Brancin na umetne vabe

Shore jigging in spinning z obale
Tikotoko
Posts: 76
Joined: 30 Apr 2018, 23:48

Na Brabcina SLO obala

Post by Tikotoko »

Zanima me katere lokacije bi lahko prišle prav na slovenski obali' imam zelo malo izkušenje zanima me predvsem vsa roparska riba, lovil bi z spin palico do 30gramaže

infoti dobrodošli :yeah:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Brancin na umetne vabe

Post by kr'en »

Dobesedno povsod! Če pa malo poškiliš v oddelek Istra boš videl, da je precej popularen Strunjan.
Image
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Brancin na umetne vabe

Post by longcast »

Nisem pravi spinner, pa vseeno je to zame eden najlepših načinov ribolova. Do sedaj sem izvajal spin bolj za zabavo, če mi je bilo dolgčas, preganjal sem šnjure, igle, ušate, dobil tudi kakšnega majhnega zobatca (0,5 kg ali manj), vendar nikoli nisem šel spinat ciljno.

Ta vikend sem se odločil, da grem enkrat poizkusit resno na brancina, šel sem v smeri proti Umagu na obali sem bil, ko je bila še trdna noč. Terena nisem poznal, presenečen sem bil, da je bila voda kljub plimi zelo nizka, sicer odlično lovišče za brancina, malo slabše pa za moje vabe. Drugo kar me je presenetilo je, da so bile povsod mreže prav do same obale. Zaradi slednjega sem v temi izgubil mojo najljubšo vabo Savage Gear Sandeel Jerk Minnow 145mm (bela in pink) vrhunska za met in namenska za lovljenje brancina ob zori in mraku, ko je še mehka svetloba. Zamenjal sem jo za Rapalo max rap 13, sicer sem preizkušal tudi druge, samo ta je bila moja primarna izbira.

Lovil sem kakšne 4 ure, izjemno užival v prebujanju narave, videl nekaj manjših raubov in nekaj sto metrov stran pravo vrenje morja - vendar za zelo kratek čas, ostalo bolj ali manj mirno. In kakšen je bil izplen? Kar nekaj sledenj igel, enkrat je vabi sledil konkreten brancin (cca kilo) ter enkrat dva manjša hkrati, a ugriza ni bilo. Nisem ekspert, sumim pa, da ker je bila voda zelo čista, da je brancin enostavno vedel, da nekaj ni OK. Mogoče mi bo kakšen ekspert dal še kakšen namig, idejo?

Ujel sem enega manjšega zobatca, zanimivo da se je spravil na vabo (13cm), ki je bila 2/3 njegove velikosti in eno nekoliko večjo iglo. Oboje je romalo nazaj v morje.


Image

Image

Uporabljal sem zelo tanko pletenico (ne vem točno katero, mislim, vem pa da ima nosilnost manj kot 8kg), ter 1,2 m FC 0,25. Opremo za spin imam slabšo: rola Shimano Sienna in palica Okuma CX Spin, kljub temu z njo izredno zadovoljen, nobenih problemov, dolgi meti, nobenega vozla ipd.

Izkušnja je bila zame čisti užitek, prehodil skoraj 10 km, morje, ribolov in spremljanje prebujanja narave so mi napolnili dan in še kaj več ...
Last edited by longcast on 23 Oct 2018, 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Brancin na umetne vabe

Post by tinker »

Ja, to je spin. Narava, dinamika, šport :rofl:
Brancin je radovedna riba. Zanima ga vse. Velikokrat se zgodi, da mu vabe pritegnejo pozornost, potem pride pogledat zadevo in se vozi za vabo....ZAGRABIL PA NE BO !! Ker takrat, ko brancin jaga, ga ne vidiš...samo prbije iz nič. Takrat je stealth hunter.

Zubo pa kot zubo. On nima pameti, ima samo mišice. Frajer pač.
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Brancin na umetne vabe

Post by peter167 »

Odlično longcast. :yeah: Tak ribolov je tudi meni všečen, čeprav sem tudi sam precej zelen v spinu. Brancina pa najverjetneje ne bo na suhem, če ga vidiš. Raven adrenalina pa se vseeno dvigne. :lol:
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Brancin na umetne vabe

Post by peškador »

peter167 wrote: 23 Oct 2018, 11:11 Odlično longcast. :yeah: Tak ribolov je tudi meni všečen, čeprav sem tudi sam precej zelen v spinu. Brancina pa najverjetneje ne bo na suhem, če ga vidiš. Raven adrenalina pa se vseeno dvigne. :lol:
Ko rauba lica,je še več adrenalina,verjami.
Čeprav , sem se jih že navadu :yeah:
L.P. Sebastian
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Brancin na umetne vabe

Post by longcast »

tinker wrote: 23 Oct 2018, 10:12 Ja, to je spin. Narava, dinamika, šport :rofl:
Brancin je radovedna riba. Zanima ga vse. Velikokrat se zgodi, da mu vabe pritegnejo pozornost, potem pride pogledat zadevo in se vozi za vabo....ZAGRABIL PA NE BO !! Ker takrat, ko brancin jaga, ga ne vidiš...samo prbije iz nič. Takrat je stealth hunter.

Zubo pa kot zubo. On nima pameti, ima samo mišice. Frajer pač.
Tinker in ostali, ali obstaja kakšna vrhunska / dobra vaba za brancina, ki je dobra za plitve terene? Mislim, da ima DUO neko varianto, ki pravzaprav plava na vodi? Če se ne motim mi jo je pred nekaj časa predstavil kr'en v MB?
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Brancin na umetne vabe

Post by peškador »

Duo realis pencil,na njega sem dobil tudi jaz par brancinčkov pa strelko in tudi eno lampugo,je površinc zato ga lahko vodiš na nizki vodi.
Je pa zelo dobra vaba za brancinčke tudi od savage gearja panic pray je tudi površinc in je tudi poceni(kar ne škodi!) :yeah:
L.P. Sebastian
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Brancin na umetne vabe

Post by longcast »

hvala za informacijo. Eno vprašanje, ali lahko to uporabljaš tudi med valovi?
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Brancin na umetne vabe

Post by tinker »

Tudi lahko.
Glej topwater, surface vabe.
Stikbaiti, popperji, vse plavajoce.
Velik jih je. Je ze Peškador povedal.
Post Reply