Pletenica za lov na grunt

Tehnike in oprema
B0ris
Posts: 54
Joined: 01 Nov 2015, 10:54
Location: Dolenjska

Pletenica za lov na grunt

Post by B0ris »

Nikjer nisem zasledil pogovor o tem, zato odpiram novo temo.
Razmišljam, da bi laks, ki ga uporabljam za lov na grunt, zamenjal za pletenico. Zakaj ? Lovim namreč na takih predelih z ogromno skalami na dnu in večkrat odtrgam laks med vijačenjem nazaj.

Moje vprašanje je, katero debelino pletenice priporočate. Npr. piše 12LB, 5.5kg, 0.10mm ... Ali so ti milimetri enako merjeni kot pri laksu ? Npr. na Shimano Sienna 4000 mi gre 180m 0.30mm laksa. Rad bi izbral ustrezno debelino pletenice za to rolo. Če vzamem 0.30mm pletenico je to do 18kg, kar je itak preveč ... Razmišljam nekje o debelini 0.14mm (16 LB).

Če razmišljam napačno, me popravite ;)
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by blisk »

Pletenico ti odsvetujem za lov na grunt razen na kakem pesku. Kjer so skale boš pletenico še prej strgal. Laks je manj občutljiv na skale kot pletenica.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by albacore »

Lahko daš pletenico in cca 12-15 m shockleaderja in rešen problem. Bo pa problem če se naredi gnezdo ali wind knot. Pletenica ne mara tudi morske trave, ker se kar prime nanjo, ko je napeta in je tok, z najlona lažje zdrsne. Osebno na grunt z obale uporabljam naylon. Drugače na Shimano 4000 rolo daš naprimer 15lb - 0,19mm ( cca 7 kg nosilnosti ) Daiwa Jbraid 8x pleteno svetlozelena ... 300m.
.......... LP
Image
B0ris
Posts: 54
Joined: 01 Nov 2015, 10:54
Location: Dolenjska

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by B0ris »

Hvala za nasvete. Varianto s pletenico bom preizkusil na eni roli (+ shockleader), potem se bom pa odločil ali zamenjam še na drugi.
flaskapiva
Posts: 8
Joined: 19 Aug 2013, 17:26

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by flaskapiva »

Pozdravljen!
Jaz lovim na grunt samo s pletenico in cca. 1-1,5 FC predveza. Do sedaj nisem imel nobenih težav. Razen kdaj s kakšnim wind knot-om. Meni je všeč ker se vsak trzljaj takoj vidi na vrhu palice. Kar se pa tiče skalnatega dna pa mislim da ni kakšne hude bojazni. Večino sem prelovil na kamnitem dnu in nisem niti enkrat odtrgal zaradi obrabe oz. prerezal. :fish:
B0ris
Posts: 54
Joined: 01 Nov 2015, 10:54
Location: Dolenjska

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by B0ris »

Jaz v glavnem lovim samo na področju Novigrada. Sicer še raziskujem tamkajšnje punte, samo je na splošno dno zelo razgibano (kamnito, skalnato) zato sem rekel, da poizkusim s pletenico.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by kr'en »

Če je dno lepo, potem s pletenico ne bo težav, če loviš pa na zelo razgibanem terenu z veliko škrap in ostrih skal kamor se pletenica lahko podrgne pa je boljše uporabljati laks, oziroma dolg mono/FC predvez.
Image
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by BlazPorenta »

Zdravo! Imam par vprasanj glede najlona in pletenice pri lovu na grunt. Po dveh letih ribolova, sem se sedaj za silo spoznal tako z enim, kot drugim materialom. Pletenice sem sicer uporabljal zgolj pri spinningu in jiganju, vendar ce sem kam zapel, je to 99% pomenilo trganje vrvice, saj nima nobene raztezljivosti, in poci takoj ko se napne ter prekoracis njeno zmoznost. Shock leader ni pocil se nikoli. Ali je to posledica predebelega shock leaderja, ali je normalno, da vedno popusti vrvica? Kar bi posledicno pomenilo, da vsakic, ko bom s svincem/trnkom na grunt zapel ob tla, bo slo X metrov drage pletenice. Pri kamnitem dnu, pa na grunt brez zapenjanja seveda ne gre, a se to dostikrat resi z natezanjem dolgega laksa, ki ima ravno dovolj raztegljivosti, da potegne svinec/trnek ven, oz premakne manjso skalo, za katero je zapet ali odtrga tisto morsko spuzvo.
Spet pri laksu vidim pomankljivost ne le v zaznavanju ugrizov (kjer z nekaj vetra niso vec niti zaznavni), ampak pri odvitih 70+ metrih tezko realiziras zateg, saj prakticno raztegujes elastiko, poleg tega je pri taki dolzini predvidevam tudi casovni zamik in si prakticno odvisen od tega, ali je riba ze pozrla vabo oz se zapela sama.
Lahko da mlatim prazno slamo, saj sem sele na zacetku spoznavanja ribicije, ampak kaj se pod crto bolj splaca oz kaj vi po vecini uporabljate?
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by peškador »

Pri meni ponavadi poči vedno pri vozlih :roll:
L.P. Sebastian
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Pletenica za lov na grunt

Post by BlazPorenta »

Blagor tebi, prisparas veliko najlona/pletenice. Pri meni imam obcutek, da jo dosti pustim v vodi, s cimer se onesnazujem :(
Post Reply