Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by peter167 »

Tinker in hoba123 super sta. HVALA. Večino stvari sem že "vedel". Kljub temu je fino vse še enkrat prebrati, če je tako zbrano na kupu.
Skratka. Najti brak brez sonarja z obale je težko. Nikoli nisi 100% na kakšnem terenu mečeš. Ni kaj. Bo treba še poskušat tako bolj na slepo. Bom šel za vikend spet nekam metat "po občutku". :lol:
Glede Navionicsa se pa strinjam, daje bolj za silo. Imam kupljenega in se mi zdi, da nemalokrat laže. Je pa na terenu super. Vsaj veš, kje si.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by kr'en »

tinker wrote: 05 Dec 2018, 09:54 3. Zubatci živijo na globinah med 10m (toplo obdobje leta) in 80m in več (zimsko obdobje). Poleti jih torej iščemo na globinah nekje 10-40m, odvisno od termokline.
Vse in lepo in prav edino tole me je malo zmotilo. Sem prepričan da poleti pridejo tudi v sam pličak, še posebej na kakšne plitvejše prelive med otoki in ga lahko kresneš na vobler. :)
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Seveda je mozno tudi to. In so tudi v Savudriji, ki ne pase nikamor v moje opise, pa vendarle...jaz sem napisal splosno veljavne znacilnosti. Nekaj kar v glavnem velja. So pa tud izjeme, itak....npr. so v Lošinjski vali in to taki 5 kilasi, na mulju in med potopljenimi štriki....ampak to so pač izjeme..
hoba123
Posts: 52
Joined: 01 May 2016, 14:39

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by hoba123 »

Zubaci poleti pridejo na 7, 8m pa ne samu na S ampak tudi na J. Dosti jih vidim med potaplanjem na plitkih brakih in rtih tam kjer je manjsa riba (bukve, usate, modraki), vcasih poleti pridejo zjutraj zelo plitko potem cez dan pa grejo nekoliko globje. Ce pa se lovi iz colna pa se lahko poleti lovi na vrhih brakov - tudi ce je vrh na 50m okoli pa 80m je lahko zubo na vrhu v najbolj toplem delu leta ker je pac celi cas tam ampak to so zopet finese in pri ribolovu iz obale ti to ne pomaga kaj dosti. Je pa par problemov pri ribolovu na plitkem: 1) ce panulas more biti panula dosti za tabo saj ribo plaši zvok motorja in senca, zato jaz panulam na plitvini samo zjutraj da senca ni takoj pod colnom zaradi tkota sonca. Problem takega panulanja je da ce imas panulo dosti za sabo težko tipaš dno z cuvarjem. Zato sem jih poleti največ dobil na okoli 25m. 2) Sam nikoli nisem na jigging z umetnimi vabami nikoli zubatca ujel na globinah manjsih od 60m, ceprav sem probaval vse do 30m. Niti na jige, inchikuje, velike silikone...Edino ko je v mrestu se lovi na manjsih globinah z umetnimi vabami saj je takrat zelo agresiven, ker preganja vsako ribo ali glavonožca ki mu gre blizu mesta na katerem ima polozena jajca(njegovega teritorija).Pomojem imas najvec sans za ulov zubatca iz obale nekje maja, junija, ko je zubo v drstu.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Jaz in moji shoregame kolegi delamo tako:
a. Obdobje drsta (maj, junij) - lovi se s jigi. Živčna akcija vabe za živčno ribo še bolj živčno naredit. Jaz osebno preferiram shore slow jige, da dalj časa ostanem v strike zoni. Ostali mešano.
b. Vsa ostala obdobja - lov s velikimi 160-200mm silikoni in težkimi stikbaiti 60, 80g...po dnu ali v bližini dna. Prehranjevanje pač.
Uporaba težkih inčiku vab, preverba terena na prisotnost jebenih paukov in s tem detekcija tipa dna.

Image
Za ciljan zubolov največkrat obdelujem tak tip obale. Meti kratki, že 30m daleč je dovolj...in cukat po diagonalci padnice terena gor. Zuboti so blizu obale, res blizu..včasi užge mrcina skoraj pod nogami, vsaj meni pogostokrat.

Zadeva funkcionira.

P.S. Še to, ne vem, če se razumemo...brak/sika/pošta je panulaški pojem za neko gromado, ki se dviguje iznad dna, ki je ravno...
Mi obalni zubo ribiči ne iščemo brakov/sik/pošt...iščemo pač razdrapano in razčlenjeno obalo, ki gre vsaj 20m v globino. Če gre 40m je pa še bolje.
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Aha »

Vse lepo in prav vendar me zmoti ena stvar. Vsi pisete, da je najbolje loviti /najbolj prijemajo/so najbolj agresivni v casu drsta. Res je vendar me moti, da se z vidika ohranjanja oz razmnozevanja lovi v tem casu. Namrec nevem kolikokrat so bile debate o ohranjanju vrst itd, vendar, da bi se odpovedali lovu v tem casu pa ne. Na koncu se vsi pritozujemo kako ni ribe. :NO: In ja zobatec si je malo opomogel :fish:

Drugace se pa strinjam z vsem napisanim :D back on topic.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by tinker »

Aha, popolnoma se strinjam s tabo. Sam sem zelo okoljevarstveno tako sluzbeno, kot osebno naravnan.
Vendar...., sem obupal! Na tone in tone ribe vseh vrst se gospodarsko tamani vsepovprek, profi ribiči se pozvizgajo na vse in unicujejo ekosistem praktično načrtno - v tonah !
Moji uplenjeni zubci nimajo čisto nobene vloge.
Žal sem svojo okoljevarstveno naravnanost spustil na nivo, da spuscam vse podmerske ribe, vse merske pa jemljem. Tko je.
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Aha »

tinker wrote: 06 Dec 2018, 20:54 Aha, popolnoma se strinjam s tabo. Sam sem zelo okoljevarstveno tako sluzbeno, kot osebno naravnan.
Vendar...., sem obupal! Na tone in tone ribe vseh vrst se gospodarsko tamani vsepovprek, profi ribiči se pozvizgajo na vse in unicujejo ekosistem praktično načrtno - v tonah !
Moji uplenjeni zubci nimajo čisto nobene vloge.
Žal sem svojo okoljevarstveno naravnanost spustil na nivo, da spuscam vse podmerske ribe, vse merske pa jemljem. Tko je.
Ti dam cisto prav. Nasi ulovi ne prispevajo veliko k temu. Vendar pa ljudje jemljejo vse velikosti. Po mojem mnenju bi bilo najbolse imeti lovostaj v casu drsta. Ce to ne gre naj bo vsaj minimalna velikost, ki se jo spostuje.

Back on topic. Zobatec pride tudi do par metrov od povrsja. Se ga je ze dobilo na zivaka pod balonom (cca 2m pod balonom).
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by peter167 »

Ja tako je s tem pri meni. Eden od razlogov zakaj sem prešaltal na ribolov z umetnimi vabami je ta, da se je treba prekleto namatrat za vsako ribo. Brez žive ali mrtve naravne vabe, brez fishfinderjev. S čimmanj pripomočki. Se mi zdi, da sem s tem naredil dovolj. Potešim mojo slo po lovu in ubijanju in obenem ne ropam preveč morja. Še tisto, kar ujamem v veliki meri izpustim. Če bi vsi lovili tako, verjemi, da se še kopat ne bi mogel v morju. Bi bilo preveč rib. :mrgreen:
Za vikend grem pa vseeno na terene, kot so na tinkerjevih slikcah. Drst gor ali dol. Če se bo kakemu lepemu brancinu zahotelo moje vabe ga bom vzel... razen če bo samica polna iker. Take pa verjetno ne bi mogel vzeti. :unsure:
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: Lokacije primerne za zobatca (gofa)

Post by Aha »

peter167 wrote: 06 Dec 2018, 21:18 Če bi vsi lovili tako, verjemi, da se še kopat ne bi mogel v morju. Bi bilo preveč rib. :mrgreen:
Nikoli ni prevec rib :D :D :yeah:
Post Reply