Spin na lico

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Spin na lico

Post by peškador »

Pa da še jaz načnem novo temo,malo z dolgčasa(sem varuška na dopustu :roll: ) malo pa zato ker me res zanima tema.
Zdaj je poletje in pri nas več al manj uspešno lovim strelke,čez kak mesec al dva se nadejam mogoče kake lampuge(z veliko veliko veliko sreče itak) nato pa pride jesen in takrat vem da se pri nas podijo ta "lepe" lice :aaa:
S tem mislim tiste velike,kaj mislite,je to uresničlivo z obale(slišal sem že govorice o velikih licah na spin z obale) mene pa zanima bol oprema,tehnika,ura dneva...itd.
L.P. Sebastian
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na lico

Post by tinker »

Se da z obale, se da, tudi kapitalke !
Albacore ve veliko o tem :) ali pa tista lanska 24 kg v Izoli...

Najprej dejstva:
1. Lica je turbo mašina na dolge proge,
2. Je požrešen predator,
3. Jeseni se približa našim obalam in seje paniko med ciplji/iglicami, ki so ji glavna hrana.
4. Lica je tipična heavy spin (shoregame) lovina.

Oprema:
1. Role size 4000 in več po Daiwi, 5000 in več po Shimanu. Zakaj - potrebni so zelo dolgi meti in velike kapacitete špule zaradi dolgih energičnih pobegov.
2. Palice - klasične heavy spinerce dolžine 2.90m ali več, CW gramaže pa min 60g, cw 80 je že kul allaround.
3. Špaga PE 2 - 2.5
4. Predvez 0.40mm (lica divja po površini ali podpovršino, ne gre v grote...)
5. Vabe - vse kar je dalekometno in po obliki podobno ali iglici (npr. Stylo 210) ali pa ciplju (npr. Duo Aomasa). Vabe morajo biti površinske! Ker lice raubajo po površini in ker se jih lovi tudi v čistem pličaku.
6. Lovi se s hitrim steady retrivom in klasičnem špricanjem po površini.
7. Lice zelo agresivno tolčejo po vabi...zato se v večini primerov zapnejo nekam v glavo. Na vabah morajo bit trojčki.

Peškador, glede na to, da si naš borec živeč direktno na obali, in na dobri poziciji. Je čisto smotrno, da se specializiraš za težak licelov. Imaš res šanse. Samo, da lice so....kar pa hitro vidiš s grebenom, ki sledi vabi, ali udarja po vabi ali pa po paničnih cipljih, ki skačejo tudi na samo obalo.

P.S. Jaz sem samo teoretičar, nikoli še nisem ujel nobene lice. Bo Albacor še iz prve roke razložil :rofl:
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Spin na lico

Post by peškador »

Stradica 5000 že imam,katero palico pa konkretno mi priporočaš?
L.P. Sebastian
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na lico

Post by tinker »

peškador wrote: 13 Jul 2018, 13:39 Stradica 5000 že imam,katero palico pa konkretno mi priporočaš?
Katere pa že imaš ??
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Spin na lico

Post by peškador »

Trenutno imam eno od westina W3 powerstic H 210 cm, 15-50g je močna sam skoraj prekratka in eno daiwo laguna 80h LA802HS-AI 244cm sam je za površince malo premehka poleg moje zveste jasei aori ki se je dobro izkazala na brankotih in strelkah
L.P. Sebastian
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na lico

Post by tinker »

prekratko in premehko

Jaz bi si za lico spin omislil Major Craft TCX-962mh

Image

2.90m in cw 60g. Sicer SJ palica, ampak močna, hitra pri cw 60g. Dolžino 2.90m zato, da lahko tud mal tvičneš vmes, je lažje kot s dolžino npr. 3.00m. Vabe (stikbaiti, popperji, voblerji) ranga 30-40g...v kompletu s Stradicom 5000 + PE2, huda kombinacija. Tudi za lampuge...!

Samo še na tvoj rt se moraš postavit !

to je to - meni no. 1 lica fimček iz Istre...
https://www.youtube.com/watch?v=L1_IEMAp3wo


P.S. Pa ni ti treba pretiravat s št. vab...eno iglico, en popper in en stikbait je za lico OK. Za lampuge rabiš samo en srebrn jig 30-40g in ga šopaš subsurface. Pa trojček na jigu. Lampuga tud seka vsepovprek in se kači povsod po glavi in hrbtu.
ovca
Posts: 14
Joined: 27 Sep 2015, 21:57

Re: Spin na lico

Post by ovca »

Laguna bo dovolj dolga pa še lažje boš vodil voblerje,stickbaite,popperje(večina jih je itak pod 50g) .Ni treba pretiravat z dolžino palice.Slovenska obala in Istra nista Montauk New York.
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Spin na lico

Post by peškador »

Z laguno sem že poskusu vodit sundeel surf walkerja pa nisem dobil pravega občutka,je blo kar težko ga vodit levo,desno.
Je pa tudi res ,da sem zadnje leto zmetal toliko denarja za ta šport :ojej: ,da še eno palico.....hmmm.....bom še malo premislu,do jesenskih lic je še čas :aaa:
Vedi pa Tinker,da ko bo prišel njihov čas,bom vsak dan premetaval voblerje :yeah: upam da se me kera usmili
L.P. Sebastian
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Spin na lico

Post by tinker »

Monster lica je leteca riba, uleti, razbije in gre.
Jeseni spremljaj situacijo, opazuj morje, dogajanje. Ce pridejo lice v zaliv, potem se to hitro vidi v paniki...takrat je cas, da vzames opremo in gres v borbo.
Drugace pa nima smisla.

Lampuge so druga priča. Jata je velika, drzi se po vec dni na priblizno istih terenih (rti), potem gre dalje. Da so lampuge v vasi se isto vidi po raubih iglic. Te letijo v oblakih. Jaz sem jih lovil le zgodaj zjutraj. Na hitro vodene jige podpovrsinsko.
Remu
Posts: 10
Joined: 25 Apr 2013, 09:19

Re: Spin na lico

Post by Remu »

Predvez naj bo 0,55-0,6 mm. Z 0,4 mm ti potrga. Zobe ima kot brusni papir 120 granulacije. Rabiš kar nekaj časa, da jo izvlečeš ven. Sploh če je nisi še dobil in probal. Brancin ni problem, strelka pregrizne, lica pa počasi zbrusi laks. Nimam izkušenj iz obale. Na panulo je pa kar veselo.
Post Reply