Zbirka uporabnih info.

Oprema, vabe, tehnika lova
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: lignjelov

Post by blisk »

V osnovi imaš dve oblike
Pušča je tista ki ima spodaj svinec in potem imaš še mrkvo kot ji rečejo hrvati, to je tista ki nima vidnega svinca. Pušče se koristijo za lov z obale in za lov iz čolna, največkrat v gibanju (počasna panula). Mrkve se pa ponavadi veže dve v sistem in so namenjene vertikalnemu lovu iz čolna. Nekateri jih tudi uspešno koristimo pri lovu iz obale. Tisto pirka pauk bukva ... so pa samo barvne kombinacije. Vsaka firma označuje drugače, DTD ima pač imena rib

Potem imaš še peškafond ki je v bistvu kos svinca z oblekico in se ga koristi v sistemu z mrkvo pri ribolovu iz čolna, za lov iz obale je neuporabno
in še četrta varianta so voblerji za lignje (rapala) in se jih koristi pri panuli

to je na hitro to
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: lignjelov

Post by brezo »

Za lignjelov palico koliksne akcije naj iscem oz po njej vprasam? 5g-28g, 10g-40g ali 20g-60g ? Koliko naj bo dolga palica? Rad bi tudi ce bi le bilo mozno da je teleskopska. In se en kriterij, dal bi zanjo do nekje 70e je moj budget, ker potem pride se mlincek in sm suh ... student pa to :) sem gledal na trofeja.si ampak nikjer ne dobim palice za eging,.. ali je isto kot light spin oz light jiging?

Poleg tega me zanima kako velike role naj gledam? Dal bi do 70e tudi za rolo. Nosilnost zavore in same role?

Koliko debel najlon naj dam gor in koliko teze naj bi prenesel? Kasni predlogi kateri najlon bi bil dober? Glih ta najbol poceni me ne zanima da ne bo pol problemov z njim.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: lignjelov

Post by zmešan »

To sprašuješ za klasični lignjelov?
Don't drink water,because fish fuck in it.
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: lignjelov

Post by brezo »

Z obale na varalico? Dtd oz japoncke yamashita
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: lignjelov

Post by brezo »

Dobro se kaksen evric lahko zbrskam ce recem tatu za pomoc. Kaj svetujete me zanima karakteristicno(specifikacije) da vem kaj iskat in po cem uprasat. Ce bo 100e palica bom pa doma nazical...
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: lignjelov

Post by brezo »

Hvala za hitr odg. Upam da vecino drzijo v Colombo sport.

Pletenica 0.8 mm? Sej ne bom kitou lovil :bwahaha: sm zacetnik in me je ta velikost malo zmedla :) pletenico dam za predvez na najlon, ne?
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: lignjelov

Post by zmešan »

Ne.Pletenico naviješ na rolo na koncu dodaš meter fc-ja da pletenica ni tako vidna.Nisem mislil 0.80 ampak #0.8 to je 0.8 libra oz. nosilnost. cca.4kg
Don't drink water,because fish fuck in it.
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: lignjelov

Post by brezo »

Super, hvala! Porocam ko kupim, pondeljek torek :)
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: lignjelov

Post by kr'en »

Da še jaz pristavim piskerček.

Mogoče bi mu najprej mogli pojasniti par stvari, ki se tičejo lignjelova po japonsko aka eginga. Najbolj izraze, ostalo bo že našel v Jollijevem vodiču.

Velikosti vab (egijev) se merijo v cifrah, ponavadi so velikosti egijev od recimo 1.2 do 4. Egiji velikosti 3.5 so težki cca 20g, tako za info.
Ustrezno temu se palice za eging izbirajo potem po velikosti egijev ki jih lahko mečeš z njimi. Nekako najbolj univerzalne palice so tiste, ki so deklarirane za egije 2.5. (ali 2.0) do 3.5. Dolžine palic pa kakor tebi paše, nekateri imajo rajši daljše nekateri krajše palice, sam imam 2.6m dolgo palico.

Nadalje, vrvice (vsaj tiste japonskega izvora) se ne merijo v debelini po SI sistemu ampak po japonskem merjenju, ki izhaja iz njihovih meritev za svilo, in po nosilnosti. Tako imaš vrvice nosilnosti od številke (#) recimo 0.2 pa vse do 100 in več. Prikladno pa številka vrvice približno ustreza tudi nosilnosti vrvice v librah. Vrvica #0.8 ima tako približno 8lb nosilnosti (in ne 0.8lb, kot pravi zmešan ;) ), vrvica #1 ima ponavadi 10lb nosilnosti. Odvisno je tudi kolikokrat je pletena 4x ali 8x. Osemkrat pletene imajo pri isti # večjo nosilnost v primerjavi z štirikrat pletenimi. So pa 8x pletene seveda tudi dražje.
Sam recimo uporabljam Sunline PE-EGI MS ki je #1 in ima nosilnost 16lb. Je 8x pletena kolikor vem.


Takole na hitro rečeno;
Kupi palico, ki bo deklarirana za egije 2.5-3.5 in bo dolga med 2.4 in 2.7 metra. Ukyo 240 cm dobiš že za 50 eur, kot je navedel že zmešan.

Zraven ustrezno rolo, mora biti pa dobra pri navijanju špage, velikost 2500. Shimano exage, bo že dober za to, cena se mu pa giblje ravno nekje med 70 in 80 eur. Mogoče pa najdeš kaj boljšega in malo rabljenega za tak denar. Poglej bolho in forumske oglase.

Ko kupuješ egije, poceni in vredu so Fukushima, če hočeš proper robo kupiš yamashito ali yozuri, tam cca 5-7 kom je neka huda osnova (kupiš namreč več barvnih različic, pobrskaj po forumu je bilo veliko napisanega katere so must have za začetek).

Investiraj tudi v kvalitetne zaponke in fluorocarbon, katerega debelina je lahko med 0.25 mm in 0.30 mm, kalamar ni pretirano občutljiv na debelino laksa.

Skratka pod 150eur boš težko prišel skozi. ;)
Image
User avatar
coil
Posts: 105
Joined: 02 Aug 2015, 11:42
Location: Domžale

Re: lignjelov

Post by coil »

Gre kdo ta vikend palico namakat ?
Locked