Lov na grunt

Tehnike in oprema
jazbi2000
Posts: 12
Joined: 06 Aug 2014, 21:49

Re: Lov na grunt

Post by jazbi2000 »

Ne bom lovil na bolentino ,lovil bom na nek način z obale samo da bom malce globje , tako kot ,da bi lovil iz podaljšanega pomola.s tem pa se bom v večini izognil plitvinam.




Lp
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Lov na grunt

Post by Anze »

Ne kompliciraj prevec in posnemaj domačine. Za globine do 20m odsvetujem palico, ampak je bolj uporabno motovilo / kos plute, na katero lepo navijes laks, na dno svinec, 2 tro-krake vrtljivke in 20-40cm predvezi iz vrtljivk. Svinec in vrtljivke razporediš tako narazen da se trnki ne morejo medsebojno zapeti in da spodnji trnek pride nekaj cm nad dno. Zakaj odsvetujem palico? Zato ker tak sistem je ponavadi daljši od 1,5m kar pomeni da imaš težave ko ga s palico navijaš na čoln. Pri malih globinah se prednost palice ne izkaže ravno - ker je vse skupaj štorasto. Drugače pri 50m pa priporočam palico, ker na roko ven vlečt 50m+ laksa zna biti utrujajoče. :)

Za motovilo/pluto:
Da se stvari ne bojo zapletale, pa uporabi različno debelino laksa za predvez in vmes med vrtljivkami, vsaj 0.15mm razlike.
Jaz imam ponavadi glavni laks 0.60 - 0.80 (da ne žuli v roke in se ne vozlja na čolnu), laks med vrtljivkami do svinca 0.40-0.50, predvez pa fluorocarbon 0.15-0.30 (odvisno od ciljane ribe)

Če globina ni velika, in ni toka probaj z roke tudi avolo. Tako loviš brez svinca z enim trnkom, med predvezom in glavnim laksom daš vrtljivko, na katero z roko stisneš kos pastele (trši mix hrane), ki deluje kot svinec ki kmalu razpade. Laksa spustiš v morje tolikor kolikor je globine in čakaš na KONKRETEN poteg. Pod čolnom pa nahraniš z miksom kruha in sardel, da se lepo dela oblak, ki počasa tone in privabi ušate, fratre, itd odvisno kje si... Ko ti uspe narediti feeding frenzy si zmagal. Takrat so ribe neprevidne in poberejo vse. Trnek skriješ v lovko lignja (natakneš kot nogavico) in vržeš v morje. Ušate 0.5kg+ niso redke. Avolo je v tem primeru boljši ker riba ne čuti nobenega odpora. Jaz sem naprimer 3 leta!!! narobe lovil na istem placu. Potem sem pa probal avolo, in sedaj vem kaj vse sem zamudil. Večja riba se ustraši kontre ki jo nudi napet laks ali svinec, in tudi vaba ne tone naravno.

Na tak način z match palico 0.2mm laksom in 0.15 predvezom lovim tudi iz obale - z odprto rolo. Ko potegne 5m laksa zategnem.
User avatar
Gwba
Posts: 175
Joined: 26 Jun 2015, 12:18

Re: Lov na grunt

Post by Gwba »

Pozdravljeni, mene pa zanima kako je najlazje zaznati ugriz ribe v vetrovnih pogojih? Ponavadi mam dve palici na stojalu s konicami skoraj pokoncno, ponoci lucka na spici, tako se vidi vsak tresljaj. Ko pa piha veter je malo tezko locit kaj je kaj... Ideje in predlogi vec kot dobrodosli :mrgreen:
Oradex
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2015, 16:26
Location: Ljubljana

Re: Lov na grunt

Post by Oradex »

Jaz naredim kar takole: odrežeš 0.5m laksa na dnu laksa zavežeš utež (lahko tudi kamen) nad utežjo pa nekaj svetlečega (lučka,manjša škatlica žive barve....uglavnem nekaj kar boš ponoči videl) na vrhu laksa pa navežeš nek trnek katerega odščipneš in ga malce zakriviš saj to "navezo" obesiš na glavni laks med prvo in drugo rinko,tako se bo ob prijemu naveza dvignila ko pa bo spustila se bo tudi naveza spustila.. Upam da me razumeš.. :yeah: drugače pa bom probal poslat tudi kakšno fotografijo.
Lp Anže
User avatar
Gwba
Posts: 175
Joined: 26 Jun 2015, 12:18

Re: Lov na grunt

Post by Gwba »

V ta namen so tudi plasticni obrocki na katerega se lahko zatakne lucka? Sam ti so res lahki, ma lahko to predelam pa je :) mislim da te razumem :rofl:
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Lov na grunt

Post by sova »

Jaz imam tole. viewtopic.php?f=35&t=231&start=80
Obesim še 20gr svinca, če močneje piha. Deluje. :yeah: Če pa prav preveč piha pa pospravim in grem.

lp.
Image
User avatar
izi3
Posts: 322
Joined: 21 Jul 2013, 09:44
Location: Tržič

rola

Post by izi3 »

Lep pozdrav.

Prosil bi za mnenje ali izkušnje za komplet slednje opreme, ki jo nameravam naročiti. Rabim nek srednje kakovostni razred opreme za surfcast iz obale. Trenutno imam za spinning rolo znamke TICA Stunna in Shimano palico, s katerima sem izredno zadovolen. Za lov iz obale pa teleskopko 2,7 m in shimano alivio rc 4000, s katerima sem sicer zadovoljen, saj sem z njima nabral občutek in izkušnje za surfcast iz obale, vendar z njima ne morem doseči prav dolge dolžine meta.

Sedaj gledam slednje stvari:
Role: http://www.ticaamerica.com/reels/spinning/scepter-gx in http://www.trofeja.si/artikel/rola-tica-scepter-gx-8000

Palica: http://www.trofeja.si/artikel/palica-sh ... -100-170gr in http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=1858

Najepša hvala za vaša mnenja in pomoč.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov na grunt

Post by kr'en »

S Tico ne boš zgrešil popolnoma nič. Imam dve, eno že leta, drugo pa sem kupil dve leti nazaj. Obe še delata kot novi. O Alivio palici ne morem iz osebnih izkušenj reči nič, ker jo nisem imel, se mi pa zdi da jo ima nekaj forumašev tako da pomojem za ta denar mora biti vredu.
Image
Oradex
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2015, 16:26
Location: Ljubljana

Re: Lov na grunt

Post by Oradex »

Oj...jaz imam shimano alivio 150g in sem zelo zadovoljen.Močna,trda palica,ki mi v 3 letih še ni niti malo zarjevela, je pa res da jo z vodo operem po vsakem ribolovu.Tako da za tistih dobrih 50€ odlična palica :yeah:
Lp Anže
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Lov na grunt

Post by sova »

Palica je dobra, rolo bi pa vzel Tico 8000. Mogoče še, da bi bila baitruner.

lp.
Image
Post Reply