Lov orade

Tehnike in oprema
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

Odlično, hvala firbec in albacore. :yeah:
Image
matko85
Posts: 142
Joined: 22 Dec 2015, 09:59

Re: Lov orade

Post by matko85 »

Nekaj stvari, na katere biti pozoren, pri lovu orade (predvsem večje), po mojih izkušnjah..
Sem se odločil po branju Albacorovega posta (takih potrebujemo čim več) :yeah:

Iščem zalive, kanale, ki niso direktno povezani z odprtim morjem, po možnosti plitvine (do 10 m), bližina školjčišč...
dno mešano, pesek, trava, kamen (sama mivka je super teren, vendar kakšne večje še nisem dobil)
Vaba raje večja kot manjša, prav tako trnek (2/0, 3/0, 4/0), naj bodo kovani, kvalitetni in ostri
Najuspešnejše vabe: bibi, morski crv, sardela (spomladi, nikakor nasoljena), volek, trp , ostale lokalne školjke (obvezno filoelastika)
Predvez vsaj 0,30 mm, raje 0,35mm, tudi do 0,40 (fluorocarbon po mojih izkušnjah nima veze)
Sam uporabljam kraparske palice in LC role brez BR, samo quick drag (stvar posameznika)
Najuspešnejši čas lova jutro med 5h in 10h
Svoji največji oradi sem ujel ob oseki, je pa res da me ne zanima bibavica, meni so najlepša jutra in zato največ lovim zjutraj
Najuspešnejši meseci konec avgusta, september in prva polovica oktobra
Po metu pustim ribi čim več lufta (v brezveterju enostavno izvlečem dva do tri m laksa iz špule, kadar je veter obesim kinderjajček 8-) )
Pri nežnih prijemih primem palico v roke, privijem bremzo in odprem špulo, da riba brez upora lahko vleče vabo. Počakam, ko vidim da ne odneha sledi zateg.Če spusti vabo, jo spusti takoj po prvem rukerju, ko čuti upor, zato tudi čim več lufta. Kadar pride mama in ima dober dan, pa sledi šus, da se z role kar kadi ucrazy? Neprecenljivo :aaa:. Enkrat mi je palico vrgla z rod poda (sem imel malo čudno naštimano vse skupaj), palica je bila na tleh, špula pa še kar s svetlobno hitrostjo zzzzzzzzzzzzzzzz.. Seveda ribe nisem dobil ven, saj je po treh norih pobegih cviknila predvez. :damn: Pa takoj je..em ti m...er, pi...da ti ma..na in vse kar zraven paše.. Sem zaljubljen v oradolov, sem poskušal s spiningom pa malo z jiganjem.. Ma zame ni lepšega kot butnit se na stol, odpret pivo in čakat na zvok bremze ali piskača.
Lep pozdrav Mato
nejc
Posts: 92
Joined: 19 Apr 2015, 15:06

Re: Lov orade

Post by nejc »

Super, opis. Tudi meni je oradolov številka 1 :D
User avatar
Gwba
Posts: 175
Joined: 26 Jun 2015, 12:18

Re: Lov orade

Post by Gwba »

Pozdravljeni,
Zanima me ce kdo koristi pulley rig navezo za ribolov orade?
Do sedaj sem vedno uporabljal drsni sistem, seveda s kraparco, ampak ker saltam na surfcast opremo kjer so tudi daljsi meti ta drsni sistem nebi prezivel oziroma po kamnitem dnu vse potrzem...
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Lov orade

Post by sova »

Kaj misliš, da ta naveza se ne bo trgala? Ko se ti enkrat svinec zatakne za kakšen kamen, boš ravno tako utrgal. Jaz uporabljam v glavnem z drsnim svincem pa naj se utrže kolikokrat hoče, neodvisno od dna. To je pač potrošni material(svinci, trnki, karabini, laks). Edino kjer je peščeno dno od obale pa do 100+m, ne bo trganja pa še tam ti lahko zahaklja kakega leščurja in si ob svinec in predvez z vsem kar je gor.

lp.
Image
User avatar
Gwba
Posts: 175
Joined: 26 Jun 2015, 12:18

Re: Lov orade

Post by Gwba »

Ja taka naveza naj bi hitrej spravla svinec od tal, tle je bistvo :)
Zato me zanima ce ma kdo kaj izkusenj... Tudi jaz vedno lovim in trzem na drsni sistem ;)
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov orade

Post by kr'en »

Tudi z navadnim drsnim sistemom spraviš svinec hitro od dna.
Image
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Lov orade

Post by JaTo »

Jaz uporabljam drsno navezo, svinec pa uporabljam nekaj takega http://ribiskatrgovinca.si/izbira-2438- ... bolov.html.
Odkar uporabljam tak svinec imam manj trganja (izjema je Barbariga, tam tržeš kot nor :bwahaha: ). Zaradi krilc se ne premika toliko po tleh in pri potegu zagotavljajo vzgon, tako da se hitro dvigne s tal.
R3dM0hawk
Posts: 10
Joined: 09 Jul 2017, 16:41

Re: Lov orade

Post by R3dM0hawk »

Pozdravljeni, javljam se direktno iz jutranjega lova orade. Na terenu sem bil ob 5.00 in pripravil črva ter vrgel... V prvi uri brez potega in brez trzljaja potem pa okoli 6.00 prva oradica, ki je zelo močno potegnila... Iz biterunnerja se je kar kadilo. Nato še nekaj manjših potegov in nato zopet močen poteg orade cca pol kilograma ki je bila uspešno izvlečena na obalo. Ker je sonce že močno svetilo na morje in obalo je postalo vroče potegi pa so se prenehali zato sem se odločil zaključiti z ribolovom in se odpravil proti domu.
Uporabljam Surf palico 4.2m ki ima zamenjano osnovno špico z tršo ladijsko špico. Baitrunner, laks osnovni 0.30 flucarbon coated, svinec 60g, trnek yamatsu (nevem kako tocno se napise) 0/2, vržem približno 70m, dno je peščeno/kamnito.
Ko se potapljam in lovim črve opazim tudi dosti večjih orad ki bi bile lahko brez problema nad 1kg.
Lp. M0hawk... Javim kako bo v naslednih dneh. Slike bom priložil ko pridem domov. Pa srečen oradolov!! :jadranje:
User avatar
panceta
Posts: 121
Joined: 12 Aug 2014, 14:29
Location: Koper

Re: Lov orade

Post by panceta »

javi nam še lokacijo :rofl:
Post Reply