSJ/MSJ/SJ ampak predvsem fokus na MSJ in malo tezji spin/popping. Misljeno jige do 60,70g, vecje popperje pa kake voblerje odvisno od terena, sezone ribolova in vseh faktorjev seveda. Gor pride vrvica 0.23mm x8 30lb, predvez bo variral ampak naceloma okrog 0.45mm fluorocarbon. Rola ima 417g, prenos 6.2:1, zavore 15kg. Tudi sama kapaciteta spule je precej velika za to velikost role in sicer 355m 0.23mm debele vrvice. Rad bi se še zahvalil tinkerju za odgovore in nasvete :)
Imam pa se eno splosno vprasanje kar se tice samih jigov. Enih par "univerzalcev" ali recimo temu "must have" ce bo kdo od volje kaj priporocit. Sem prebral vseh 180 strani in je tezko strniti vse v par jigov.
Pa se slika role..
Slika

Uporabniški avatar
SuperB

Odgovor Napisal/-a SuperB » 24 Jan 2020, 07:13

Ena tema je kjer se piše samo o Jiggih. Poglej tam, je ene parkrat top 5 napisanih.
-broken HART- episode 2.

robinjo

Odgovor Napisal/-a robinjo » 24 Jan 2020, 11:47

SuperB napisal/-a:
24 Jan 2020, 07:13
Ena tema je kjer se piše samo o Jiggih. Poglej tam, je ene parkrat top 5 napisanih.
Se opravicujem, je nisem sploh opazil prej. Se ze bere in cekira cene :yeah:

Astilec

Odgovor Napisal/-a Astilec » 24 Jan 2020, 21:28

In katerih top5 je poli to???
Nabavim takoj.......

Odgovori