Challenge "spin" in debata o vobči ekologiji

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Challenge "spin"

Post by febola »

Mislim da je debata čisto prava ampak sam bi se vprašal kako spodbuditi da prijavljeni prijavljajo ulov (ki je vedno lahko tudi C&R). Mislim da je trenutno neko nenapisano pravilo da se pod kilo ne daje gor oz. je brez veze ker so/bodo večji/težji ulovi.
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Challenge "spin"

Post by CBB »

Vsekakor je debata prava. Jaz sem letos samo na dopustu v par dneh ujel tri brancine, kup lokard ipd... Samo nima to smisla prijavljat v challenge, če so ostale že prijavljene ribe toliko večje. Znalo pa bi bit zanimivo tudi, če bi lahko kam prijavil lignja:) Se mi zdi, da bi bila ta tema kar polna...
User avatar
jerebinho
Posts: 76
Joined: 19 Sep 2012, 18:02
Location: Ljubljana

Re: Challenge "spin"

Post by jerebinho »

CBB wrote:Vsekakor je debata prava. Jaz sem letos samo na dopustu v par dneh ujel tri brancine, kup lokard ipd... Samo nima to smisla prijavljat v challenge, če so ostale že prijavljene ribe toliko večje. Znalo pa bi bit zanimivo tudi, če bi lahko kam prijavil lignja:) Se mi zdi, da bi bila ta tema kar polna...

Ja, tole s kalamari bi tudi mene zanimalo...
Nobene nagrade niso potrebne, samo nek manjši prispevek za zaključno druženje.
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: Challenge "spin"

Post by febola »

CBB wrote:Vsekakor je debata prava. Jaz sem letos samo na dopustu v par dneh ujel tri brancine, kup lokard ipd... Samo nima to smisla prijavljat v challenge, če so ostale že prijavljene ribe toliko večje. Znalo pa bi bit zanimivo tudi, če bi lahko kam prijavil lignja:) Se mi zdi, da bi bila ta tema kar polna...
Škoda da ne prijaviš. Tako bi imel svoj prispevek v temi, za druge spodbudo in info s kom se lovi in kaj .... Drugo leto bom sam prijavil vse (pa tudi če bo iglica ali šnjur)
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Challenge "spin"

Post by CBB »

febola wrote:
CBB wrote:Vsekakor je debata prava. Jaz sem letos samo na dopustu v par dneh ujel tri brancine, kup lokard ipd... Samo nima to smisla prijavljat v challenge, če so ostale že prijavljene ribe toliko večje. Znalo pa bi bit zanimivo tudi, če bi lahko kam prijavil lignja:) Se mi zdi, da bi bila ta tema kar polna...
Škoda da ne prijaviš. Tako bi imel svoj prispevek v temi, za druge spodbudo in info s kom se lovi in kaj .... Drugo leto bom sam prijavil vse (pa tudi če bo iglica ali šnjur)
Ma za spodbodo in podobno so itak poročila v drugih temah na forumu. Ampak uradno pa nisem prijavil. Mogoče bom drugo leto:)
User avatar
tinker
Posts: 4068
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Challenge "spin"

Post by tinker »

Nič, pustimo tko kot je. In kot kaže glede na letos, bodo jig ulovi kar redkost med spin ulovi. Mogoče pa bo jig tisti adut v rokavu, ki bo dal ulov, ki odskoči od tistega 1-2kg spin povprečja.....

Malo statistik - povprečna kilaža ulovov prvih treh mest na challengu po letih

2013 - 3.9 kg
2014 - 3.3 kg
2105 - 2.66 kg
2016 - 1.80 kg (še ni zaključeno !)


Očitno Jadran konkretno peša po ulovih oborite ribe. Se začenjajo kazati rezultati načrtnega prekomernega gospodarskega izlova, uničevanja in splošne deveastacije ribjega življa.
Bojim se da je temu tako.
:cry:

Kaj ostane - ostane spin na alohtone vrste (strelka, lampuga, škaram...), ki jih ne bo zmanjkalo zaradi njihovega pelagičnega načina življenja in Mediteranskega rezervoarja. Edino, če jim bo zmanjkalo hrane zaradi katere sploh prihajajo sem gor. Pa smo spet pri "tradicionalnem izlovu cipljev" :twisted:
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: Challenge "spin"

Post by Twinman1979 »

Heh....sem pričakoval obratno, da se bodo vsi strinjali. :)

Nekateri niti ne hodijo na neke terene za jig in večinoma spinajo, lignjarijo itd. Sicer se priložnost velikega ulova na spin ponuja vsaj 2 meseca v letu, ampak se je tudi za to potrebno kar krepko potrudit. Jaz v bistvu sem za kategoriziranje tekmovanja v čemer ne vidim problema in se pridružujem Feboli v spodbudi k objavljanju vseh ulovov.
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Challenge "spin"

Post by CBB »

tinker wrote:Nič, pustimo tko kot je. In kot kaže glede na letos, bodo jig ulovi kar redkost med spin ulovi. Mogoče pa bo jig tisti adut v rokavu, ki bo dal ulov, ki odskoči od tistega 1-2kg spin povprečja.....

Malo statistik - povprečna kilaža ulovov prvih treh mest na challengu po letih

2013 - 3.9 kg
2014 - 3.3 kg
2105 - 2.66 kg
2016 - 1.80 kg (še ni zaključeno !)


Očitno Jadran konkretno peša po ulovih oborite ribe. Se začenjajo kazati rezultati načrtnega prekomernega gospodarskega izlova, uničevanja in splošne deveastacije ribjega življa.
Bojim se da je temu tako.
:cry:

Kaj ostane - ostane spin na alohtone vrste (strelka, lampuga, škaram...), ki jih ne bo zmanjkalo zaradi njihovega pelagičnega načina življenja in Mediteranskega rezervoarja. Edino, če jim bo zmanjkalo hrane zaradi katere sploh prihajajo sem gor. Pa smo spet pri "tradicionalnem izlovu cipljev" :twisted:
Ne, ni tako. Zubota ne boš ulovil na mrežo in statistika kaže, da ga je vedno več in ne manj. Veš pa, da se ga da ujet z obale. Tako kot brancina, strelko, feluna, luca... Jaz mislim, da bolj popušča vnema, pa da mogoče lovimo manj. To, da je ribe manj vsepovsod in vsekakršne pa meni ne boš prodal. Je pa res, da se riba seli. Zdaj se da konkretnega zoba ujet v okolici Umaga, v vzhodni istri jih je kokr češ... Zdaj boš rekel, zakaj ga nisem ujel... ker sem jiggal letos 3x. In tu je največji problem.
User avatar
tinker
Posts: 4068
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Challenge "spin"

Post by tinker »

Verjamem ti v tezi, da se riba seli...jaz v zahodni Istri ne lovim in slabo poznam, sem pa precej domac v vzhodni Istri, Kvarnerju, Cresu, Losinju, Susku, Visu in letos na Pagu. Na teh "mojih" terenih se sigurno opazi, da je ribe malo oz. manj....al pa jaz ne znam ujet. Saruna ali lokarde nisem ujel ze dve leti :hrmf: Tudi ekipa v kateri lovim in lovi na istih terenih opaza ta pojav. Lani oktobra smo en vecer v kanalu med Losinjem in Pagom presteli 17 plivaric naenkrat. Peš bi prisel do Novalje, ce bi skakal iz ene na drugo :X
Res pa je, da jaz lovim samo na jig ali pa na spin, mogoce si s tem omejujem moznost ulova.

Ne vem, upam, da imas prav in da bo naslednje leto uspesnejse v kilazi ulovov.
Male ribe mene ne zanimajo, jaz probam ujet 1kg+....in letos mi je to ratalo samo z eno ribo :wtf: , lani pa z nobeno.
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Challenge "spin"

Post by CBB »

tinker wrote:Verjamem ti v tezi, da se riba seli...jaz v zahodni Istri ne lovim in slabo poznam, sem pa precej domac v vzhodni Istri, Kvarnerju, Cresu, Losinju, Susku, Visu in letos na Pagu. Na teh "mojih" terenih se sigurno opazi, da je ribe malo oz. manj....al pa jaz ne znam ujet. Saruna ali lokarde nisem ujel ze dve leti :hrmf: Tudi ekipa v kateri lovim in lovi na istih terenih opaza ta pojav. Lani oktobra smo en vecer v kanalu med Losinjem in Pagom presteli 17 plivaric naenkrat. Peš bi prisel do Novalje, ce bi skakal iz ene na drugo :X
Res pa je, da jaz lovim samo na jig ali pa na spin, mogoce si s tem omejujem moznost ulova.

Ne vem, upam, da imas prav in da bo naslednje leto uspesnejse v kilazi ulovov.
Male ribe mene ne zanimajo, jaz probam ujet 1kg+....in letos mi je to ratalo samo z eno ribo :wtf: , lani pa z nobeno.
Vidiš, pol gre na boljše:) Drugače, da te potolažim, v Osorju je za prvega maja kolega v enem zgodnjem jutru na spin ujel natančno 5 kilc šarunov:) lunker city fins fish 2.5". Jaz pa po kilah ne vem, po komadih pa ene 20:) Tako, da riba je. Kar pa se plivaric tiče... Če si jih kdaj od bližje pogledal, vidiš, da so stare več kot ti. In od vedno so bile v Jadranskem morju. Kaj misliš, da so pred leti počivale? Profi ribičev je vsako leto manj, ne več. Flota plivaric v SLO se je v par letih prepolovila, ne pa podvojila. Na HR je podobno. V čem je razlika? Včasih tega nisi opazoval, ali pa nisi opazil.
Škodo delajo cigani, ki lovijo baby orade v mrestu. Take bi blo treba raztegnit kot parangal. Ampak če pogledaš z drugega zornega kota, ne delajo nič narobe. Borijo se za svoj denar in sicer PO ZAKONU. Minimalna mera je 20cm, lovostaja NI. Zaliv lahko zaprejo, zakon to dovoljuje. Samo morala večine ne. Ampak to ne zanima tistih, ki zakon držijo v rokah. Če se mene vpraša, bi vsa plemenita riba morala imeti lovostaj. Pa so ga skinili še carju, katerega roko na srce populacija se veča.
Ne zavedamo pa se še nečesa. Slej ko prej bodo strelke naredile svoje. Ko bodo opravile, pa pride naslednje zlo - lion fish. Pol bo pa ORNK pizdarija.
Post Reply