Daiwa Caldia 2508

Podforum o posameznih rolah s katerimi imamo osebne ribolovne izkušnje.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Daiwa Caldia 2508

Post by kr'en »

Daiwa Caldia 2508 letnik
Uporaba: Light spining, eging, feeder.
Št. dni uporabe: 15+ dni, Kupil v začetku 2012 za 250 eur.
Ribe na broju: Sipe, kalamar, postrvi, kleni, sulec, felun

Mnenje:
Po enoletni uporabi je še zmeraj skoraj kot nova. Vsaj kar se tiče navijanja in splošnega delovanja. Podmazoval jo nisem nič, tudi opral jo nisem že kar lep čas. Se ji pa tu in tam na nekaterih mestih malo lušči barva. Zaion je namreč črn, potem je pa čez dana srebrna barva.
Razmajana tudi še ni nič. Z laksom se obnese tako kot večina rol- super, z pletenico pa tudi. Do se daj sem na njej imel dve, obe Sunlinovi. Prva je bila gor RockFish 10lb, trenutno pa imam gor PE EGI MS 16lb.

Image
Image
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by kr'en »

Inženirska žilica mi ni dala in sem danes, po 4 letih uporabe, odprl tole mojo drago Caldio.
Povod za to je bil predvsem ta, da so se pri navijanju začeli čutiti in slišati zobniki. Leta intenzivne uporabe naredijo svoje, nimaš kaj.

Prva ugotovitev je bila, da Mag Seala že zdavnaj ni več. Verjetno že vsaj kako sezono. Obrisal sem madeže ki so ostali od njega in nadaljeval z razdiranjem. V bistvu vse skupaj sploh ni komplicirano sestavljeno in tudi če bi še bil mag seal vmes bi se verjetno dalo razdret brez izgube le tega.
Naslednja ugotovitev je, da je sistem nepovratnega vrtenja rotorja v top kondiciji in se ga nisem dotikal.
Zadnja pa, da ko sem odprl telo je na videz videti da je masti še dovolj, vendar sem jo vseeno še čisto malo dodal. Zobnikov nisem dajal narazen da bi videl v kakšni kondicij so, ker sem se bal da jih potem nebi več dobil skupaj tako kot so bili.

Po previdnem sestavljanju nazaj rola še vedno dela kot prej in žal tudi ruženja zobnikov nisem čisto odpravil. Bo počasi treba v nakup nove Caldie, ali pa kar Saltige. :mrgreen:

To je to, da bi stvar poslikal sem se spomnil šele ko je bilo že vse sestavljeno nazaj. :oops:
Image
špeci
Posts: 476
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by špeci »

Kako pa ugotoviš , da mag seala ni več baje, da se teh rol sploh nesme spirat z navadno vodo ali pa špricat olje v mag seal kar sem seveda jaz to že storil. :argh:

Lp
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by kr'en »

Jaz je vsa leta nisem spiral niti podmazoval. MagSeal je šel sam ven s časom.

Jaz sem videl, da je rola pod rotorjem, tam kjer piše mag sealed, kakor umazana od olja. Mag seal je namreč temna oljnata tekočina v kateri so dispergirani nano delci železa. Strokovno se ji reče ferrofluid.
V roli ni drugih podobnih tekočin in mi je bilo takoj jasno. Ko sem snel rotor in zaščitni pokrovček je bila rola spodaj umazana in je tam sedaj špranja kjer bi moral biti vmes ferrofluid.

Teh novejših rol srednjega in višjega cenovnega ranga, ki imajo razne mag seale, oil seale in podobno res ni potrebno odpirat in podmazovat, vsaj ne dokler so relativno nove- prvih nekaj sezon.
Image
špeci
Posts: 476
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by špeci »

No fajn si to razložil. Bom pa v bodoče bolj pazljiv, se pravi brez večjih posegov v rolo podaljšam življensko dobo same role. Me pa še zanima, če se da, mag seal zamenjat za novega ali pa dela dokler dela?

Lp
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by kr'en »

Dalo bi se se, v principu ga samo nakapljaš v špranjo in bo tam ostal, ker je špranja med dvema magnetoma. Vendar je problem kje dobiti ferrofluid. Jaz sem ga pred nekaj leti naredil nekaj mL sam doma za probo, vendar ni bil preveč dober, se je premalo odzival na magnetno polje. Če bi poslal prav k Daiwi na servis bi ti to pomojem poštimali, ampak pri nas takega servisa ni in se pošilja nekam v Evropo. Pa tudi zastonj nebi bilo.
Image
flaskapiva
Posts: 8
Joined: 19 Aug 2013, 17:26

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by flaskapiva »

MagSeal je najbolj sigurno mast z dodatkom nekega magnezijevega oksida. ima prednost da če zmanjka masti ta magnezijev oksid služi za mazanje.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by kr'en »

Super video potepuh, to je to. :yeah:
Image
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Daiwa Caldia 2508

Post by tinker »

MagSeal ferofluid je Daiwa imela samo zase. Nise ga dalo dobiti kar nekaj let. Razen na uradnih servisih (ki pa so dragi). Itak.

zdej se ga da pa kupit
http://www.scumlinefishingtackle.com.au ... e-3ml.html

(by Twinman)
Post Reply