Lov orade

Tehnike in oprema
Post Reply
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Lov orade

Post by kr'en »

Sam lovim orado, ali zjutraj ali zvečer. Čeprav mi je največja do sedaj prijela popoldne po neveri.

Uporabljam klasičen sistem na grunt (na dno, vaba leži na dnu).
Glavni laks imam Shimano 0,30 mm, potem sledi zogulin (vrtiljka), za predvrvico uporabljam fluorokarbonski laks tudi 0,30 mm ter na koncu Owner trnek, njegova velikost je odvisna od ribe, ki jo pričakujem.
Na glavni laks dam še svinec 40 ali 50 gramov ter med svinec in zogulin eno gumijasto in eno plastično perlo. Perle služijo zaščiti vozla s katerim je laks zavezan na zogulin.

Za orado iščem teren, ki je peščeno-kamnit po možnosti delno porasel z posidonijo.
Do sedaj sem kot vabo zmeraj uporabljal trak lignja ali lovko, letos pa bom najbrž poizkusil tudi z bibijem.

Orada prime vabo z usti ter jo nekaj časa nese, šele potem jo požre in takrat, ko jo požre, je čas za zateg. V nasprotnem primeru ji vabo potegnemo iz ust in z ulovom ni nič. To se vidi tako da se začne laks počasi odvijati z mlinčka nato se ustavi in spet krene.

Sam tistega postanka nisem opazil, sem pa vseeno zmeraj toliko počakal da sem bil siguren, da je požrla vabo.
Ko sem ujel svojo največjo pa je bila situacija malo drugačna. Lovil sem z dvema palicama(ena na grunt in ena na plovec) in sem bil ravno pri tisti z plovčkom, druga pa je mirno čakala na pomolu. In kar nenadoma palica malo poskoči, jaz seveda hitro skočim jo zagrabim in nisem imel živcev, da bi dovolj počakal ampak sem zategnil skoraj prehitro. Najprej sem mislil, da je bilo v prazno in da sem zapel za dno, nakar pa začutim precej močno upiranje na drugi strani. In ko zvlečem ribo na suho ugotovim, da bi skoraj ostal brez ulova. Orada je bila zapeta čisto na koncu spodnje ustnice in ni manjkalo dosti, da bi se mi odpela.

Image

Toliko, na kratko, od mene. Upam da so informacije uporabne, če pa so še nejasnosti pa kar na dan z vprašanji, ne grizemo :D
Image
bemko
Posts: 31
Joined: 18 Jul 2008, 11:11

Re: Lov orade

Post by bemko »

eno jest sm letos probal malo v ankaranu orade lovil čist mrtvo sam fratri pa prijemajo kot nori
sm šel zjutraj lovit pa je blo k noro je bil plovček bol pod vodo kot nad :slin:
Last edited by bemko on 02 Jun 2009, 21:12, edited 1 time in total.
pejmo na na oradeImage
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

Bemko lepo pozdravljen na forumu.

V prihodnje pa prosim piši bolj slovnično, ker tole ni za nikamor. :roll:
Image
bemko
Posts: 31
Joined: 18 Jul 2008, 11:11

Re: Lov orade

Post by bemko »

bom
pejmo na na oradeImage
pikeman
Posts: 4
Joined: 25 Jul 2008, 13:59

Re: Lov orade

Post by pikeman »

Jaz sem od začetka tudi lovil na klasičen grunt način z vabo na dnu in potrgal ogromno navezov. Potem sem pa najdu svinc v tubi in od takrat trgam vsaj 70% manjkrat kot z klasičnim sistemom. Za glavni laks uporabljam 0,35mm od som.si. Na koncu glavnega laksa navežem trikrako vrtljivko. Na prvi krak na vrtljivki v smeri navzdol navežem še 50-100cm glavnega laksa in nakoncu 50-80g svinec v tubi. Na drugi krak vrtljivke, ki je usmerjen v stran navežem še 50cm tekmovalnega flurocarbona 0,21mm ter na koncu trnek po potrebi. Meni ta sistem zaenkrat ustreza pa kar je najbolj pomembno dostimanj trgam naveze. Še link od svinca. Lp

http://www.praviribic.com/index.php?opt ... &Itemid=26
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

Aaa ja. Prvo sem hotel prašat kateri svinec v tubi misliš. Ampak ni potrebe, jaz temu svincu pravim plavajoči. Zadnjič, ko sem lovil v onem zalivu pri hiški sem probal tudi na tega nekaj.

Navežem točno tako kot si napisal ti in vržem. Pef, pa je vse skupaj odletelo neznano kam :lol: Se je utrgal že pri metu, ker sem nekaj slabo zavezal. Moram kupit novega.

Ga bom rabil za v gajcu, tam je precej trave po dnu in bom moral trnek z vabo držat nad dnom nekako, če bom hotel kaj ujeti sploh.
Image
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lov orade

Post by proton »

Pozdrav vsem!

Za kakšen svinec gre? Sprašujem, ker se tudi meni dostikrat zgodi, da zapnem in potem moram v vodo, da odpnem trnek ;)
Drugače sem pa letos ujel tri lepe orade - dve na grund in eno na samico. Vse pa je prijelo na lignja. Pošljem ob priložnosti slikco ;)
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Lov orade

Post by tinker »

Temu svincu se reče tirolsko drevo (tiroler holz)
Plavajoč svinec_uporablja se ga za ribolov v pozidoniji (travi).
Image
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

proton, kje si jih pa ujel?
(ni treba mirkolokacijo, samo širše območje)
Image
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Lov orade

Post by proton »

Se mi je zdelo, da gre za ta svinec! Dostikrat sem ga že videl v trgovini, pa nisem vedel, kako točno naj ga uporabljam in ga nisem kupil. Torej ga priporočate tudi če ne loviš v travi - recimo na skalah in pesku? Če se manj zatika, je pa res fajn ;)

Drugače pa lovim na Lavdari (na zemljevidu glej Dugi otok in na koncu je mali otok Lavdara dolg cca 3,5 km) Tam je čudovito za lovit - nobene policije ;) Največ tako ujamem na samice, na palico pa igle, kakšno orado, pirke ...

[img]D:\Aleš\Slike\Slike\Lavdara_2008\Picture%20034.jpg[/img]
Post Reply