Lov orade

Tehnike in oprema
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: Lov orade

Post by brezo »

Evo porocanje. Enkrat mi je nekaj zategnilo in verjetno sem dal premalo kontre ker se mi je po parih metrih snelo z trnka.

Emm eno vprasanje k gre v temo za zacetnike ampak da ne bom spamov tem bom napisal sem. V enem linku ki sem ga dobil tukaj na forumu je ful vozlov. Ampak problem je ker jaz nimam trnkov ki imajo luknjico(rinko) da se jih veze gor ampak je samo neka majhna ploscica in verjeli ali ne ne znam zavezat trnka. :wtf: Zmeraj sem lovil na ze zavezane in sedaj ne dobim vozla za zavezat. Prosil bi za malo pomoc.

Edit: mi je ratalo zavezat trnek. Sem se malo potrudil in je pomoje kar uspesen vozel. Vazno da se ne odvezuje :bwahaha: ... sem ugotovil da se temu vozlu rece easy snell knot :yeah: samo sm ga obrnu kontra in zdej je trnek pod takim cudnim kotom :damn:
User avatar
panceta
Posts: 121
Joined: 12 Aug 2014, 14:29
Location: Koper

Re: Lov orade

Post by panceta »

na embalaži od trnkov imaš narisano kako se zaveže trnek. to ti je osnova, če vozel ni pravi gre :fish:
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: Lov orade

Post by brezo »

Imam 7 paketou trnekov sakai in niti na enem ni opisa kako se vozel zaveze :wtf: ampak sem dobil v temi vozli in naveze od uporabnika miran namig da se tistemu vozlu ki ga jaz znam rece easy snell knot :yeah: problem solved :yeah: kolk so mi fajn tej smejkoti bi kar povsod enga prpopal :jadranje:

hvala za odgovor!

Brezo

Aja se nekaj da ne bomo iz teme. Se orade lahko lovi cez dan v oblacnem vremenu? In ali lahko na predvez kjer je trnek dam eno kroglico plute ali stiroporja da mi drzi vabo pou metra u luftu nad dnom? Domacin mi je rekel da je tukaj dosti rakov in prej ali slej ostanes brez trnka in vabe? Bo tista plutica prestrasila orado?
sasok
Posts: 122
Joined: 19 Aug 2013, 17:28
Location: Beltinci

Re: Lov orade

Post by sasok »

Za začetek se drži klasike.... preverjenih sistemov. ;)
Ko bo nekaj kilometrine za tabo, pa lahko začneš tudi eksperimentirat.
LP,
Sašo
bahunchk2
Posts: 26
Joined: 08 Jan 2015, 17:14

Re: Lov orade

Post by bahunchk2 »

En tedn lovljenja na krku od tega sem šel 4krat na orado in ujel 3 orade , 2 v enem dnevu ,1 v drugem dnevu use sem ujel na 2palice kere sem mel zraven samo za sparcke in manso ribo in sem metal 10 m od obale na grunt in palica tako da je laks zategnjen in motorcek zategnjen ,na palici za orado samo 2 potega in to je to zanimivo..
bahunchk2
Posts: 26
Joined: 08 Jan 2015, 17:14

Re: Lov orade

Post by bahunchk2 »

Image

Image
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

Poročila in pripadajoče slike ulovov prosim piši pod ribolovna področja.
Image
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lov orade

Post by CBB »

bahunchk2 wrote:En tedn lovljenja na krku od tega sem šel 4krat na orado in ujel 3 orade , 2 v enem dnevu ,1 v drugem dnevu use sem ujel na 2palice kere sem mel zraven samo za sparcke in manso ribo in sem metal 10 m od obale na grunt in palica tako da je laks zategnjen in motorcek zategnjen ,na palici za orado samo 2 potega in to je to zanimivo..
Če bi ti postavil kakšno vejico in piko na pravo mesto, bi bilo tole brat veliko lažje:) Drugače pa bravo.
firbc
Posts: 77
Joined: 21 Apr 2013, 10:12
Location: Ljubljana

Re: Lov orade

Post by firbc »

Albacore, imaš PM z izgubljenim tekstom ... eni delamo "zapiske" :yeah:
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Lov orade

Post by albacore »

firbc wrote: 10 May 2017, 11:28 Albacore, imaš PM z izgubljenim tekstom ... eni delamo "zapiske" :yeah:
Hvala '' firbcu '', ker si je shranil tekst pa ga ponovno objavljam .......

Ni vedno isto, ujet veliko orado je meni osebno najtežje ( izgubil sem jih precej-počil najlon pred trnekom, ker je bibi dolg pa ga je poškodovala, nerealizacija potega, zapetje v skale, nepripravljen brez podmetalke in nedostopnost terena do gladine vode ) in je potrebno tudi nekaj sreče ( zapeta ob strani ust - to je najbolje, ker ti ne zgrize najlon, v čeljust - bo zmečkala trnek v kolikor ni debel in velika možnost, da pregrizne ali prepili najlon, pogoltne - redko, ker prej izpljune, če pa že jo najbolj boli in ni takih silovitih potegov pri izvlačenju ampak se najlon lahko prepili ) dobre role in trnek. Če bi jih lovili na pesku kakor Italijani je to veliko lažje, ker se nima kam zapet. Sami potegi so različni. Pišem za te težje od 1kg, ker majhne nisem ujel že lep čas. Ne maram terenov, kjer so male. Najraje imam teren, kjer se nič ne dogaja in teh je vedno več. Nekatere silovito potegnejo in se ne ustavijo - rola mora imeti nekaj upora ali odprt preklopnik za nekatere , ki mislijo da s tem orada ne čuti upora, drugače bo gnezdo pri takem potegu ( 5% - zaenkrat samo te čez 2kg ), druge silovito kak meter in potem se ustavi ter pride ali ne pride nazaj po vabo ( 60 % ), nekatere pa samo odpustijo najlon da pade in ga zopet samo napnejo in to po nekajkrat brez da rola zažvižga ter grickajo vabo na mestu kakor drobiž in potem začnejo konstantno vleč ( 35% ). Ponavadi sedim ali spim v stolu in v kolikor je poteg silovit se samo vstanem in imam grem z normalno hojo ( 2-4m ) do palic ter zaprem rolo, vzdignem palico ter pričnem navijati brez zatega. Velikokrat sem z zategom samo izpulil bibija iz čeljusti, zato redko zategnem . Pri drugačnih potegih pa ji večkrat pri potegih popuščam najlon in čakam 3-5 potegov. Ali se bo zapela ali ne je odvisno kako drži bibija, ko ji ustaviš najlon. Nobena od velikih ni nikoli pogoltnila trnek, ker je navajena trde delce izpljunit in je tu važen trnek da si ji kam zatakne.To leto sem probal nove trnke Trokar 1/0 in zaenkrat kažejo dobro. Imajo zelo ostro konico in kratek zgornji del. Od samo 2 potegov v 3 dneh oradolova ujel 2 lepi oradi. Končno imam tudi role, ki mi omogočajo, da vrtim ročko konstantno in se ne zaustavljam kakor prej in ji s tem dajem možnost da uide pod skalo. Pri oradah čez 3-4kg pa bo težje, ker mi bo lahko pri takem početju na silo počil najlon in ji bo treba popuščat in jo utrujat, kar bo zopet odvisno od konfiguracije terena.
V kolikor hočeš ujet veliko orado izberi kakšno uvalo, gojišče, pristanišče, plažo. Uporabi veliko vabo ( sam največkrat bibi Veneziano in to celega, ne ga rezat ali debelega črva vsaj 10cm in več ) ter jo vrži od 60m dalje, zato palice 150-200gr ( 80-90 gr svinec + velika vrtljivka ( da ti ne reže uho prame v kolikor ne vežeš direktno na vrtljivko ) + trnek + vaba ). Vaba naj bo v morju min. 1-1,5 h, ker da prime velika v manj časa moraš imeti 100% srečo. Zato tudi nisem v 95% ujel veliko orado nekje pred 09.00 -10.00, ko preneha grist drobiž ali raki. Zato imam raje kak teren, kjer se nič ne dogaja in ni lahko cel dan nobenega trzljaja ali pa 1-2 prava. Tam kjer ujameš 1 veliko je to njihova pot in bo tu tudi v bodoče pot za druge velike. Kdaj to je pa ?, ker lahko hodiš na isti spot 10 dni zaporedoma in nimaš grižljaja potem pa 11 dan 1-3 velike kom
.......... LP
Image
Post Reply