Surfcasting

Tehnike in oprema
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Surfcasting

Post by kumlazo »

Pozdravljeni vsi stari in mladi ribiski macki.
Odprl sem novo temo, ker zaenkrat nisem se zasledil da bi bilo kaj vec napisano o tej tem stilu.Upam da se nisem zmotil, ce pa sem se, pa me popravite.Najprej naj povem da sem novinec na forumu in tudi na podrocju ribistva(zacel sem letos konec avgusta), ampak od takrat sem nabral vsaj 60 ribiskih dni oz. noci.
Verjetno bo pomemben podatek, da sem sicer original kontinentalec, ampak bo zdaj ze 4 leta, ko zivim ob morju. Bolj natancno Costa azzura kraj Ventimiglia mestece ob Francoski meji med Sanremo in Monte Carlo(Monaco). Tak da ce bo kdo kdaj krozil s kakim camperjem al pa kako drugace proti Franciji Spaniji...pa bi rad probal malo lovit ga z lahkoto peljem na place! Samo javit se mi mora.Moram povedat da imam dobre instruktorje(lokalce). Italijani obozujejo ribo in ribolov, lovijo na vse mozne nacine in so vec ali manj dokaj uspesni, ceprav na koncu koncev gre vseeno bolj za "gust", ker ekonomicno glih najbolj ni! Ce naredis skupni konto kolk stanejo palice , role, silki, trnki itd. + vabe(crvi), je hudicevo draga riba ki jo ulovis, pa se brez garancije, da jo bos dejansko ulovil.Ampak je vseeno fajn lovit...

Zdaj pa povejte kaj o surfcastingu, pa da malo izmenjamo izkusnje.


ps moj prvi post upam da kolk tolk zgleda
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Surfcasting

Post by kr'en »

Pozdravljen in dobrodošel. Prav fino je videt še koga, ki ne lovi na našem vzhodnem Jadranu ampak kje drugje.

Ekonomsko gledano se ribolov ne splača, zato tudi nanj ne smeš tako gledat, ker če boš boš hitro odnehal. Večina nas lovi za dušo in na zaradi ribe kot hrane. Vse te tisoče evrov, ki jih zmečemo v ribolov nam ne odplača nobena riba, odplača pa jih zadovoljstvo ob ribolovu in ulovu. :)

Ja, Italijani so res mojstri, sploh v SurfCastingu. Kako bi le ne bili, ko imajo toliko primernih terenov. Pri nas takšnih terenov praktično ni.

Povemo malo o SC? Kaj bi pa rad slišal? =)

Sam imam opremo za surfcasting; palico Shmano Nexave AX TE Surf c.w. 150g, rolo Tica Scepter GX 9000, laks Trabucco 0,30 in Trabucco 030 pletenico za shock leader. Brez slednjega nimaš v SC kaj početi, saj ob zafulanem metu laksi pokajo ko nič.
S to opremo in svincem okoli 90-100gr sem že uspel vreči 100 metrov daleč. Večje razdalje pa še niti nisem poizkušal doseči. Če bi jih, bi moral uporabit najbrž tanjši laks in težji svinec plus še morda kako posebno tehniko metanja za SC kot je recimo pendulum cast ali of the ground cast.
Image
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Surfcasting

Post by tinker »

Kumlazo pozdravljen,

o surfcastingu bomo težko kaj pametnega povedali, ker ga pri nas ne izvaja veliko ljudi..., sej oprema približno je, vendar tistih pravih kilometrskih peščenih plaž pa ni. Pri nas se lovi drsne sisteme ali pa na fiksne. Meti pa sploh ne 100m, velikokrat precej manj.
Kaj pa te zanima o surfcastingu ?
Role, palice, sistemi ?
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Surfcasting

Post by kumlazo »

Dejansko me prav posebnega nic ne zanima, ker imam, zdaj ko sem se tudi sam zacel resno s tem ukvarjat, dobre ucitelje! Bolj me zanima izmenjava mnenj oz. izkusnje.
Mene ucijo da ti grozno dolgi meti itak v praksi ne sluzijo prevec, ker se najlepsa(najvecja) presenecenja skrivajo v prvih 50 metrih. Res pa je da ko imas opremo, ki ti dopusca dolge mete, kakega ze spustis tudi na dalec. Tezke palice z vecjo gramaturo pa so nujne, ker so na tej strani dokaj redni veliki valovi(razen v poleti so bolj poredko). Tak da je vsaj 100g svinec nuja, drugace ti ga ven vrze. Bolj vazna je tehnika pravijo, kot dolg met. Vazno je poiskat ribo in zadet vabo, ker riba je cudna en dan bo pojedla vse, drugi dan pa kaj vem naprimer samo bibi al pa amerikano, za nocno je najboljsa arenikola itd.
Drugace pa od opreme mam jaz Penn Overseas 180g tele, Trabucco Escoud Invidia 180g tridelna in Daiwa triforce 50-100g tele.
Daiwa je prva liga za takrat ko je morje mirno s feederjem ki da odlicne rezultate.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Surfcasting

Post by Daniel R »

Kaj je arenikola?
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Surfcasting

Post by kumlazo »

Daniel R wrote:Kaj je arenikola?

morski crv ki se v temi recimo nekak sveti...vsaj za ribe, zato ga prej najdejo kot kako drugo vabo.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Surfcasting

Post by kr'en »

kumlazo, tudi pri nas velja taka filozofija kot na vašem koncu. ;)
Image
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Surfcasting

Post by kumlazo »

kr'en wrote:kumlazo, tudi pri nas velja taka filozofija kot na vašem koncu. ;)
Vidis da na koncu koncev je povsod ista filozofija.
Pa se od prej sem ti dolzen, glede ekonomije.Jaz naprimer ribe sploh ne jem, kaj nalovim podarim al pa spustim, ampak mi je fajn lovit.
Nihce se ni nic napisal o lovu s feederjem, tu pa se naprimer na veliko lovi na tak nacin z dobrimi rezultati, dobi se prakticno vse mesojede ribe od orade, sarga pa do brancina. Vem da je ponekod tak lov v morju prepovedan ampak v Italiji NI prepovedan.
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Surfcasting

Post by tinker »

Feeder tehnike nisem nikoli izvajal.

Jaz obvladujem rang 50m, temu imam tudi prilagojeno opremo (12 ft in 3 lbs palice - v bistvu kraparice.
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Surfcasting

Post by kumlazo »

tinker wrote:Feeder tehnike nisem nikoli izvajal.

Jaz obvladujem rang 50m, temu imam tudi prilagojeno opremo (12 ft in 3 lbs palice - v bistvu kraparice.

Saj ravno v 50m se uporablja ta tehnika, v bistvu je to lazji surfcasting. Palice so vec ali manj podobne le, role so manjsih dimenzij.Tehnika je prisla iz sladkih vod, crv pa tudi.
Post Reply